جزئیات جدید از پرداخت حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان دولت در سال ۹۷ و آزمون استخدامی آموزش و پرورش

هم رده جزئیات جدید وام ساخت مسکن ۱۵۰ میلیون تومانی : با آغاز برنامه دولت برای تقویت بخش عرضه، موتور دوم رونق بخش مسکن روشن شد. درحالی که بازار مسکن حدود دو سال است در رکود به سرمی برد، دولت یازدهم برنامه‌های مختلفی برای تحریک این بازار که براساس گفته کارشناسان با ۱۳۰ بخش اقتصادی و تولیدی ارتباط مستقیم دارد، تدوین و اجرایی کرده است.

محمدهاشم بت‌شکن، مدیرعامل بانک مسکن که دریک نشست خبری به میان خبرنگاران آمده بود، از دریافت مجوز از بانک مرکزی و تأیید شورای پول و اعتبار برای بالابردن سقف فردی مشارکت ساخت – که تا ۸۰ درصد کل سرمایه‌گذاری در این بخش بدون احتساب قیمت زمین را در برگرفته و به ازای آن تسهیلات پرداخت می‌کند- خبر داد.

نخستین برنامه با افزایش سقف وام خرید مسکن کلید خورد که طرف تقاضا را تقویت می‌کرد. درهمین راستا با ارائه طرحی با سه سطح سقف وام خرید مسکن بین ۶۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت. این درحالی است که آمار ارائه شده از تعداد وام پرداختی برای ساخت مسکن نشان ازتحرک نسبی این بخش دارد به طوری که این نوع تسهیلات درسال گذشته ۵۶ درصد افزایش یافته است. علاوه براین براساس پیش‌بینی‌ها در سال جاری یک میلیون واحد مسکونی برای ساخت یا خرید مسکن تأمین مالی خواهد شد.

براین اساس شرکت‌های انبوه‌ساز می‌توانند به یک شرط تا حد ۱۵۰ میلیون تومان به ازای هر واحد مسکونی تسهیلات دریافت کنند. این شرکت‌ها باید بتوانند تکنولوژی جدید وارد کشور کرده و به ازای آن موجب صرفه‌جویی و بهره‌وری انرژی شوند در این صورت به ازای هر واحد مسکونی ۱۵۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت می کنند.

این رقم در شهرهای تهران، تبریز، کرج، مشهد، اهواز، شیراز و اصفهان قابل اجراست.انبوه‌سازانی در مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر تا ۱۳۰ میلیون تومان و درسایر شهرها تا ۱۰۰ میلیون تومان می‌توانند از تسهیلات ساخت بهره‌مند شوند. این درحالی است که برای ساخت‌وساز معمولی در شهرهای بزرگ تا ۱۳۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها ۹۰ میلیون تومان و در سایر شهرها تا ۷۰ میلیون تومان وام ساخت پرداخت می‌شود.

همچنین انبوه‌سازان می‌توانند تا ۵۰ درصد قرار‌داد که سقف بدهی تضمینی بیش از ۱۵۰ میلیون تومان نباشد و همچنین اقساط ماهیانه آن به بیش از سه میلیون تومان نرسد از این طرح استفاده کنند. درعین حال که باید پلاک واحد مسکونی دارای پروانه معتبر بوده و بیش از ۱۰ سال از آن نگذشته باشد. با توجه به اینکه انبوه‌سازان می‌خواهند واحدهای مسکونی خود را بدون دریافت تسهیلات و با توافق بین خود و خریدار به فروش رسانده اما از عدم پرداخت اقساط همواره نگران هستند با ورود بانک مسکن و تضمین معاملات فروش اجرایی می‌شود در این حالت اگر قسطی با تأخیر پرداخت شود، این بانک مسکن خواهد بود که نسبت به واریز آن اقدام خواهد کرد. از دیگر شرایط، اقساط ۵۰ ماهه آن است. در طرح تضمین معاملات فروش اقساطی نرخ کارمزد مؤثری که بانک مسکن دریافت می‌کند حداکثر ۳/۲ درصد است.ایران.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.