آمار و جزئیات جدید آزمون استخدامی آموزش و پرورش

0

پاراف آمار و جزئیات جدید آزمون استخدامی آموزش و پرورش : آنچه مشخص است پذیرش 3073نیروی مرد و فقط 630 زن در این آزمون است که وقتی به تهران می‌رسد عددها بشدت کوچک می‌شود. در تهران قرار است فقط 190 نیرو جذب شود؛ یعنی 184 مرد و شش زن البته طبق گزارش خبرگزاری فارس. زیرا خبرگزاری تسنیم به نقل از رئیس مرکز برنامه‌ریزی و منابع انسانی آموزش و پرورش سهمیه‌های کمتری را برای شهر تهران اعلام کرده یعنی 149 دبیر و آموزگار مرد و هفت استادکار زن.

اگر از 1300 پست سازمانی که قانون برای خانواده شهدا و ایثارگران کنار گذاشته، بگذریم، در آزمون استخدامی27 شهریور 3700 متقاضی عادی باید به رقابت با یکدیگر بپردازند.

محدودیت جذب نیروی زن در شهر تهران علتی واضح دارد و آن تراکم بیش از نیاز معلم زن در پایتخت از یک سو و از سوی دیگر کمبود شدید معلم مرد در تهران است. در شهر تهران معلمان مرد در رشته‌های متنوعی استخدام می‌شوند، از تربیت بدنی گرفته تا ریاضی، زیست، عربی، فیزیک، ادبیات فارسی، زبان انگلیسی، دینی و قرآن، شیمی و علوم اجتماعی که قرار است 20 نفر از پذیرش شده‌ها نیز به عنوان مربی پرورشی به کار گرفته شوند. نکته این که زنانی که در پایتخت استخدام می‌شوند هفت استادکار خواهند بود و لاغیر .

برنده‌های آزمون استخدامی آموزش و پرورش، اغلب استادکاران و هنرآموزان خواهند بود نه دارندگان مدارک تحصیلی نظری. در واقع این آزمون را می‌توان فرصتی برای پرو پیمان کردن هنرستان‌های کشور از بابت نیرو دانست که تاکنون از این حیث در مضیقه شدید بوده‌اند.

استادکارها کسانی هستند که دروس مهارتی را به دانش‌آموزان تعلیم می‌دهند و در رشته‌های الکترونیک، الکتروتکنیک، صنایع چوب، تاسیسات، صنایع فلزی، متالوژی، مکانیک خودرو، امور دامی، ماشین‌های کشاورزی، صنایع غذایی، نقشه‌برداری، ساختمان، صنایع شیمیایی، کامپیوتر، ساخت و تولید، نقشه‌کشی عمومی، طراحی و دوخت، چاپ، سرامیک و صنایع نساجی مورد نیاز هستند.

هنرآموزان نیز دروس تئوری را به دانش‌آموزان تدریس می‌کنند که در رشته‌های الکترونیک، الکتروتکنیک، ‌تاسیسات، صنایع فلزی، علوم دامی، علوم زراعی و باغی، ماشین‌های کشاورزی، صنایع غذایی، ساختمان، نقشه‌برداری، حسابداری، ساخت و تولید، صنایع شیمیایی، کامپیوتر، نقشه‌کشی عمومی، معماری، طراحی و دوخت و انیمیشن مورد نیاز هستند.

بجز این رشته‌های مهارتی رشته‌های نظری نیز در این آزمون سهمیه دارند که گرچه پذیرش در آنها کمتر از رشته‌های مهارتی است، اما به جذب جمعیتی قابل توجه منجر خواهد شد. (594 نفر شامل 437 مرد و 157 زن) رشته‌های مورد نظر این است: آموزش ابتدایی و روان‌شناسی، روان‌شناسی شخصیت، علوم تربیتی، مشاوره و راهنمایی، روان‌شناسی بالینی، سنجش و اندازه‌‌گیری، روان‌شناسی عمومی، مشاوره، فلسفه تعلیم و تربیت، برنامه‌ریزی درسی، تکنولوژی آموزشی، برنامه‌ریزی درسی و آموزشی و تحقیقات آموزشی. علاوه بر این، فارغ‌التحصیلان آموزش استثنایی نیز می‌توانند در این آزمون شرکت کنند و یکی از 114 نیروی پذیرفته شده باشند. (71 مرد و 43 زن)

سرباز معلم‌ها، سربازی رفته‌ها و مربیان پیش‌دبستانی در آزمون استخدامی آموزش و پرورش این شانس را دارند که سال‌های فعالیت‌شان به‌عنوان یک امتیاز برایشان محاسبه شود و سقف سنی مورد نظر در این آزمون را برایشان بالا ببرد.

در آزمون 27 شهریور، گزینش‌ها بومی خواهد بود و دارندگان مدرک فوق‌دیپلم باید حداکثر 25 سال، لیسانس 30 سال و فوق لیسانس 35 سال داشته باشند

به این ترتیب اگر یک مربی پیش‌دبستانی ده سال سابقه کار داشته و دارای مدرک لیسانس باشد و بیش از 30 سال (یعنی حداکثر سن داوطلبان لیسانسه) داشته باشد، این ده سال، سن آزمونی او را به 20 سال کاهش می‌دهد .*جام جم.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here