جزئیات تازه در مورد بیمه کارکنان شاغل ایثارگر و پرداخت معوقات ایثارگران

0

پاراف جزئیات تازه در مورد بیمه کارکنان شاغل ایثارگر و پرداخت معوقات ایثارگران : میرمرادی، معاونت توسعه مدیریت بنیاد شهید و امور ایثارگران به تبصره ۱ ماده ۴۹ قانون بودجه اشاره کرد و گفت: در این بخش آمده است که کلیه دستگاه‌های اجرایی موظف‌اند از محل اعتبارات مصوب و در قالب تخصیص اعتبار ابلاغی نصبت به تأمین و پرداخت کسورات بیمه درمانی همگانی و مکمل سهم کارکنان ایثارگر شاغل در دستگاه مربوط و خانواده‌ها و افراد تحت تکفل اقدام کنند. رویکردی که در قانون بودجه سال ۹۴ اتخاذ شد، تبصره سال ۹۳ را اصلاح کرد و تأمین و پرداخت کسورات بیمه‌ای را بر عهده دستگاه‌های اجرایی گذاشت و امروز دستگاه‌های اجرایی باید تمام ایثارگران خود را تحت پوشش بیمه درمانی قرار دهند.
میرمرادی ادامه داد: در تبصره ۲این ماده، بحث هزینه‌های بیمه‌ای این کارکنان شاغل در بانک‌ها و شرکت‌ها هم متوجه خود دستگاه‌ها قرار گرفته است. در تبصره ۳ این ماده نیز به بخش غیردولتی اشاره شده که شامل بخشی از ایثارگران شاغل در بخش خصوصی می‎شود که مشمول قوانین کار و تأمین اجتماعی هستند. در مورد این ایثارگران، دولت موظف است اعتبارات لازم را پیش‌بینی کند و در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار دهد تا بیمه این بخش از طریق سازمان تأمین اجتماعی انجام شود. در ‌‌نهایت در بند «ب» تبصره ۴ این ماده تصریح شده که تا پایان برنامه پنجم توسعه (تا پایان سال ۹۴) ۱۰۰ درصد هزینه درمانی ایثارگران شاغل و بازنشسته و افراد تحت تکفل آنان بر عهده دستگاه‎های اجرایی مربوطه و ۱۰۰ درصد هزینه درمانی غیر ایثارگران شاغل و افراد تحت تکفل آنان بر عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران است.
وی در رابطه با معوقات خانواده‌های شاهد مربوط به سال توضیح داد: خوشبختانه با حمایت‌ها و تأکیدات حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی، مطالبات خانواده‌های شاهد و ایثارگران تا پایان سال ۹۰، در سال گذشته پرداخت شد. در مورد باقی معوقات نیز باید به این نکته توجه داشت که کلیه پرداخت‌ها از لحاظ قانونی نیاز به حسابرسی و تعریف شدن در ردیف بودجه‌ای دارد. در بودجه امسال بنیاد رقمی در نظر گرفته شده برای پرداخت معوقات سال، ۱۵۶ میلیارد تومان است که با توجه به رقم کل معوقات سال ۹۱ که ۵۳۰ میلیارد تومان است، رقم مناسبی نیست. درهرصورت همان‌طور که حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی نیز اشاره کرده‌اند، در تلاش برای ایجاد زمینه‌های پرداخت معوقات سال ۹۱ هستیم.
میرمرادی در پاسخ به سؤالی در مورد حقوق خانواده‌های شاهد و ایثارگر گفت: تاکنون هیچ مورد قطع حقوقی که خانواده شاهد و یا شخص ایثارگر از لحاظ قانونی شامل دریافت این حقوق بوده‌اند، صورت نگرفته است.
میرمرادی در خصوص کمک هزینه پرداختی به جانبازان فاقد شغل گفت: در سنوات گذشته حتی در زمان قبل از ادغام بنیاد جانبازان و بنیاد شهید، جانبازان غیرشاغل از کارافتاده در حکم قانون حالت اشتغال تعریف می‌شدند و جانبازان فاقد شغلی که از کارافتاده نبودند، اما از نظر کمیسیون بنیاد توانایی انجام کار نداشتند، مستمری را در سطح حداقل حقوق دستگاه‌های دولتی دریافت می‌کردند. این مسئله توسط قانون‎گذار به‌صراحت مورد اشاره قرار نگرفته بود که با تلاشی که در سال گذشته صورت گرفت، این موضوع شکل قانونی به خود گرفت و در حال حاضر با اسم «کمک معیشت» تعریف شده است.
معاون توسعه مدیریت بنیاد درباره مبلغ وام مسکن ایثارگران گفت: مبلغ این وام برای ساکنان شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر، رقم ۸۳ میلیون تومان، برای مراکز استان‌ها ۷۰ میلیون تومان، سایر شهرستان‌ها ۵۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و روستا‌ها ۳۵ میلیون تومان است.
میرمرادی در خصوص معافیت جانبازان از پرداخت عوارض جاده‌ای، بلیط مترو و تخفیف بلیط هواپیما گفت: عددی که در ردیف بودجه برای این منظور در نظر گرفته شده قابل توجه نیست و پاسخگوی کل این هزینه‌ها نیست، اما با تعاملی که با دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت راه و شهرسازی داریم، تلاش می‌کنیم این مشکلات را به حداقل ممکن برسانیم.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید