جزئیات جدید درباره برگزاری آزمون EPT دانشگاه آزاد اسلامی

کتر رهایی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی،با اشاره به دستورجلسه شورای برنامه‌ریزی دانشگاه آزاد اسلامی، درباره اتخاذ تصمیمی درباره جایگزینی آزمون EPT است، خاطرنشان کرد: این آزمون در حال حاضر برای دانشجویان دکتری به صورت ماهیانه در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شود که در این خصوص طرحی آماده شده و راه‌حل جایگزینی برای برگزاری این آزمون در نظر گرفته شده است.

به گزارش هم رده به نقل از دانشگاه آزاد، وی افزود: در این طرح، کلاس های فشرده طی چهار ماه در چهار بخش تشکیل خواهد شد و در پایان هر بخش از دانشجویان امتحانی اخذ می شود که جمع این امتحانات شامل ۴ نمره می شود که میانگین نمرات چهار بخش، ملاک عمل قرار داده شده و نمره اصلی آزمون را تشکیل می دهد و جایگزین نمره EPT خواهد شد. با طرح و تصویب این موضوع در جلسه روز سه‌شنبه ،از اول اردیبهشت سال جاری کلاس ها برگزار خواهد شد.

آزمون EPT استاندارد است

دکتر شاهانی رئیس مرکز سنجش دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ضرورت تسلط دانشجویان دکتری به زبان انگلیسی تصریح کرد: سطح سئوالات آزمون EPT دانشگاه آزاد اسلامی استاندارد است.

به گزارش هم رده به نقل از ایسنا، وی افزود: از آنجایی که گاهی به آزمون EPT اعتراض می شود، به تازگی آزمون EPT را شخصا مورد توجه قرار دادم، سئوالات چند دوره را بررسی کردم تا ببینم سئوالات استاندارد است یا خیر که دیدم انصافا سئوالات استاندارد است.

مدرک دکتری بالاترین مدرک آکادمیک است، لذا ما یک چیزی را نباید فراموش کنیم و آن اینکه نمی‌شود کسی که می‌خواهد مدرک دکتری بگیرد و اکنون دانشجوی دکتری است زبان انگلیسی بلد نباشد، این اصلا بی معنی است.

وی افزود: دانشجویان دکتری موظفند که در مرحله پژوهش مقاله ارائه بدهند و برای نوشتن مقاله باید مقالاتی به زبان انگلیسی مطالعه کنند . به همین دلیل باید به حدی به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند که بتوانند پژوهش خود را به صورت یک مقاله بنویسند، به این لحاظ تسلط به این زبان الزامی است. سطح زبان دانشجویان باید ارزیابی شود و آن‌ها باید مهارتی حداقلی در زبان انگلیسی داشته باشند که بتوانند اجازه ورود به مرحله پژوهشی را کسب کنند.

سطح دانش زبان انگلیسی دانشجویان دکتری ضعیف است

رئیس مرکز سنجش دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: نکته ای که باعث تاسف است این است که سطح دانش زبان انگلیسی دانشجویان دکتری خیلی ضعیف است و این خوب نیست. حداقل نمره‌ای که برای قبولی در آزمون گذاشته‌ایم نمره خیلی کمی است و کسب نمره ۵۰ از آزمون EPT کار سختی نیست.

در آخرین شورای برنامه ریزی دانشگاه آزاد، سطح نمره قبولی در آزمون ‌های زبان دانشگاه‌های خوب کشور را بررسی کردیم که در مقایسه با آن‌ها ما یک مقدار هم این نمره را پایین تر در نظر گرفتیم.

وی درباره نحوه سنجش مهارت زبان انگلیسی در دانشجویان دکتری اظهار کرد: در روزهای آتی جلسه‌ای با اساتید زبان دانشگاه خواهیم داشت تا بررسی کنیم و ببینیم آیا برای سنجش سطح زبان انگلیسی دانشجویان دکتری می‌توان مکانیزم دیگری هم گذاشت یا خیر.

رئیس مرکز سنجش دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: قصد اطلاع رسانی درباره جزئیات این طرح را ندارم اما به صورت کل ی می‌خواهیم با برگزاری یک سری کلاس فشرده و تا حدی طولانی مدت، به‌نحوی مهارت زبان انگلیسی دانشجویان دکتری را ارتقا دهیم. البته در حال حاضر نیز یک سری کلاس داریم که روزهای جمعه برگزار می‌شود اما فاصله کلاس‌های فعلی زیاد است و آن طور که باید برای ارتقای زبان انگلیسی جوابگو نیست.

اما در طرح جدید در نظر داریم که برای مثال در طول سه تا شش ماه دوره کلاس زبان فشرده برگزار کنیم و بعد با مکانیزم هایی که باید مورد بررسی قرار گیرند مهارت زبان دانشجویان دکتری را بسنجیم و بر مبنای آن اقدام کنیم.

وی درباره تعداد حوزه‌های آزمون EPT اظهار کرد: علت اینکه این آزمون در مراکز تمام استان‌های کشور برگزار نمی‌شود این است که تعداد شرکت کننده ها در همه استان ها قابل توجه نیست که بخواهیم در همه استان ها آزمون را برگزار کنیم. مثلا اگر در یک استان ۱۰ نفر بخواهند شرکت کنند برگزاری آزمون استانی توجیه ندارد.

جزئیات جدید درباره برگزاری آزمون EPT دانشگاه آزاد اسلامی
(20%) 1 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.