جرئیات جدید از تحولات ساختاری در کمیته امداد

0
جرئیات جدید از تحولات ساختاری در کمیته امداد
جرئیات جدید از تحولات ساختاری در کمیته امداد

پاراف جرئیات جدید از تحولات ساختاری در کمیته امداد : سیدپرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی گفت: پرداخت به موقع مستمری مددجویان، احترام به جامعه هدف، جلوگیری از ریخت و پاش، خرید اقساطی ساختمان جدید امداد و دیدار از مددجویان بخشی از کارهای ۷ ماه گذشته این نهاد است.

سادگی رفتار، آداب و رعایت اخلاق در مدیریت، احترام و تکریم از جمله ویژگی‌هایی است که یک بسیجی باید داشته باشد و امیدوارم بنده به عنوان یک بسیجی این شاخصه‌ها را داشته باشم و در کمیته امداد مؤثر باشم.

وی تصریح کرد: برخی از اقداماتی که در اولویت قرار داشتند بدون فوت وقت اجرا شدند و برخی از برنامه‌ها نیز با توجه به محدودیت زمان هنوز عملیاتی نشده که امیدواریم در ادامه بتوانیم کارهای باقیمانده در امداد را نیز عملیاتی کنیم. در این مدت ۲۷ جلسه با حضور اعضای هیأت امنای کمیته امداد برگزار شده است که به نظر می‌رسد که برگزاری این تعداد جلسه در بین نهادها و سازمان‌ها بی‌نظیر باشد.

فتاح ملاک انتخاب مدیران و معاونین را اعتقاد به ولایت، حرکت در چارچوب نظام و تکریم مددجویان دانست و بیان داشت:نگاه ما به هیچ عنوان در امداد حزبی و سیاسی نیست و اگر فردی را نیز تغییر دادیم به لحاظ سیاسی نبوده است. هیچ یک از پرسنل، معاونین و مدیران و مسئولان امداد حق هیچ گونه کار سیاسی در امداد را ندارند. اگر در این زمینه گزارشی به دست ما برسد برخورد سختی با این افراد خواهیم داشت.

تغییر رفتار و ساختار سازمانی:

وی اظهار داشت: در اساسنامه جدید تلاش ما بر این است که بتوانیم به سیاست‌ها، اهداف و دستورالعمل‌های تدوین شده دست پیدا کنیم. با توجه به شرایط شکل گرفته توانسته‌ایم بسیاری از دستورالعمل‌ها را بر اساس ساختار جدید امداد تغییر بدهیم. بیشترین تغییر ما رویکرد در خصوص رفتار سازمانی بوده و تلاش شده این رفتارها منطبق با اهداف کمیته امداد و مأموریت‌های این نهاد باشد به طوری که این رفتار سازمانی منبعث از اساسنامه خواهد بود.

به هیچ عنوان ریالی از صدقات جمع‌آ‌وری شده در داخل کشور به مردم نیازمند سایر کشورهای همسایه داده نمی‌شود و البته صدقات جمع آوری شده در هر کشور نیز برای مردم همان کشور مصرف می‌شود

وی با بیان اینکه در سفرهای استانی از منازل مددجویان سرکشی می‌شود، خاطرنشان کرد: تلاش شده تا این سفرها کم هزینه و بدون ریخت و پاش و هر گونه هزینه اضافی باشد. حضور در منزل مددجویان در سفرهای استانی و گپ و گفت‌وگو با آنها یکی از مواردی است که در این دوره به طور جدی در دستور قرار دارد به طوری که مقام معظم رهبری نیز این کار را تأکید نموده‌اند.

تغییر سبک مدیریت:

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به تغییر سبک مدیریت در کمیته امداد، گفت: مدیریت در این نهاد باید به گونه‌ای باشد که مددجویان احساس جدایی با مسئولان و خدمتگزاران امداد را نداشته باشند و بتوانند به راحتی مشکلات و موانع خود را در میان بگذارند و سطح رفتار مدیران و معاونین با جامعه نیازمندان بایستی پایین باشد.

