خبرهای جدید از صدور کارت‌ شناسایی جانبازان زیر ۲۵% ، جذب ایثارگران در دستگاهها و ضمانت اجرای آراء کمیسیون ماده ۱۶

حجت‌الله فرهادی مدیرکل پذیرش و امور اداری ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران نحوه دریافت کارت‌های شناسایی جانبازان زیر ۲۵ درصد را تشریح کرد.

به گزارش هم‌رده به نقل از ایثار، وی با اشاره به مصوبه شورای معاونین بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص صدور کارت شناسایی برای جانبازان زیر ۲۵ درصد به ذکر نکاتی در جهت اطلاع و اقدام ایثارگران مشمول در این مورد پرداخت و گفت: این کارت به تمام جانبازان زیر ۲۵ درصد که درصد آنان مضربی از عدد ۵ است تعلق می‌گیرد و آن دسته از جانبازان که درصد جانبازی آنان مضربی از ۵ نبوده (مانند ۱ و ۲ و ۳ و ۴ و ۷ و ۹) و در سامانه سجایا ثبت شده باشد بعد از اصلاح درصد آنان توسط کمیسیون پزشکی بنیاد امکان ثبت‌نام خواهند داشت.

همچنین آن دسته از جانبازان زیر ۲۵ درصد که دارای سایر نسبت‌های ایثارگری هستند و قبلاً ثبت‌نام کرده و کارت شناسایی دریافت کرده‌اند، نیازی به ثبت‌نام ندارند.

زمان‌بندی ثبت‌نام جانبازان نیز بر اساس درصد جانبازی آنان از آبان ماه برای جانبازان ۲۰ درصد، آذر ماه برای جانبازان ۱۵ درصد، دی‌ماه برای جانبازان ۱۰ درصد و بهمن ماه برای جانبازان ۵ درصد خواهد بود.

نحوه ثبت‌نام ایثارگران برای دریافت کارت‌های شناسایی

جانبازان مشمول ابتدا باید جهت دریافت کد رهگیری به دفاتر مرکز هاتف در بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان‌ها مراجعه و ضمن دریافت کد رهگیری با مراجعه به سایت ایثار در سامانه خدمات الکترونیک و در بخش کارت شناسایی ورود و نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. البته جانبازان عزیزی که قبلاً برای دریافت وام مسکن، کد رهگیری دریافت کرده‌اند نیازی به مراجعه مجدد به مرکزهاتف ندارند و با همان کد می‌توانند ثبت‌نام کنند.

جذب تمامی ایثارگران در ادارات دولتی ممکن نیست

شهیدی نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در حال حاضر جذب تمام افراد جویای کار در میان فرزندان شاهد، ایثارگر و جانبازان در ادارات و دستگاه‌های دولتی امکان‌پذیر نیست و البته سهمیه استخدامی ایثارگران شامل اختصاص ۲۵ درصد مشاغل دولتی جذب شده است.

علی‌رغم اینکه در چهار سال گذشته بیش از ۹۵ هزار فرصت شغلی برای ایثارگران فراهم شده و نرخ بیکاری ایثارگران حدود ۴ درصد است اما هم اکنون نیز نیاز به ۶۳ هزار فرصت شغلی برای فرزندان ایثارگران که بخش عمده آنان از تحصیلات عالی برخوردار هستند وجود دارد.

معاون رییس جمهور افزود: با افزایش سن فرزندان شاهد و ایثارگر، تحصیلات این عزیزان پایان می‌یابد و لذا نیاز به اشتغال افزایش یافته و تعداد افراد جویای کار در جامعه ایثارگری در حال افزایش است و البته تعداد زیادی از فرزندان شاهد و ایثارگر بر اساس سهمیه استخدامی به ایثارگران در دستگاه‌های دولتی مشغول به کار شده‌اند و در حال تلاش هستیم تا مابقی این عزیزان را با اشتغال‌زایی جذب بازار کار کنیم.

نماینده ولی فقیه در بنیاد با اشاره به مشکلات جامعه ایثارگری افزود: اکنون موضوع اشتغال و درمان به عنوان دو دغدغه مهم در حوزه ایثارگری به شمار می‌رود، به همین منظور امسال اولویت‌هایی برای رسیدگی به وضعیت اشتغال و درمان در بنیاد شهید و امور ایثارگران در نظر گرفته است.

مشکل ضمانت اجرایی آرای کمیسیون ماده ۱۶ برطرف شد

مهدی ایزدی معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس کمیسیون ماده ۱۶ رسیدگی به شکایات جانبازان با اشاره به ابلاغیه معاون اول قوه قضاییه به روسای کل دادگستری استان‌های سراسر کشور گفت: بر اساس این ابلاغیه مشکل ضمانت اجرایی آرای کمیسیون ماده ۱۶ برطرف شده است.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته اجرای آرای صادره از سوی کمیسیون ماده ۱۶ رسیدگی به شکایات جانبازان با مشکلاتی روبرو بود افزود: متأسفانه این مشکلات باعث می‌شد ضمانت اجرایی لازم برای آرای این کمیسیون وجود نداشته باشد و اجرای این آراء با وقفه مواجه می‌شد.

بر اساس مکاتبات انجام شده توسط حجت الاسلام والمسلمین شهیدی نماینده محترم ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد با ریاست محترم قوه قضاییه و پیگیری‌های صورت گرفته، در تاریخ ۲۸ مهرماه ابلاغیه‌ای از سوی حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه به روسای کل دادگستری استان‌های سراسر کشور ارسال شد که بر اساس آن مقرر شده است دادگستری‌های مرکز هر استان شعبه‌ای از اجرای احکام کیفری را جهت اجرای آرای قطعی کمیسیون ماده ۱۶ رسیدگی به شکایات جانبازان معین و نسبت به صدور اجرائیه اقدام کنند.

رییس کمیسیون ماده ۱۶ رسیدگی به شکایات جانبازان ضمن تقدیر از اقدام مؤثر معاون اول قوه قضاییه برای این ابلاغیه، ابراز امیدواری کرد با دستور صریح و قاطع روسای کل دادگستری استان‌ها مشکل عدم اجرای آرای احکام کمیسیون که به نفع جانبازان، آزادگان و خانواده شهدا صادر شده است مرتفع شود و ایثارگران معزز به حقوق قانونی خود دست یابند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.