یک سوزن به خود ۱۷ بار موثرتر از یک جوالدوز به دیگران است!

تحقیقات انجام شده نشان می دهد خودگویی ۱۷ بار موثر تر از دگر گویی است.

به گزارش هم‌رده به نقل از مهر : خودگویی یا واگویه رفتاری است که فرد با خود صحبت و یا گلایه می کند براساس پژوهش های انجام شده توسط بنیاد علوم رفتاری ، خود گویی یا واگویه هرچه قدر به سمت افکار منفی یا سرزنش خود حرکت کند باعث بروز و تقویت واکنشهای منفی رفتاری و روانی می شود.

یعنی اگر فردی نتوانستن یا نخواستن یا وضعیت روحی و رفتاری نامناسب را واگویه کند باید ۱۷ نفر عکس آن و یا رفتاریهای ضد آن را به فرد گوشزد کند و یا یک نفر ۱۷ بار این مطالب را تکرار کند بنابراین تاثیر واگویه های مثبت در جهت رشد و تعالی فکری و معنوی می تواند آثار بسیار مناسب و مطلوبی در زندگی تحصیلی شغلی و تخصصی افراد داشته باشد.

بنابراین لازم است که همه ما بویژه نوجوانان و جوانان همراه با واگویه های مثبت و تقویت کننده همراه با مطالعه ورزش و رشد علمی و فرهنگی خود را آماده نقشهای آینده بسازند.

یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به دیگران

یک ضرب المثل قدیمی هست که می گوید: “یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به دیگران”. توضیح این جمله این است که ما باید علاوه بر دیدن مشکلات مردم، باید خودمان هم کمی درد را حس کنیم. باید همدردی کرد.

اگر فقط مشکلات را ببینیم و حس نکرده باشیم نمی توانیم همدردی کنیم و احساس واقعی ای داشته باشیم.

با اجازتون این ضرب المثل را تغییر می دهیم یک ضرب المثل جدید می سازیم: می گوییم “یک سوزن به دیگران بزنیم یک جوالدوز به خودمان”

منظور این ضرب المثل این است:

یعنی ما بیشتر از بقیه باید به خودمان تذکر بدهیم. باید عیب های خودمان را بیشتر ببینیم.

همان که حضرت امیر علیه السلام می فرمایند: “طوبی لمن شغله عیبه عن عیوب الناس. خوش به حال کسی که عیب های خودش او را مشغول کند و او را از عیوب دیگران باز دارد.”

یک سوزن به خودت بزن یک جوالدوز به مردم

معنی: در هنگام عیبجویی و توقع بیجا از مردم خود را به جای آنها بگذار و اگر عیوب آنها بزرگ و بیشمار می بینی منصف باش و کمی هم به عیوب خودت نگاه کن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.