هزینه‌های جاری دولت بیش از ۹۰ درصد بودجه کشور را می بلعد!

0
هزینه‌های جاری دولت
هزینه‌های جاری دولت

پاراف هزینه‌های جاری دولت بیش از ۹۰ درصد بودجه کشور را می بلعد! : علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم تقدیر از پیشکسوتان اقتصادی کشور که در اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران برگزار شد، گفت: در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد بودجه کشور به هزینه‌های جاری اختصاص داده می‌شود که این نشان دهنده عدم چابک سازی دولت است.

وی گفت: باید به افرادی که عمرشان را در تولید و پیشرفت اقتصادی کشور صرف کرده اند، توجه شود. باید مکانیزمی پیدا شود تا به نظرات تولیدکنندگان کشور توجه شود البته در آئین نامه مجلس به اتاق بازرگانی اجازه داده شده که در کمیسیون ها صحبت کنند و همچنین در صحن علنی نماینده اتاق می‌تواند در کنار نماینده دولت صحبت کند اما اگر انتظاری فراتر از این وجود دارد باید مکانیزم دیگری دیده شود.

بیش از ۹۰ درصد بودجه کشور به هزینه‌های جاری اختصاص داده می‌شود

توسعه کارآفرینی، چابک سازی دولت، کاهش بار دولت از جمله اهداف اجرای اصل ۴۴ و خصوصی سازی بوده است اما در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد بودجه کشور به هزینه‌های جاری اختصاص داده می‌شود که این نشان دهنده عدم چابک سازی دولت است.

لاریجانی ادامه داد: قانون اصل ۴۴ و خصوصی سازی صحیح بوده اما در مقام اجرا به درستی عمل نشده است. برنامه‌های پنج ساله توسعه کشور اجرا می‌شود اما همیشه عقلانی نبودن برنامه‌های توسعه معضلی برای اجرای این برنامه‌ها بوده است و اگر تقرب به حل مشکلات عقلانی نباشد مشکلات بیشتری در کشور اتفاق می‌افتد.

 اجرای برنامه های توسعه کشور تاکنون موفقیت آمیز نبوده است و برنامه سوم توسعه به دلیل عقلانی بودن از تمامی برنامه‌ها موفقیت آمیزتر بوده است.

وب افزود: اگر عقلانیت در جامعه رشد کند، توسعه در ریل خود قرار می‌گیرد و حتما در سیاست، اقتصاد و اجتماع باید به عقلانیت توجه شود و همچنین به هر اندازه که توجه به عقلانیت بیشتر شود رشد جامعه بیشتر خواهد بود. کشور از برخی مسائل رنج می‌برد که برخی ناشی از سوءمدیریت بوده و از این جهت باید با نگاه عالمانه به ریل صحیح بازگردانده شود.خانه ملت.

مجموعه اقتصادی کشور ضعف دارد

 اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در مراسم افتتاح طرح گندله‌سازی گل‌گهر سیرجان گفت: انکار نمی‌کنیم در مجموعه اقتصادی کشور نقاط ضعفی وجود دارد در جامعه امروز به شدت نیازمند ایجاد اشتغال هستیم و بخش وسیعی از مردم ما نیاز دارند که به سرعت به مسائل معیشت آنها بپردازیم و مشکلات را حل کنیم.

انکار نمی‌کنیم در مجموعه اقتصادی کشور نقاط ضعفی وجود دارد؛ در جامعه امروز به شدت نیازمند ایجاد اشتغال هستیم و بخش وسیعی از مردم ما نیاز دارند که به سرعت به مسائل معیشت آنها بپردازیم و مشکلات را رفع کنیم.

جهانگیری تبیین کرد: مناطق زیادی از کشور هستند که نیازمند کارهای بزرگ در زمینه توسعه هستند و همه را به عنوان اولویت اساسی کشور می‌دانیم، اما در کنار آن سرعت توسعه کشور را نمی‌توان انکار کرد.

جهانگیری توضیح داد: در گذشته اگر یکی از این موارد در یک سال رخ می‌داد، کار بزرگی بود و جلوه می‌کرد، امروز به راحتی می‌توان گفت بودجه کشور در هیچ یک از این طرح‌هایی که عنوان کردم، نقشی ندارد. این پنبه را باید از گوش درآورد که با بودجه دولتی، توسعه‌ای اتفاق می‌افتد، شرکت‌های خصوصی موتور اصلی توسعه ایران هستند.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: مدیران شرکت‌های عمومی باید بدانند در برابر کیفیت کالای تولیدی از آن مسؤولیت خواسته می‌شود و باید پاسخگو باشند تا به سمت کاهش قیمت تمام شده محصولش برود.

 اتکا به نیروی انسانی جوان و پرظرفیت در کشور و منابع طبیعی و قدرت برنامه‌ریزی، این بخش از صنعت کشور را به سطح بین‌المللی می‌رساند و کالای صادراتی ایجاد می‌شود.فارس.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here