نرخ جدید دیه در سال ۹۵ ابلاغ شد

0
نرخ جدید دیه در سال ۹۵ ابلاغ شد
نرخ جدید دیه در سال ۹۵ ابلاغ شد

پاراف نرخ جدید دیه در سال ۹۵ ابلاغ شد : آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی، رئیس قوه قضاییه طی بخشنامه‌ای، قیمت دیه کامل در ماه‌های غیرحرام در سال ۹۵ را به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور ابلاغ کرد. در متن این بخشنامه که اداره‌کل روابط‌عمومی قوه قضاییه منتشر کرده، آمده است «در اجرای ماده ۵۴۹ قانون مجازات اسلامی، مصوب ۱۳۹۲ و با توجه به بررسی‌های به عمل آمده، قیمت دیه کامله در ماه‌های غیرحرام از ابتدای سال ۱۳۹۵، مبلغ یک میلیارد و۹۰۰ میلیون ریال تعیین می‌شود.»

حدود ۲۵ میلیون تومان، اختلاف مبلغ دیه در سال ۹۵ با سال ۹۴ است.دیه ۱۹۰ میلیون تومانی برای سال ۹۵ در حالی تصویب شده که مبلغ دیه امسال ۱۶۵ میلیون تومان تعیین شده بود. همچنین بر اساس قانون، دیه در ماه‌های حرام به میزان یک سوم افزایش می‌یابد. با این حساب، مبلغ دیه در سال ۹۵ برای ماه‌های حرام، حدود ۲۵۳ میلیون تومان خواهد شد.

با توجه به دیه ۲۲۰ میلیونی سال ۹۴ در ماه‌های حرام، می‌توان گفت میزان دیه در ماه‌های حرام در سال ۹۵ به نسبت سال ۹۴، حدود ۳۳ میلیون تومان افزایش داشته است.

همگام با افزایش نرخ دیه، حق بیمه شخص ثالث نیز در سال ۹۵ افزایش خواهد داشت. آن طور که رحیم زارع سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داده، در سال ۱۳۹۵حق بیمه شخص ثالث، ۱۵و ۱۵ صدم درصد افزایش خواهد یافت. به گفته وی، با توجه به فرمول محاسبه نرخ حق بیمه که میانگین پنج در هزار حق دیه است، این حق بیمه حدود ۹۵۰ هزار تومان برای انواع خودرو‌هاست، البته نرخ کامیون‌ها و اتوبوس‌ها کمتر از پنج در هزار است.

تعیین دیه در ابتدای هر سال، توسط رئیس قوه قضاییه بر اساس قانون شرع و با نظر مقام معظم رهبری و طبق ماده ۵۴۹ قانون مجازات اسلامی و همچنین نرخ حق بیمه توسط بیمه مرکزی تعیین می‌شود. زارع به خبرگزاری صدا و سیما گفته که سال گذشته، نرخ دیه ۱۰ درصد و سال‌های قبل هم حدود ۱۶ درصد افزایش یافت، اما نرخ حق بیمه افزایش نیافت

جالب است که به گفته زارع، امسال شرکت‌های بیمه می‌خواستند ۲۶ درصد افزایش نرخ دیه را اعمال کنند، اما بیمه مرکزی با مشورت مجلس، طرف مردم را گرفت و بنابراین حق بیمه شخص ثالث در سال ۹۵، فقط ۱۵ و ۱۵ صدم درصد افزایش می‌یابد. البته تخفیفات تصادف نکردن یا خسارت نخواستن هم کماکان پابرجاست، طوری که در سال اول عدم خسارت ۱۰ درصد، سال دوم، ۱۵ درصد و تا سال پنجم این تخفیف به ۷۰ درصد نرخ حق بیمه شخص ثالث خواهد رسید.

شاید در بازه زمانی کوتاه‌مدت، مردم از این‌که مبلغ حق بیمه شخص ثالث، متناسب با نرخ دیه افزایش پیدا نکرده است، رضایت داشته باشند، زیرا حق بیمه کمتری از جیب پرداخت می‌کنند، اما مطمئن باشید در بازه‌ای بلندمدت، این اتفاق در نهایت به ضرر مردم تمام خواهد شد

برای همه رانندگانی که تاریخ شروع قرارداد بیمه شخص ثالث آنها قبل از ابلاغ نرخ جدید حق دیه است، توجه به الحاقیه شرکت بیمه برای افزایش سقف تعهدات، الزامی است. عاملی یادآوری می‌کند که در سال ۹۳، چون نرخ افزایش حق دیه چندان زیاد نبود، شرکت‌های بیمه، گرفتن حق بیمه بیشتر از رانندگان را بخشیدند، اما برای سال ۹۵، بعید است شرکت‌های بیمه، افزایش مبلغ حق بیمه را ببخشند؛ زیرا اغلب آنها نقدینگی خوبی ندارند.جام جم.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here