 طی بخشنامه‌ای که در اوایل مسئولیتم در کمیته امداد صادر کردم مقرر شده است تمامی دفاتر امداد در خارج از کشور به صورت خودگردان و با استفاده از نیروهای بومی همان کشور اداره شده و کمیته امداد نقش انتقال تجربیات ارزنده چند دهه گذشته به کشورهای متقاضی را ایفا کند.

فتاح با تأکید بر اینکه سبک مدیریت بنده قلع و قمع نیروها و مدیران کارآمد نبوده و نخواهد بود، گفت: در ابتدای ورودم به کمیته امداد تغییراتی را که نیاز بود انجام دادم و حتی‌الامکان تلاش شد که تغییرات زیادی صورت نگیرد چرا که اعتقاد بنده بر این است که افراد مؤثر و کار آمد به فعالیت خود ادامه دهند.هم اکنون ترکیب مدیران و معاونین کمیته امداد ترکیبی از مدیران گذشته و فعلی است و اگر هم ما معاون یا مدیری را تغییر دادیم به دلیل پایان یافتن مأموریت آن معاون یا مدیر بوده است.

هم اکنون مدل کمیته امداد در کشورهایی مثل لبنان، عراق، سوریه و سایر کشورهای همسایه ایجاد شده و این کشورها می‌توانند با استفاده از ظرفیتشان طرح‌های امدادی را اجرا کنند.ذکر این مثال شاید جالب باشد که در سال گذشته لبنانی ها ۲۰ میلیون دلار از طریق صندوق‌های صدقات خودشان جمع آوری کردند که رقم قابل توجهی است و بقیه کشورها نیز با چنین مدلی درصدد بهره گیری از تجارب کمیته امداد هستند.

وی با اشاره به حضورش در ۲۸ استان در این ۷ ماه گذشته، گفت: در این سفرها با نمایندگان ولی فقیه در هر استان،استانداران و سایر مسئولان جلسه برگزار می‌کنیم تا از ظرفیت و پتانسیل موجود برای حمایت از نیازمندان استفاده کنیم. استان‌های خراسان رضوی، فارس، گیلان ، کرمان بالاترین افراد تحت پوشش را به خود اختصاص داد‌ه‌اند و تلاش گسترده‌ای برای ارائه خدمات مطلوب‌تر به این استان‌ها در دستور کار قرار گرفته است. همچنین دلیل بازگشت کارمندان خارج از کشور امداد این بود که نیازی به حضور این افراد در خارج از کشور نبود و ما برای کمک به محرومان کشورهای همسایه می‌توانیم از ظرفیت خود کشورها استفاده کنیم.

فتاح گفت: برخی در روزهای اول کاری من در کمیته امداد انتقاد می‌کردند که با حضور فتاح نیروهای سپاهی در کمیته امداد حضور خواهند یافت که این در حالی است که ما فقط دو نفر از سپاه به مجموعه امداد آورده‌ایم ، چرا که ملاک اصلی بنده در کمیته امداد خدمت به مددجویان است و طبیعی است که با توجه به حضور من در پست‌های مختلف در سال های گذشته تلاش من بر این بوده است که از بهترین نیروهای دستگاه‌هایی که مسئولیت آنها را داشته‌ام در کمیته امداد دعوت به کار نمایم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) اضافه کرد: بیشترین نیرویی که بیرون از امداد به این نهاد ورود پیدا کردند از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بوده و این کار هم به دلیل این بوده که این افراد آشنایی نزدیکی با نوع فعالیت این وزارتخانه دارند و قطعاً می‌توانند ما را برای رسیدن به اهدافمان کمک کنند.

اصلاح فرایند‌ها:

وی چابک‌سازی امداد را یکی دیگر از سیاست‌های جدید این نهاد عنوان کرد و گفت: اگر کوچک سازی به آن مفهومی باشد که در کشور مطرح است بنده به هیچ عنوان آن را قبول ندارم به عنوان مثال در گذشته از ادغام سه وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی یک وزارتخانه تحت عنوان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شکل گرفت و این سؤالات مطرح است که آیا این وزارتخانه‌ها کوچک شده‌اند؟ آیا نیرو و کارمند این وزارتخانه‌ها کمتر شد؟ و آیا ریالی از هزینه‌ها کاهش یافته است؟ کوچک سازی باید از طریق فرآیندها شروع شود و در صورتی که این فرایندها اصلاح شود آن وقت می‌توان امیدوار بود.

