‌بسته مهمترین اخبار اداری شغلی مالی استخدامی : افزایش حقوق کارمندان باید حداقل ۳۰درصد باشد

ولی داداشی دبیر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در گفت‌وگو با تسنیم در رشت  از تصمیم دولت برای افزایش ۲۰ درصدی حقوق و دستمزد کارمندان خبر داد و در مورد این موضوع خاطرنشان کرد: به عقیده بنده با توجه به حجم تورم بسیار بالا و گرانی‌های سرسام‌آوری که در کشور شاهد آن هستیم باید حداقل ۳۰ درصد به حقوق کارمندان دولت افزوده شود.

ممنوعیت اختصاص اعتبار برای طرح‌های با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۵۰ درصد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، جمشید انصاری رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی و اشتغال آذربایجان غربی گفت: در برنامه بودجه سال ۹۸ اختصاص اعتبار برای طرح‌های با پیشرفت فیزیکی کمتر از ۵۰ درصد ممنوع شده بنابراین فقط پروژه‌هایی که به بخش خصوصی واگذار شوند امکان اختصاص بودجه مکمل را خواهند داشت.

افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان در سال ۹۸

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، سعید نمکی معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه در شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان‌جنوبی، از افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان دولت جهت جا نماندن از تورم احتمالی سال آتی خبر داد و افزود: در بودجه سال ۹۸، ۶۲ هزار میلیارد تومان برای هزینه‌های عمرانی(در بحث آموزش عالی) کشور کنار گذاشته شده است.

معاون امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه از ۱۰۸ هزار میلیارد تومانی که در بخش رفاه اجتماعی هزینه می‌کنیم ۸۳ هزار میلیارد تومان در دو صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری هزینه می‌شود، بیان داشت: ۷۵ درصد منابع رفاه اجتماعی به این دو صندوق می‌رود و این در حالی است که در هیچ جای دنیا صندوق‌ها وابسته به دولت نیستند.

نمکی با اعلام اینکه برای اولین بار شش تا هفت درصد قانون کار را برای مستمری‌بگیران ۲۰ درصد کردیم، تبیین کرد: در رابطه با بحث‌های توسعه زیرساخت‌ها، ورزش و گردشگری برای امسال و سال ۹۸ معتقدیم که باید این زیرساخت‌ها تقویت شود.

مجوزفسخ قرارداد ۱۰ درصد نیروی مازاد دستگاه‌ها

بر اساس لایحه بودجه سال ۹۸واحد مجری می‌تواند تا حداکثر تا ۱۰ درصد کارکنان خود را مازاد تشخیص داده و در صورت عدم موافقت مستخدم با انتقال به بخش دیگرنسبت به بازنشستگی یا بازخریدی و یا فسخ قرارداد آنها اقدام کنند.

بر اساس یکی از بندهای تبصره ۲۰ لایحه بودجه سال آینده کل کشور، دستگاههای اجرایی مکلفند تمام اطلاعات مربوط به حقوق، فوق‌العاده‌های مستمر و غیرمستمر کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی خود را در اختیار سازمان برنامه و بودجه کشور، سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار دهند. واحدهای مجری موظفند حقوق و مزایای کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی، مندرج در حکم کارگزینی و قراردادهای منعقده را برابر قوانین و مقررات مربوط و سایر پرداختهای غیرمستمر پرسنلی را معطوف به عملکرد و کارآیی آنها محاسبه و پرداخت نمایند.

در صورتی که واحد مجری بخشی از کارکنان خود را (حداکثر تا ۱۰ درصد) نسبت به انجام مأموریت های خود مازاد تشخیص دهد، می تواند پس از تأیید بالاترین مقام دستگاه اجرایی مذکور، وفق قوانین و مقررات مربوط (جابه‌جایی به واحد دیگری در همان دستگاه، جابه‌جایی به دستگاه اجرایی دیگری در همان شهر یا شهرستان بدون رضایت مستخدم و جابه‌جایی به سایر شهرها و شهرستانهای دیگر در همان دستگاه اجرایی و یا سایر دستگاه های اجرایی با رضایت مستخدم و موافقت سازمان اداری و استخدامی کشور) اقدام نماید. در صورت عدم موافقت مستخدم، وفق مقررات مربوط، در خصوص نیروهای رسمی و پیمانی نسبت به بازنشستگی یا بازخریدی و در مورد نیروهای قراردادی نسبت به فسخ قرارداد و بازخریدی آنها اقدام کنند.

درخواست دولت از مجلس برای مجوز تعیین تکلیف دانشگاه‌های موسسات و وزارتخانه‌ها

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت در تبصره ۲۱ لایحه بودجه ۹۸ از مجلس خواسته مجوز دهد تا تمام موسسات و دانشگاه‌ها براساس ضوابط و استانداردهای وزارت علوم اداره شوند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خانه ملت، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره اظهارات رییس جمهور مبنی بر اینکه “باید صرفا یک آموزش عالی داشته باشیم و تمام بخش‌های دیگر باید یا منحل شده یا در وزارت علوم ادغام شوند”، گفت: تمام موسسات و دانشگاه‌ها باید با ضوابط و استانداردهای آموزش عالی و وزارت علوم اداره شوند؛ حتی ایده آل آن است که همه اینها از نظر تشکیلاتی هم وابسته به وزارت علوم باشند.

آزمون اصلح برای جذب ۲۰ هزار معلم برگزار می شود

رضا کچوئیان معاون نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت دانشگاه فرهنگیان در نشست خبری در بیرجند گفت: آزمون اصلح «ارزشیابی صلاحیت‌ های حرفه معلمی» تیرماه ۹۸ با حضور ۲۰ هزار مهارت آموز دانشگاه فرهنگیان برای جذب آنها در آموزش و پرورش برگزار می شود.

به گزارش ایرنا  وی افزود: براساس ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان هر گاه وزارت آموزش و پرورش از نظر نیروی انسانی با کمبود مواجه شود این دانشگاه با برگزاری آزمون از فارغ التحصیلان غیر دانشگاه فرهنگیان در رشته های مورد نیاز و گذراندن ۲ پودمان مهارت های معلمی به آنان این کمبود را جبران می کند.

مدعیان طب سنتی آزمون مهارت سنجی می دهند

محمود خدادوست مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت گفت: بر اساس آیین نامه ابلاغی، از مدعیان طب سنتی آزمون مهارت سنجی گرفته می شود و در صورت تایید صلاحیت و اخذ مجوز، این افراد می توانند فقط در سلامتکده ها و تحت نظر پزشک، ارائه خدمت کنند.

 وی در گفتگو با ایرنا درباره آزمون مهارت سنجی مدعیان طب سنتی افزود: هنوز ضوابط اجرایی این آیین نامه ابلاغ نشده و قرار است بر اساس این آیین نامه در بازه زمانی مشخصی، افرادی که مهارت خاصی از طب سنتی را بلد هستند به مراکز دانشگاهی کلان منطقه ای (مراکز قطب) مراجعه کرده و در این مراکز، کمیته ای تشکیل شده و مهارت افراد ارزیابی شود.

وی ادامه داد: مدارک این افراد بررسی و با ادعای آنها مطابقت داده می شود و در نهایت این مدارک به تهران ارسال و مجدد بررسی می شود. اگر مهارت این افراد در کمیته نهایی تایید شود، به آن فرد اجازه داده می شود فقط در سلامتکده های طب سنتی که مسئول فنی و متخصص طب سنتی دارند، مهارت خاص خود را با نظارت پزشک ارائه کند. این افراد حتی در صورت دریافت مجوز، اجازه فعالیت مستقل ندارند و فقط می توانند در چهارچوب سلامتکده ها فعالیت کنند.

از ۳٫۲ میلیون بیکار فقط ۳ درصد می‌توانند جذب دولت شوند

انصاری رئیس سازمان امور استخدامی کشور از وجود ۳ میلیون و ۲۰۰ هراز نفر نیروی بیکار در بازار کار کشور خبر داد و گفت: امکان جذب حدود ۳ تا ۴ درصد این رقم در بدنه دولت وجود دارد.

به گزارش تسنیم، جمشید انصاری در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اظهار داشت: حدود ۳۰ درصد از این متقاضیان اشتغال دارای تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس و دکتری هستند و در مجموع ۵۰ درصد نیروی کار متقاضی اشتغال کشور را یقه سفیدها تشکیل می‌دهند که تصور انجام کار یدی و مهارتی در مورد اینها وجود ندارد.

وی افزود: دولت با احتساب نیروهای مسلح ۳ میلیون نفر کارمند دارد و هر سال حدود ۱۰۰ هزار نفر از سیستم دولتی بازنشسته و خارج می شوند.

جذب ۱۶۰۰ کارشناس سلامت روان در قالب طرح تحول نظام سلامت

علی اسدی معاون دفتر سلامت روان، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: شناسایی، تشخیص و مراقبت از بیماری‌های روان‌پزشکی در حوزه سلامت ازجمله اولویت‌های این دفتر است.

به گزارش ایسنا، علی اسدی در مراسم آغاز به کار کارگاه ملی سه روزه طرح تحول سلامت روان که به میزبانی استان یزد در حال برگزاری است افزود: در راستای طرح تحول سلامت هزار و ۶۰۰ کارشناس سلامت روان علاوه بر کارشناسان تغذیه در مراکز بهداشتی درمانی ظرف دو و سه سال اخیر جذب شدند که دستاورد بزرگی در این حوزه است.

