وام کارکنان بانکها، مغایرت قانونی آن و مخالفت نمایندگان مجلس

0
وام کارکنان بانکها،
وام کارکنان بانکها،

پاراف وام کارکنان بانکها، مغایرت قانونی آن و مخالفت نمایندگان مجلس : طی بخشنامه‌ای که در رابطه با نحوه تسهیلات‌دهی به کارکنان و مدیران عامل بانک‌ها تنظیم و به زودی به شبکه بانکی ابلاغ خواهد شد، سقف مجموعه تسهیلاتی که یک کارمند بانک می‌تواند در طول دوران خدمت خود دریافت کند به ۲۵۰ میلیون تومان کاهش یافت.

آنطور که منابع آگاه بانکی به ایسنا اعلام کرده‌اند، در دستورالعملی که برای محدود کردن تسهیلات‌دهی به مدیران و کارکنان بانک‌ها تنظیم شده و به زودی به مرحله اجرا در خواهد آمد، سقف تسهیلاتی که یک بانک می‌تواند به مدیران و کارکنان خود پرداخت کند در ابتدا ۲۵۲ میلیون تومان تعیین شده بود که در نهایت تصمیم‌گیری شد این رقم به ۲۵۰ میلیون تومان کاهش یابد. این در حالی است که پیش از این سقفی برای تسهیلات دهی وجود نداشت و در چند حوزه از جمله مسکن، جعاله، خودر و … امکان دریافت تسهیلات از سوی کارکنان بانک‌ها وجود داشت. در عین حال که قرار است سود پرداختی به مجموعه این تسهیلات حدود ۱۰ درصد باشد و این در حالی است که پیش تر کارکنان بانک‌ها تسهیلات را با سود هفت درصد و از منابع قرض‌الحسنه دریافت می‌کردند.تسنیم.

در شرایط موجود که منابع قابل پرداخت به کارکنان و مدیران بانک‌ها تا ۲۵۰ میلیون تومان کاهش یافته، از این پس کارکنانی که قرار است تسهیلات جدید دریافت کنند باید تمامی وام‌های دریافتی‌شان از ابتدای خدمت مورد محاسبه قرار گرفته و مازاد آن تا سقف ۲۵۰ میلیون تومان قابل پرداخت است.

مخالفت نمایندگان مجلس با وام کارکنان بانکها

 با وجود اینکه خیلی‌ها علیه کارمندان بانک‌ها صحبت می‌کنند و وام قرض‌الحسنه را حق آنها نمی‌دانند اما بسیاری از کارکنان بانک‌ها اعتقاد دارند که با توجه به استرس زیاد و موقعیت شغلی خاص نباید تسهیلات بانکی آنها محدود شود. یکی از کارکنان بانک‌های دولتی در تمای با بانک مردم گفته است که مگر ما جزو مردم نیستیم؟ ما هم موافقیم که شرایط ما و سایر کارمندان مساوی شود اما مسوولان اجازه نمی‌دهند که مثل سایر کارمندان مرخصی برویم یا از سایر تسهیلات محروم هستیم.

عبارت حقوق های نجومی در ماه های اخیر یکی از موضوعاتی بوده که بین مردم جامعه و رسانه ها به آن پرداخته شده است و در این راستا نهادهای نظارتی و مسئولان عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران تاکید دارند که باید با جدیت تمام به این موضوع رسیدگی شود بنابراین به طور طبیعی نهادهایی که مستقیما با این موضوع در ارتباط هستند باید گزارشات خود را برای رسیدگی به موضوع مذکور آماده کنند.

حقوق های نجومی تنها به حقوق ماهیانه یک مدیر یا کارمند محدود نمی شود بلکه مزایا و دریافت وام های قرض الحسنه کلان نیز در برخی از ادارات و دستگاه را نیز شامل می شود که متاسفانه گاهی ارقام این مزایا و وام های کلان از حقوق های صرف پیشی می گیرد که نمونه آن بخش نامه های داخلی برخی بانک ها برای ارایه تسهیلات قرض الحسنه به کارمندان خودشان است.

با توجه به بروکراسی اداری بالا در کشور برای پرداخت تسهیلات قرض الحسنه خرد به مردم انتشار برخی اخبار مبنی بر ارایه تسهیلات قرض الحسنه ۲۵۰ میلیون تومانی یا بیشتر به کارمندان بانک ها نارضایتی مردم از برخورد با دریافتی های نجومی در پی داشته زیرا منابعقرض الحسنه متعلق به عامه مردم بوده اما تنها برخی خواص حق برداشت از آن را دارند.

محسن بیگلرینماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه باید ریشه دریافتی های غیرمتعارف خشکانده شود، گفت: تسهیلات دهی نجومی نیز به مثابه دریافتی های غیرمتعارف بوده و باید مورد برخوردهای قاطع قرار بگیرد. وی  با اشاره به بخشنامه اخیر مبنی بر اینکه سقف پرداخت تسهیلات به کارکنان بانک ها باید ۲۵۰ میلیون تومان باشد، افزود: پرداخت تسهیلات ۲۵۰ میلیون تومانی ارزان قیمت به کارکنان بانک ها در حالی که بسیاری از مردم در گرفتاری های مالی بسیار به سر می برند با عدالت همخوانی ندارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه کارمندان بانک ها نباید با سایر کارمندان و همچنین مردم عادی در دریافت تسهیلات تفاوت داشته باشند، تصریح کرد: بسیاری از مردم برای دریافت وام ۲ میلیون تومانی با هر مدرک و ضامنی با مشکل مواجه هستند اما متاسفانه برخی به راحتی وام های قرض الحسنه کلان به جیب می زنند.وی با تاکید بر اینکه کاهش سقف وام کارمندان بانک ها در پی برخورد با حقوق های نجومی اقدامی مناسب اما کافی نیست، گفت: باید مشخص شود با چه عدالتی سقف دریافت وام کارمندان بانک ها ۲۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده زیرا این رقم در قیاس با درخواست های مردم عادی و اقشار متوسط و ضعیف جامعه بسیار بالا است.

همچنین محمود شکری نماینده مردم طوالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ضرورت پابندی بانک ها به قانون در تسهیلات دهی، گفت: پرداخت وام های نجومی به کارمندان بانک ها زیر ذره بین مجلس قرار دارد. وی با تاکید بر اینکه تعیین سقف پرداخت وام به کارمندان بانک ها کاری مناسب بوده است، تصریح کرد: تعیین سقف ۲۵۰ میلیون تومانی وام برای کارمندان دولت مصداق پرداختی های نجومی است و باید برای جلوگیری از هدر رفت منابع قرض الحسنه با پرداخت آن مقابله کرد.

 در حالی که بسیاری از جوانان برای دریافت وام ازدواج در صف های طولانی و با مشقت های بسیار منتظر هستند برخی کارمندان بانک ها بدون هیچ دغدغه ای وام های کلان دریافت می کنند که این تعارض آشکار در پرداختی ها را نشان می دهد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه باید نظارت بیشتری بر نحوه مصرف منابع قرض الحسنه اعمال شود، افزود: باید بدانیم منابع قرض الحسنه محدود کشور در چه مسیری هزینه می شود.خانه ملت.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید