جزئیات جدید کاهش ساعات کاری ادارات، آزمون استخدامی جدید، افزایش حقوق ۲۰ درصدی کارمندان و …

بر اساس قرارداد سازمان تامین اجتماعی با شرکت بیمه آتیه سازان حافظ درباره بیمه تکمیلی درمان و شرکت بیمه ایران در خصوص بیمه عمر، حق بیمه تکمیلی درمان ماهانه ۳۶ هزار و ۲۰۰ تومان به ازای هر نفر تعیین شد که با توجه به مصوبات هیئت مدیره مبنی بر مساعدت به مستمری بگیران بابت بیمه تکمیلی درمان مقرر شد طی دوره قرارداد به ازای هر نفر از مشمولان ماهانه مبلغ سه هزار تومان توسط سازمان پرداخت شود بر این اساس از اول آذر ماه مبلغ ۳۳ هزار و ۲۰۰ تومان بابت بیمه تکمیلی درمان از مستمری مشمولان کسر خواهد شد.

بیمه عمر مستمری بگیران تا سقف سه میلیون تومان پیش بینی شده و مقرر است ماهانه به ازای هر نفر رقم پنج هزار و ۱۳۳ تومان کسر شود.

مستمری بگیرانی که در قرارداد سال گذشته مشمول بیمه تکمیلی درمان نبوده اند، اما تمایل دارند که تحت پوشش خدمات بیمه تکمیلی درمان قرار گیرند می توانند تا ۱۵ اسفندماه امسال با مراجعه به کانون های بازنشستگی مربوطه برای ارائه درخواست خود اقدام کنند اما مستمری بگیرانی که در قرارداد قبلی تحت پوشش بیمه تکمیلی درمان و عمر بوده اند نیازی به مراجعه به کانون های بازنشستگان ندارند.

جزئیات تعهدات بیمه تکمیلی درمان

در قرارداد جدید با توجه به افزایش مبلغ چهار هزار تومان به ازای هر نفر در ماه سقف تعهدات مربوطه نیز افزایش یافته است به گونه ای که سقف تعهدات فوق تخصصی از ۱۲ به ۱۴ میلیون تومان، خدمات طب عمومی از ۵ به ۶ میلیون تومان، خدمات پاراکلینیکی یک از ۵۰۰ به ۷۰۰ هزار تومان، سقف خدمات پاراکلینیکی دو و سه از ۳۰۰ به ۵۰۰ هزار تومان و در آزمایش و پاتولوژی سقف تعهدات از ۲۵۰ به ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته است. این قرارداد از تاریخ اول آذرماه ۹۶ تا ۳۰ آبان ۹۷ اجرا می شود.

بیمه تکمیلی چیست؟

بازنشستگی، کم درآمدترین بخش زندگی است که می تواند تا یک سوم عمر هر فرد را شامل شود. بیشترکارمندان، تمایل دارند، با توجه به تلاش های خود طی سالیان دراز، در زمان بازنشستگی نیز از مزایای مختلفی برخوردار باشند.

بهترین شیوه برنامه ریزی مالی برای آینده کارمندان که در کشورمان ارائه شده، بیمه تکمیلی بازنشستگی است. به دلیل تنوع و گسترش خدمات پزشکی و البته افزایش هزینه های آن، شرکت های بیمه گر برای برطرف کردن نگرانی افراد در این باب، کارکنان مؤسسات و خانواده ها را زیر پوشش بیمه تکمیلی قرار می دهند. این پوشش در بیشتر موارد شامل هزینه های اضافه بر تعرفه های بیمه تامین اجتماعی و خدمات درمانی است.

بیمه تکمیلی برای چه کسانی است؟

ملاک پوشش بیمه شدگان، اسامی مندرج در سامانه صندوق بازنشستگان کشوری به نشانی www.Cspf.ir است. بازنشستگان و وظیفه بگیران می توانند برای اطلاع از وضعیت بیمه خود به این سایت مراجعه کنند. جدا از این موضوع، به طور کلی افرادی که می توانند تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند، به دو دسته کلی تقسیم می شوند: اصلی و تحت تکفل. دسته اول؛ بازنشستگان، ازکارافتادگان و وارثان وظیفه بگیر که مشترک صندوق بازنشستگی کشوری هستند و شماره دفترکل و دفترچه بیمه پایه دارند.

دسته دوم، افراد تحت تکفل، کسانی اند که دفترچه بیمه پایه و همچنین این شرایط را دارند:

  • الف) همسر یا همسران دایمی
  • ب) فرزندان پسر در صورت نداشتن شغل، حداکثر تا پایان ۲۲ سالگی
  • پ) فرزندان دختر به شرط نداشتن همسر و شغل
  • ث) نوادگانی که پدرشان در قید حیات نیست و به طور قانونی تحت تکفل بیمه شده اصلی هستند
  • ج) شوهر علیل و از کار افتاده و همچنین فرزندان بازنشستگان که دختر باشند و بدون همسر (با ارائه مدارک مستند از سوی مراجع ذی صلاح مبنی بر تحت تکفل بودن شوهر یا فرزند)
  • ح) پدر و مادر بازنشستگان و از کارافتادگان

حق بیمه تکمیلی درمان چقدر آب می خورد؟

حق بیمه تکمیلی درمان به صورت سالانه است. سهم مشارکت بازنشستگان و افراد تحت تکفل آنان و هر یک از وارثان وظیفه بگیر در حق بیمه تکمیلی درمان، ماهانه به ازای هر نفر ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان و حداکثر تا چهار نفر، در مجموع به مبلغ ۱۰۶ هزار تومان است که به طور اقساط، هر ماه از حقوق بازنشستگی یا وظیفه بگیر، کسر می شود. با وجود کسر حق بیمه تکمیلی درمان حداکثر تا چهار نفر، همه افراد تحت تکفل و وظیفه بگیران که نامشان در سامانه بیمه تکمیلی درمان صندوق ثبت شده است، زیر پوشش بیمه مذکور قرار می گیرند.

بیمه درمان تکمیلی چه فرقی با بیمه تامین اجتماعی دارد؟

بیمه تامین اجتماعی و بیمه «سلامت» از بیمه های پایه محسوب می شوند که افراد موظف اند حدود ۳۰ درصد از هزینه های درمانی را پرداخت کنند. اگر فرد بیمه تکمیلی نداشته باشد، جبران هزینه های باقی مانده به عهده خودش است. در صورتی که بیمه تکمیلی نیز داشته باشد، تا میزان سقف تعهد، جبران خسارت پرداخت می شود. تا زمانی که هزینه های درمان از سقف مد نظر کمتر باشد، بیمار هیچ گونه هزینه ای پرداخت نمی کند.

چگونه از بیمه تکمیلی درمان، خدمات بگیریم؟

بازنشستگان می توانند با کمک یکی از این راه ها، خدمات بیمه تکمیلی را دریافت کنند:

  • الف) با گرفتن معرفی نامه، به مراکز درمانی طرف قرارداد با بیمه پایه سلامت و شرکت بیمه گر تکمیلی درمان مراجعه کنند.
  • ب) به مراکز درمانی دولتی و مجری طرح تحول سلامت که طرف قرارداد شرکت بیمه گر است، بروند. در این صورت، هزینه ها به حداقل می رسد و سهم بیمار که درصدی از تعرفه های مورد تعهد بیمه پایه سلامت است، به عهده بیمه گر است. درصورتی که مرکز درمانی، با شرکت بیمه گر تکمیلی درمان قرارداد ندارد، با ارائه اصل رسید فرانشیز پرداختی و کپی صورت حساب مرکز درمانی، برای بهره مندی از فرانشیز مورد تعهد بیمه تکمیلی درمان به شرکت «آتیه سازان حافظ» بروند.
  • ج ) از شرکت بیمه گر معرفی نامه بگیرند و ۳۰ درصد فرانشیز سهم بیمه پایه سلامت را در مراکز درمانی غیر طرف قرارداد بپردازند، یا با بیمه پایه به مراکز درمانی طرف قرارداد بروند که تعرفه های مورد توافق با شرکت بیمه گر را رعایت می کنند.

بیمه شدگان با بیمه های تاریخ گذشته چه کنند؟

بازنشستگانی که در قرارداد سال گذشته، زیر پوشش بیمه تکمیلی درمان آتیه سازان حافظ بودند، در سال ۹۶ نیز پوشش بیمه برای آنان برقرار است. اگر به هر دلیل، مایل به ادامه دریافت این خدمت نیستند، می توانند به سازمان بازنشستگی کشوری بروند و نام خود و افراد تحت تکفل را در قرارداد جدید حذف کنند.به گزارش هم رده به نقل از خراسان.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.