خبر خوش برای محیط‌بانان در بودجه ۹۸

امیر زند سرپرست مرکز برنامه‌ریزی، تحول اداری و بودجه سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تشریح ردیف‌های اصلی و متفرقه بودجه پیشنهادی محیط زیست کشور برای سال ۹۸، از افزایش ۴۰ درصدی بودجه عمرانی این سازمان خبر داد و از پایین بودن حقوق پرسنل سازمان محیط زیست انتقاد کرد.

اعتبار پیش‌­بینی شده برای هزینه‌­های جاری این سازمان ۱۰۲ میلیارد تومان است که ۳۵ میلیارد تومان از این اعتبار برای اولین بار تحت عنوان برنامه ارتقای پوشش حفاظتی مناطق تحت مدیریت و حمایت از محیط‌­بانان پیشنهاد شده است.

این مقام مسئول در سازمان محیط زیست در مورد بودجه هزینه‌ای سازمان با اشاره به پایین بودن حقوق پرسنل سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: با وجود وظایف و ماموریت‌های خطیر و متنوع محوله به این سازمان، سرانه اعتبارات هزینه‌­ای پیش‌­بینی شده – که بخشی از آن صرف پرداخت حقوق و مزایای پرسنل سازمان می‌شود – از سرانه بسیاری از سازمان­‌ها و دستگاه‌­های هم‌تراز کمتر و بر اساس بررسی‌­های به عمل آمده این کمبود اعتبار حتی در حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد اعتبارات جاری است. به همین دلیل میزان پرداختی به کارکنان این سازمان در سطح پایینی قراردارد که رفع این موضوع نیازمند حمایت جدی مسئولان و به خصوص سازمان برنامه و بودجه کشور است.

وی در مورد مجموع نیروهای در حال فعالیت در سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: در حال حاضر سازمان حفاظت محیط زیست در کل کشور حدود ۶۵۰۰ نفر پرسنل دارد و از این تعداد حدود ۳۰۰۰ نفر محیط‌بان و مابقی کادر و کارشناس اداری هستند.

پشت صحنه غوغای بودجه شرکت‌های دولتی، دولت سال به سال چاق‌تر می‌شود!

افزایش سرسام‌آور بودجه شرکت‌های دولتی در لایحه سال ۱۳۹۸ در حالی اتفاق افتاده که به اعتقاد برخی کارشناسان، این شرکت‌ها اکنون در کنار هزینه‌ها و زیان‌هایی که با خود برای دولت به همراه دارند، به حیات خلوتی برای ذی‌نفعان تبدیل شده‌اند.

 لایحه بودجه ۱۳۹۸ با وجود تاکیدی که بر کاهش هزینه‌ها داشت، در نهایت نشان از افزایش ۴۰ درصدی سقف کل بودجه سال آینده و رسیدن آن به ۱۷۰۳ هزار میلیارد تومان دارد. از این رقم ۱۲۷۴ هزار میلیارد تومان متعلق به موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌هاست که نسبت به سال جاری که ۸۳۹ هزار میلیارد تومان بود، ۵۱.۸ درصد افزایش دارد. رشد تامل برانگیز بودجه شرکت‌های دولتی در حالی اتفاق می‌افتد که طی سال‌های گذشته همواره تاکید بر کوچک شدن بدنه دولت و واگذاری شرکت‌ها و موسسات دولتی بوده است.

سقف معافیت مالیاتی در سال ۹۸ چقدر است؟

محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به تقدیم لایحه بودجه ۹۸ از سوی دولت به مجلس، گفت: طبق تبصره ۶ لایحه بودجه سال ۹۸ که دولت آن را تقدیم مجلس کرده است، سقف حقوق و درآمد برای معافیت‌های مالیاتی تغییری نکرده است و همان ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در ماه است.

وی افزود: براساس لایحه بودجه سال ۹۸، سقف معافیت مالیاتی، مبلغ ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان درآمد در سال تعیین شده است که ۵ برابر آن شامل ۱۰ درصد مالیات است.

یک بازنشسته متخلف هم نداریم

سراج رئیس سازمان بازرسی : ما قانون را اجرا کردیم و تقریبا تا جایی که بنده می دانم بازنشسته ای که با شرایط قید شده در قانون سرکار باشد، نداریم مگر برخی که تردیدی در رابطه با قانون از جمله وضعیت جانبازی و یا ابهامی در رابطه با وضعیت اشتغال آنان وجود داشته باشد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: به همه دستگاه ها و مدیران کتبا ابلاغ کردیم و آنها هم گزارش های خود را در این رابطه ارسال می کنند. ما هم پیگیر این موضوع هستیم مگر جایی که ابهام وجود داشته باشد برای اینکه حق کسی ضایع نشود، مقداری کوتاه می آییم تا مسئله ابهام به طور کامل رفع شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.