اکثر مردم جهان از لحاظ مالی بی سوادند!

0
اکثر مردم جهان از لحاظ مالی بی سوادند!
اکثر مردم جهان از لحاظ مالی بی سوادند!

پاراف اکثر مردم جهان از لحاظ مالی بی سوادند! : با توجه به اهمیتی که اتخاذ تصمیمات مالی در زندگی افراد دارد، دانستن الفبای اقتصادی و مالی برای همه ضروری به‌نظر می‌رسد. به همین دلیل است که صاحب‌نظران بر این باورند که گذراندن یک دوره آموزشی مبانی مالی می‌تواند برای هر فردی مفید واقع شود. نتایج یک بررسی جدید نشان داده است که دو سوم مردم جهان در پاسخگویی به پرسش‌های ابتدایی یک آزمون دانش مالی شکست می‌خورند.

زندگی روزمره بشر امروزی مملو از تصمیمات مالی است، تصمیماتی که شاید به ظاهر ساده باشند اما سرنوشت فرد یا حتی نسل بعدی را دستخوش تغییر کنند. با وجود این، چه بسیارند افرادی که به دلیل ناآگاهی خود را سوار بر موج تصمیمات جامعه می‌کنند و البته در اغلب موارد نیز از این موضوع متحمل ضررهای مالی زیادی می‌شوند.

در همکاری مشترک موسسات استاندارد اند پورز، گالوپ، بانک جهانی و دانشگاه جورج واشنگتن آزمونی مشتمل بر پنج پرسش طراحی شد و 150 هزار نفر از مردم بیش از 140 کشور دنیا در این آزمون شرکت کردند. در این آزمون، دانش اولیه افراد در زمینه‌های ریسک، نرخ تورم، نرخ بهره و نرخ بهره مرکب سنجیده ‌شده است. ارائه پاسخ صحیح به پرسش‌های مربوط به 3 مورد از 4 مبحث مذکور به معنای گذراندن موفق آزمون بود. با این حال تنها 33 درصد از افراد شرکت‌کننده در آزمون توانستند به نتیجه مطلوب برسند. شما می‌توانید با پاسخ به پرسش‌هایی که در ادامه می‌آید دانش خود را بسنجید؛ البته این پرسش‌ها به میزان اندکی نسبت به آزمون اصلی تغییر کرده‌اند.

دشوارترین پرسش، موضوع امن‌ترین و کم‌ریسک‌ترین شیوه برای نگهداری پول بود که تنها 35 درصد از مردم جهان به آن پاسخ صحیح دادند؛ در حالی که بین 45 درصد تا 50درصد مردم به پرسش‌های دیگر پاسخ صحیح داده بودند. این تحقیق نشان داد که بیشترین دانش مالی را جوان‌ها- در بازه سنی 15 تا 35 سال- در کشورهای درحال توسعه مانند برزیل، روسیه، هند و چین داشته‌اند (در گزارشی از سازمان همکاری‌ها و توسعه اقتصادی ذکر شده که کودکانِ شانگهای در مسائل مالی شخصی مهارت و توانایی بالایی نشان داده‌اند) ولی، در کشورهای توسعه یافته افراد بالغ بین سن 36 تا 50 سال بهترین مهارت و عملکرد مالی را داشته‌اند. کشور نروژ بیشترین سهم از افراد با دانش مالی را در جهان دارد؛ در حالی که یمن کمترین سهم را داراست. انگلستان در رتبه ششم، کانادا پنجم و هلند و آلمان رتبه‌های بعد از انگلستان را کسب کردند. جالب آنکه آمریکا حتی در 10 کشور اول این رتبه‌بندی نیز جایگاهی نداشت.دنیای اقتصاد.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید