بدون محافظم هرگز! حتی تا سر کوچه!

معلم بزرگ شهید بهشتی می گوید: مسئولین محافظ نباید داشته باشند! یعنی برای حفظ معلمین یا استادان، از مرگ هم نباید ترسید.

وی در سخنانی بسیار ارزشمند می فرماید: این دگم است که مردم را از مسئولین جدا کنیم، اگر ترس از ترور است نباید باشد، ترور هم بشوند! مگر از حضرت علی ع بالاتر داریم؟ که یک محافظ برای خود نداشت، حتی زره اش پشت نداشت. تا اینکه ایشان را درمحراب عبادت ترور کردند.

آنقدر برداشت ها عوض شده که: شاید کمتر کسی باور کند: این سخنان از شهید بهشتی است، ولی موضوع عوض نمی شود، زیرا استناد ایشان به حضرت علی ع است، و کسی نمی تواند آن را منکر شود

به گزارش هم‌رده، در همین زمینه سید جلال فیاضی در خبرآنلاین نوشته است : بیش از ده ماه پیش دبیر شورای عالی امنیت ملی پایان ضرورت حفاظت از مسئولان وشخصیتها را اعلام کرد وگفت:«مسئولان کشور هیچ نیازی به محافظ ندارند و در امنیت کامل قرار دارند».شمخانی تصریح کرد:«اکنون حفاظت شخصیتها جنبه تشریفاتی دارد وبه آن نیازی نیست ».

جالب اینکه اگر پای سخنان این حضرات آقایان حفاظت شده بنشینید طوری از« فوزشهادت» سخن می گویند که گویی از اینکه از قافله شهیدان عقب مانده اند غمی جانسوز همه وجود آنها را فراگرفته است ! البته شاید آنها تصور می کنند خداوند نعمت عظیم وجود پربرکت! آنها را برای خدمت به مردم عنایت کرده است ومردم وظیفه دارند از این نعمت ارزشمند(!)به هر قیمتی محافظت کنند که مبادا ازآن محروم شوند .الحمدالله جامعه هم شاهد آثار مشعشع خدمات و زحمات طاقت فرسای آنها در حل مشکلات کشور هست وهیچ ملالی نیست جز دغدغه حفظ وجود شریف آنها !

رقم هزینه حفاظت شخصیتها

اجازه بدهید یک محاسبه اجمالی از هزینه حفاظت شخصیتها داشته باشیم؛اگر فرض کنیم۵ هزارمحافظ در کشور وظیفه حفاظت از شخصیتها رابرعهده داشته باشند ،یک محافظ در سه شیفت برای حدود۱۶۰۰ شخصیت، و هزینه هر محافظ (حقوق ،مزایا، پاداش، هزینه سفرهای همراه شخصیت و….) ماهیانه۴ میلیون تومان باشد بنابراین حفاظت از این« از ما بهتران» سالیانه ۲۴۰ میلیارد تومان برای کشورآب می خورد! برای همین است که صاحبنظران اقتصادی معتقدند کشور گران اداره می شود.

به تعبیر ما مشهدیها «برج » کشور زیاد است واین تنها یک نمونه است، می توان صدها نمونه ازاین هزینه های غیر ضرور رابرشمرد ؛همایش های بی حاصل ،سمینارهای سمیناهار ،کنگره های بدون نتیجه وبی ثمر ،ضیافتها،پذیرایی ها ،سفرها و….. هزینه هایی که حذف آنها برای کشور در شرایط جنگ اقتصادی یک ضرورت انکار ناپذیراست وهیج بهانه ای نمی تواند آن را توجیه کند.

پرونده حفاظت از شخصیتها را در کشور، جز در موارد معدود ضروری مرتبط با امنیت ملی ببندید! واین نیروهای عزیز را یا به قرارگاههای سازندگی بفرستید ویا حقوق یک سالشان رابه آنها وام بدهید تا یک کار وکاسبی مفید برای خود را ه بیندازند و اینقدر از جییب مردم برای تشریفات حضرات شخصیتها، که قرار بوده نوکر مردم باشند، هزینه نکنید .

شاید مقاومت حضرات بخاطر آن است که شخصیت خود را در حفاظت و ملازم می دانند و بر این باورند که خدمت می کنم اما«بدون محافظم هرگز»!دراین صورت مردم عطای خدمت آنها را به لقایشان می بخشند ؛به سلامت!

من محافظ نمی‌خواهم

اذان مغرب که تمام شد و صفوف نمازگزاران در رواق‌های حرم مطهر امام رضا (ع) شکل گرفت، یکی از مقامات مسئول کشور -که روحانی هم هست- در یک حلقه حفاظتی به صفوف نمازگزاران پیوست. تعجب کردم! حدود چهل روز پیش دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور گفته بود: مسئولان کشور هیچ نیازی به محافظ ندارند و در امنیت کامل قرار دارند.

ولی اکنون حاج آقا در یک حلقه حفاظتی به حرم تشریف آورده‌اند! اتفاقا یکی از محافظین کنار من نشست. بین دو نماز از او پرسیدم: پس از صحبت‌های شمخانی هنوز هم حاج آقا محافظ دارند؟ خندید و گفت: البته حاج آقا محافظانشان را کم کرده‌اند! برخی از همراهان ایشان رییس دفتر و… هستند و پرسید: مگر کسی هم حفاظت خود را کنار گذاشته است؟

سوال خوبی بود، ذهنم را مشغول کرد. پس از نماز در خبرها جستجویی کردم و دیدم تقریبا هیچ‌کس سخن دبیر شورای عالی امنیت ملی را جدی نگرفته و به آن واکنشی نشان نداده است! حتی بعد از این صحبت تصاویر شمخانی با محافظانش در رسانه‌های مختلف منتشر شد! این در حالی است که مطالبی بسیار کم اهمیت تر موجی از واکنش مقامات و شخصیت‌های کشور را درپی دارد!

حفاظت مسئولان پدیده‌ای تحمیلی پس از ترورهای کور منافقین در سال ۶۰ بود و قرار بود موقتی باشد اما ظاهرا اکنون ۳۶ سال است که نه تنها حذف نشده بلکه گسترده‌تر هم شده است به‌طوری که برخی از مسئولان «شخصیت» خود را در داشتن محافظ و تعداد آن جستجو می‌کنند.

شمخانی گفته بود که اکنون حفاظت شخصیت‌ها جنبه تشریفاتی دارد و بدان نیازی نیست و من فکر می‌کنم همین «تشریفاتی بودن حفاظت» موجب ماندگاری آن شده و سال‌ها بین مردم و مسئولان فاصله انداخته است. امیرمومنان علی (علیه السلام) در نامه‌ای به یکی از کارگزارانش نوشت: «و از طرف تو برای مردم سفیری جز زبانت نباشد و مابین تو و مردم فاصله و پرده‌ای جز صورتت قرار مده و هیچ نیازمندی را از دیدارت محروم مکن؛ زیرا اگر در آغاز از ورود بر تو منع گردد، پس از آن که حاجتش برآورده شد تو سزاوار سپاسگزاری نخواهی گشت.»

عدم فاصله بین مردم و مسئولان از ویژگی‌های جمهوری اسلامی به عنوان یک نظام برخاسته از متن مردم است که متاسفانه عوامل مختلفی این فاصله را ایجاد کرده و شاید هم هوای نفس برخی مسئولان به آن دامن زده است و برتری‌طلبی و امتیازخواهی به‌تدریج آنها را از مردم به‌طور کامل جدا کرده و با مشکلات آنها بیگانه ساخته است.

راستی شما تاکنون نوکری که با محافظ! نزد مردمی بیاید که قرار است «نوکری» آنها را بکند، دیده‌اید؟

با این حرکت علاوه برحذف مانعی به نام حفاظت از میان مردم و مسئولان، هزاران نیروی انسانی توانمند آزاد می‌شوند که می‌توانند در سازمان خود به فعالیتی مفیدتر بپردازند و میلیاردها تومان هزینه که در سفرهای پرتعداد مسئولان به خاطر هزینه سفر محافظان انجام می‌شود صرفه‌جویی می‌گردد.

مشروط بر آن‌که مسئولانی که طی سال‌ها طعم شیرین «همراهان تشریفاتی» البته با هزینه بیت‌المال! به کامشان نشسته است و دیگر دوری از تشریفات را نمی‌توانند تحمل کنند! خدم و حشم دیگری با عناوین تازه برای خود دست و پا نکنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.