به تعداد نیاز مدیر جوان لایق داریم، چگونگی ایجاد انگیزه برای مدیران میانی

دوم مرداد ماه بود که مجلسی‌ها لایحه منع به کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی را با اکثریت آرا تصویب کردند، لایحه‌ای که مدت‌ها پشت درهای مجلس مانده بود و اما و اگرهای فراوانی در مورد بندهای مختلف آن مطرح می‌شد. تصویب این طرح در بهارستان واکنش‌های بسیاری در جامعه به دنبال داشت، اما عمده مسائلی که در این رابطه مطرح می‌شد حول محور برکناری مدیران بازنشسته بود و کمتر به موضوع نحوه و شیوه جایگزینی مدیران جوان به جای مشمولان این قانون پرداخته شد.

محمدمهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان در این رابطه گفت: «درست است که عنوان این لایحه منع به کارگیری بازنشستگان است، اما در مورد جایگزینی مدیران جوان هم باید ‌بندی در لایحه ذکر شود که مشخصا تاکید و سفارش شود که مدل جایگزینی به چه شکل خواهد بود، نگرانی من این است که بازنشسته‌ای را با این قانون از کار برکنار کنند و کسی که دو سال بعد بازنشسته خواهد شد را به جای او منصوب کنند. یا در جایگزینی‌ها شایسته‌سالاری را مدنظر قرار ندهند. در این‌صورت عملا این لایحه ارزش و اهمیت خود را از دست می‌دهد.»

تندگویان در خصوص آمار و اطلاعاتی که در مورد مدیران شایسته و جوان برای جایگزین شدن در پست‌های مدیریت اجرایی است، می‌گوید: «ما در این حوزه ذی‌مدخل نیستیم. از لحاظ آماری با توجه به آمار سازمان استخدامی کشور می‌توانیم صحبت کنیم، آمار حضور جوانان و به کارگیری آنها در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که ما به تعداد مدیرانی که مشمول این قانون می‌شوند، جوانانی داریم که مشغول به کار هستند و توانایی و تخصص آن را دارند که ارتقای سمت پیدا کنند. اینها بستگی به این دارد که قانون چطور ابلاغ شود. بعضی برداشت‌شان این است که به همان میزان که بازنشستگان از سمت‌های دولتی برکنار می‌شوند، جوان وارد سیستم خواهد شد. در حالی که این‌طور نیست، استخدام جدید در سطح گسترده اتفاق نخواهد افتاد، بلکه از جوانانی که در دستگاه‌ها مشغول به کار هستند و تجاربی هم در حوزه تخصصی خود دارند، استفاده می‌شود و همین افراد ارتقای سمت پیدا خواهند کرد. البته ممکن است سازمان استخدامی کشور طبق قانون بتواند تعداد محدودی شناسه استخدامی جدید تولید کند، اما اصل بر این است که جوانان موجود در سیستم‌های دولتی ارتقای سمت پیدا کنند.»

ایجاد انگیزه برای مدیران میانی

به گزارش هم رده به نقل از اعتماد، در حال حاضر افرادی که بازنشسته می‌شوند می‌توانند مجددا دعوت به کار شوند، این موضوع مشکلاتی در پی دارد؛ از جمله اینکه افرادی که بازنشسته هستند رزومه خوبی دارند و افراد جدید در این زمینه با آنها مقایسه می‌شوند و در نتیجه امکان اینکه بتوانند مسوولیتی را بپذیرند کمتر می‌شود و افراد در لایه‌های میانی انگیزه برای ارتقا در شغل‌شان را از دست می‌دهند.

در اصلاحی که بر قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان صورت گرفت، این محدوده کوچک در نظر گرفته شده است؛ به‌طوری که هر دستگاه در حوزه خود می‌تواند به میزان محدود از بازنشسته‌ها در همان پست‌هایی که قبلا در اختیار داشتند، استفاده کند. این طرح قدمی است برای اینکه شاهد تغییراتی در مدیریت کشور باشیم. ایجاد انگیزه در افرادی که در مدیریت‌های میانی هستند یا کارشناسانی که امکان ارتقای شغلی پیدا می‌کنند، یکی از نقاط قوت این طرح است.

البته در این طرح به این موضوع که چه افرادی جایگزین خواهند شد، پرداخته نشده است و تنها به این امر اشاره دارد که نباید از بازنشسته‌ها در مدیریت‌های اجرایی استفاده شود. طبیعی است که به جای کسانی که مشمول این قانون می‌شوند، معاونان و کسانی جایگزین می‌شوند که صاحب صلاحیت هستند و در حال حاضر در همان دستگاه و سازمان مشغول به کار هستند و همین باعث می‌شود که تغییر نگرشی در مدیریت ایجاد شود.

قاعدتا افرادی که سنوات خدمت کمتری دارند و به دلیل اینکه با افراد باتجربه مقایسه می‌شوند و این فرصت را پیدا نمی‌کردند که در مدیریت کلان کشور نقش داشته باشند، این فرصت را پیدا خواهند کرد و میانگین سنی مدیریت هم در نتیجه این طرح تغییر خواهد کرد. در مدیران میانی و پایه و کارشناسان، افراد جوان و با‌انگیزه‌ای هستند که با اجرای این طرح منعی برای حضورشان وجود نخواهد داشت و می‌توانند در عرصه رقابت شرکت کنند و با توجه به توانمندی خود این پست‌ها را احراز کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وب سایت هم رده به فروش میرسد. برای خرید به تلگرام پیام دهید.ورود به تلگرام