مهمترین اخبار اداری شغلی : آموزش و پرورش نیروی مازاد دارد، استانها مشکل کمبود اختیار ندارند!

رییس سازمان اداری و استخدامی کشور می‌گوید صرفا برای کسری واقعی نیروی انسانی در آموزش و پرورش که مورد تایید این سازمان باشد، مجوز جذب نیرو می‌دهد.

به گزارش هم‌رده به نقل از خانه ملت، وی درباره نقش سازمان اداری و استخدامی در خصوص رفع بحران کمبود معلم در کشور توضیح داد: ما امسال مجوز به کارگیری ۲۵ هزار نفر دانشجو-معلم در دانشگاه فرهنگیان را صادر کردیم؛ ضمن آنکه این دانشگاه برای امسال فارغ التحصیلانی داشت که به منظور تدریس سر کلاس رفته‌اند.

۲۵ درصد نیروی کادری آموزش و پرورش باید مدیر و معاون و مربی باشند؛ نه ۳۳ درصد

انصاری با بیان اینکه ساماندهی داخلی بر عهده آموزش و پرورش است، افزود: بخشی از کمبودها ناشی از اشکالات ساماندهی داخلی آموزش و پرورش است؛ از نظر ما باید ۲۵ درصد کادرآموزشی آموزش و پرورش در مشاغل مدیریت، معاونت و مربی‌گری حضور داشته باشد ولی الان ۳۳ درصد است.

معاون رییس جمهور با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش باید این نیروها را آزاد کند و سر کلاس بفرستد، ادامه داد: قرار نیست آموزش و پرورش هر طور عمل کرد، هزینه عملکرد آن را دولت پرداخت کند.

برای کسری واقعی نیروی انسانی در آموزش و پرورش مجوز می‌دهیم

وی توضیح داد: شاخص‌ها و نسبت‌هایی برای تعداد نیروی انسانی در دوره ابتدایی، دوره اول متوسطه، دوره دوم متوسطه و حتی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وجود دارد که طبق آنها و نیز آمار دانش آموزان، میزان نیروی انسانی لازم معلوم می‌شود.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: بر اساس این اطلاعات، وضعیت موجود تراز و برای تامین کسری‌ها اقدام می‌شود؛ ضمن آنکه سال به سال این آمار از سوی آموزش و پرورش اعلام می‌شود.

سازمان اداری به تکالیف خود درباره قانون استخدام معلمان حق‌التدریسی عمل می‌کند

انصاری همچنین درباره نحوه اجرای قانون استخدام معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: آنچه در مجلس تصویب شد، تعیین شرایطی بود تا تعدادی از نیروهای حق‌التدریس تبدیل وضعیت شوند؛ وزارت آموزش و پرورش، طبق شرایط مجلس بررسی پرونده این افراد را انجام می‌دهد و اگر مواردی باشد که باید طبق قانون در مورد آنها تصمیم‌گیری شود، حتما عمل خواهد شد.

شرایط بازنشستگی و بازخرید نیروهای مازاد دولتی سال آینده چیست؟

مژگان خانلو سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور درخصوص اخباری مبنی بر اینکه دستگاه‌های اجرایی می‌توانند سال آینده حداکثر ۱۰ درصد نیروهای مازاد خود جابجا، بازخرید یا بازنشسته کنند، توضیح داد.

وی درخصوص اخباری مبنی بر اینکه دستگاه‌های اجرایی می‌توانند سال آینده حداکثر ۱۰ درصد نیروهای مازاد خود را با لحاظ یک شرط اقداماتی مثل فسخ قرارداد، جابجایی و بازخرید انجام دهند، گفت: اجرای جزء (۳) تبصره (۲۰) لایحه بودجه سال آینده در راستای افزایش کارایی و اثربخشی نیروی انسانی است که جزءوآثار مترتب بر اجرای بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد است.

اجرای این بند از رسوب نیروی انسانی مازاد برای انجام فعالیت‌های مصوب دستگاه‌های اجرایی جلوگیری کرده و با انتقال آنان به دستگاه‌هایی که به تجربه و تخصص آنان نیاز دارند، منجر به افزایش کارایی نیروی انسانی خواهد شد.

طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه، خانلو گفت: دستگاه اجرایی موظف است محل خدمت دیگری برای این افراد مشخص کند و سپس آنها را انتقال دهد.

به گفته او، درصورتی‌که فرد با این جابجایی موافقت نکند، دستگاه اجرایی می‌تواند وفق قوانین و مقررات و در صورت دارا بودن شرایط، وی را بازنشسته یا بازخرید کند.

استان های ما مشکل کمبود اختیار ندارند مشکل اصلی جسارت اعمال اختیار از سوی مدیران است

جمشید انصاری در نشست شورای اداری استان آذربایجان شرقی در تبریز با اعلام اینکه لایحه شفافیت در نظام اداری نیز در آینده نزدیک تقدیم مجلس می شود، یادآوری کرد: تعابیر و تعاریف مختلفی از حکمرانی خوب بیان می شود ولی تعریف ساده اش این است که اداره امور دارای سه ضلع است که یک ضلع آن حاکمیت یا نهاد دولت قرار دارد که تنظیم و اداره امور را برعهده دارند در ضلع دیگر بخش خصوصی و در طرف سوم نیز نهادهای مدنی قرار دارند.

حکمرانی خوب وقتی محقق می شود که توازن بین اختیارات و عملکرد این سه ضلع ایجاد شود و اینطور نباشد که دولت اختیار بیشتری داشته باشد بلکه باید هر کدام از اینها جایگاه و تاثیرگذاری مناسب و در خور خود را در اداره امور کشور داشته باشند .

معاون رئیس جمهوری گفت: وظیفه دیگر دولت تأمین زیرساخت ها است ، این زیرساخت ها باید توسط دولت تامین شود تا مردم با بهره مندی از آنها فعالیت اقتصادی انجام داده و با تولید ثروت امکان تأمین منابع مورد نیاز اداره کشور را فراهم کنند.

انصاری با بیان اینکه مجموعه خدمات و وظایف دولت توسط کارکنان دولت انجام می شود، گفت: کارمندان اگر احساس همدلی از سوی مدیران داشته باشند با دلگرمی بیشتر کار کرده و اثربخشی بیشتری خواهند داشت.

برای توانمند سازی، بهسازی و تقویت روحیه و انگیزه کارکنان باید از سوی مدیران وقت گذاشته شود و از ارتقاء ظرفیت نیروی انسانی دستگاه ها در رسیدن به اهداف دولت و خدمت رسانی بهتر به مردم استفاده گردد.

وی با اشاره به اینکه برخی کارگزاران، مدیران و کارکنان دولت به مفهوم حقوق شهروندی آشنا و مسلط نیستند ،گفت: آموزش حقوق شهروندی در نظام اداری به کارکنان بر اساس برنامه ای که از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ شده است باید در دستور کار مدیران باشد.

انصاری با اشاره به اینکه ناآشنایی مردم با حقوق شهروندی هم در جای خود مشکل زاست، یادآوری کرد: بسیاری از مردم برای دریافت حقشان تا حد منت کشیدن و خواهش از کارکنان پیش میروند و این در شان ملت بزرگ ایران نیست این بنوعی فروش حقوق قانونی مردم به آنان با منت نهادن به آنها است و اگر مردم به حقوق اساسی خود واقف باشند و آن را مطالبه کنند بسیاری از مفاسد در محیط اداری امکان بروز و شیوع پیدا نمی کنند.

مردم باید مطالبه گری کنند و مدیران ملزم به پاسخگویی هستند.

وی تقویت نظارت سازمان یافته مردم بر دستگاه های اجرایی از طریق سازمان های مردم نهاد را قدم مناسبی در پیگیری درست مطالبات مردم برای تامین حقوق شهروندی آنان دانست و گفت: میدان برای اعمال نظارت سازمان یافته مردم بر دستگاه های اجرایی باید فراهم شود.

وی در خصوص تقویت اختیار استان ها و تفویض امور به ادارات استانی و تمرکززدایی گفت: استان های ما مشکل کمبود اختیار ندارند مشکل اصلی جسارت اعمال اختیار توسط مدیران است که با تشدید مداخلات دستگاه های نظارتی کاهش یافته است.

معاون رئیس جمهوری گفت: کمتر اختیاری است که شما مدیران برای پیشبرد امور مردم لازم داشته باشید و آن را نداشته باشید.

در استان ها، ابتکار عمل بیشتر و بهتری برای عبور از تحریم ها می توان داشت به ویژه در استان‌های مرزی همچون آذربایجان شرقی که با دارا بودن منطقه آزاد می تواند کمک زیادی در جهت حل مشکلات شرایط تحریم حتی به اقتصاد ملی ما داشته باشد.

لایحه شفافیت در نظام اداری تقدیم مجلس می‌شود

همچنین معاون رئیس جمهور گفت: لایحه شفافیت در نظام اداری طی روزهای آینده تقدیم مجلس می شود.

۳میلیون و ۲۰۰ هزار نفر نیروی بیکار در کشور وجود دارد

انصاری با اشاره به اینکه دولت با احتساب نیروهای مسلح ۳ میلیون نفر کارمند دارد، ادامه داد: این در حالی است که هر سال حدود ۱۰۰ هزار نفر از سیستم دولتی بازنشسته و خارج می شوند.

انصاری با تاکید بر اینکه مشکل اصلی خروجی دانشگاه ها است، ابراز داشت: تعداد دانشجویان دوره تکمیلی ایران به اندازه آمریکا است و در حالی که جمعیت ایران تقریبا یک سوم آمریکا است.

رئیس سازمان امور استخدامی کشور همچنین با تاکید بر اینکه حدود ۳۰ درصد از متقاضیان جویای کار کشور دارای تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس و دکتری هستند، ادامه داد: ۵۰ درصد نیروی کار متقاضی اشتغال کشور را یقه سفیدها تشکیل می دهند که تصور انجام کار دستی و مهارتی وجود ندارد.

ثبت نام آزمون استخدامی به زودی انجام می شود

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: ثبت نام آزمون استخدامی متمرکز دستگاههای اجرایی تا اوایل ماه آینده برای آن دسته از سازمان هایی که مجوزهای استخدامی آنها صادر شده است، انجام می شود.

جمشید انصاری در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، افزود: آزمون استخدامی در موعد خود سالی ۲ بار، یکی در نیمه نخست امسال و دیگری در ۶ ماه دوم سال برگزار می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.