در آینده نزدیک روش جمع‌آوری صدقات را به سمت استفاده از روش‌های اینترنتی و تلفنی سوق خواهیم داد.

وی توضیح داد: به عنوان مثال جمع آوری پول‌های صندوق‌های صدقات هم اکنون به صورت دستی انجام می‌گیرد و این در شرایطی است که ما صندوق‌های بسیاری در منازل، معابر و ادارات داریم و برای جمع کردن پول این صندوق‌ها باید زمان زیادی را صرف کنیم و از نیروهای بسیار استفاده کنیم و این فرایند باید اصلاح شود که البته اصلاح کردن این فرآیند به معنی این نیست که ما نیروها را کاهش دهیم بلکه اصلاح فرآیند این است که ما به سمت روش‌های نوین جهت جمع‌آوری صدقات برویم.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات در جهت چابک‌سازی و کوچک سازی امداد این است که از ظرفیت مردم برای حمایت نیازمندان و محرومان استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال هم اکنون طرحی تحت عنوان توسعه مراکز نیکوکاری در مساجد در دستور کار کمیته امداد قرار گرفته است و بنا داریم صفر تا صد مراحل حمایتی از نیازمندان را به مردم محلات واگذار کنیم و کمیته امداد در سطح کلان بر عملکرد این مراکز نظارت داشته باشد.

تعیین تکلیف ساختمان کمیته امداد:

فتاح در ادامه با اشاره به فروش ساختمان کمیته امداد،بیان داشت: تکلیف این ساختمان کاملاً روشن است و هیأت امنا فروش آن را مصوب کرده است و ما به لطف خداوند از این ساختمان خواهیم رفت. وی در خصوص خرید ساختمان جدید امداد، گفت: در این مدت ساختمان‌های زیادی را دید‌ه‌ایم که یا گران بودند و یا برای کار امداد مفید نبود‌ند و یا اینکه مکانش از لحاظ دسترسی مطلوب نبوده، که سرانجام یک ساختمانی پیدا کردیم و آن را در هیأت امنا مطرح نمودیم که هیأت امنا نیز با خرید این ساختمان موافق هستند. ساختمان جدید امداد را به صورت نقد و اقساط خریده‌ایم و قطعاً ساختمان سوهانک را با قیمت کارشناسی شده خواهیم فروخت. خرید ساختمان جدید امداد به هیچ عنوان تأثیری در فروش ساختمان سوهانک ندارد و ما عجله‌ای در فروش این ساختمان نداریم و حتماً به قیمت خواهیم فروخت و برای تعیین قیمت ساختمان سوهانک از نظر سه کارشناس دادگستری خبره ایران استفاده کرده‌ایم و در واقع فروش این ساختمان بر اساس قیمت کارشناسی شده خواهد بود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) اظهار داشت: در دولت قبل یکسری از مددجویان ما در بحث مسکن مهر ثبت‌نام کردند و امداد نیز کمک‌هایی را برای این افراد انجام داد اما در چند سال اخیر به دلیل تورمی که وجود داشته،عنوان شده است که باید پول بیشتری را بپردازند و این در حالی است که مددجویان نمی‌توانند همان مبلغ اولیه را هم تأمین کنند که امیدواریم در این زمینه دولت تدبیر و امید حمایت لازم را از مددجویان داشته باشد.

وی تصریح کرد: تلاش ما بر این است که از طریق خیرین و از محل منابع اقتصادی کمیته امداد و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی امسال ۵۰ هزار واحد مسکونی را احداث، نوسازی و بهسازی کنیم و به طور قطع در سال آینده این عدد بسیار بالاتر خواهد بود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here