خبرهایی از انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور و پایان نقل و انتقالات فرهنگیان و تبدیل وضعیت فرهنگیان

یارمحمد حسین‌بُر مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اتمام فرآیند نقل و انتقالات معلمان گفت: برای تهران سقف ورود تا ۲۰۰۰ نفر باز بود که تا هفته گذشته تقاضای ۱۵۰۰ نفر تایید شده است.

نقل و انتقالات فرهنگیان به دو طریق درون استانی و برون استانی انجام می‌شود. نقل و انتقال درون استانی توسط خود استان‌ها صورت می‌گیرد و خودشان آن را پیگیری می‌کنند زیرا نیروی موجود خودشان است.

مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه کار نقل و انتقال برون استانی نیز به اتمام رسیده و نتایج اعلام شده است گفت: همکارانی که با تقاضای آنها موافقت شده باید برای سازماندهی به استانی که معرفی شده‌اند، مراجعه کنند.

حسین‌بر درباره نقل و انتقالات به شهر تهران که در سال جاری ممنوعیت آن به علت کمبود نیرو در پایتخت برداشته شده بود نیز گفت: سقف ورودی به تهران را تا ۲۰۰۰ نفر باز گذاشته بودیم تا با توجه به کمبودهایی که در تهران وجود دارد بتوانیم ساماندهی مطلوب‌تری داشته باشیم. بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی از مدیرکل شهر تهران، تا هفته گذشته حدود ۱۵۰۰ نفر تقاضای ورود به تهران داشتند که تایید شده است.

وی همچنین در پاسخ به اینکه آیا امسال تبدیل وضعیت نیروهای کارمعین به پیمانی و پیمانی به رسمی در دستور کار قرار خواهد گرفت عنوان کرد: تبدیل وضعیت فرهنگیان قراردادی به پیمانی و پیمانی به رسمی نیازمند قانون است و نمی‌توانیم خلاف قوانین اقدام کنیم. نیروهای پیمانی به رسمی حتما باید در آزمونی شرکت کنند و پذیرفته شوند. تبدیل وضعیت نیروهای قرارداد معین به پیمانی هم قوانین خاص خود را می‌طلبد که فعلا در این باره قانون و ابلاغیه‌ای نداریم.

انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور بررسی می‌شود

جلسه شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکززدایی از تهران به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد.

حدود یک چهارم جمعیت کشور در تهران بزرگ ساکن هستند و نمی‌توان مسائل انباشته شده و مشکلات این میزان از جمعیت را نادیده گرفت و از آن چشم پوشی کرد. باید تدابیر و راهکارهایی برای حل مشکلات حمل و نقل تهران و شهرهای اطراف آن بیندیشیم و برنامه‌ای قابل اجرا جهت خروج صنایع از شهر به خارج از شهر تدوین کنیم.

وی همچنین با اشاره به تکلیف قانونی برای انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور به خارج از تهران تصریح کرد: حتی اگر انتقال پایتخت و مرکز سیاسی و اداری کشور به خارج از تهران انجام شود، باز هم از اهمیت و جایگاه تهران کاسته نمی‌شود و به جهت جمعیت بزرگی که در تهران بزرگ ساکن هستند، ساماندهی تهران باید همچنان در دستور کار و به‌عنوان یکی از موضوعات و اولویت‌های اصلی مدیریت کشور مطرح باشد.

جهانگیری مدیریت شهر بزرگی مانند تهران را در شرایط بحرانی یاد آور شد و تأکید کرد: همواره مدیریت تهران در شرایط بحران احتمالی یکی از دغدغه‌های اصلی و مهم مسئولان کشور است، بنابراین نمی‌توان نسبت به ساماندهی منطقه شهری تهران صرف نظر از اینکه اساساً پایتخت اداری و سیاسی کشور به مکان دیگری منتقل بشود یا نشود، بی‌تفاوت بود.

نتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور دومین دستور جلسه مطرح شده در این نشست بود که گزارش‌هایی از سوی مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری و نیز نماینده وزارت راه و شهرسازی ارائه شد و موضوع انتقال پایتخت اداری و سیاسی کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد وزارت راه و شهرسازی با استفاده از نظرات و دیدگاه‌های صاحبنظران دانشگاه، دستگاه‌های ذی‌ربط و تجربیات سایر کشورها ظرف شش ماه مطالعه و پژوهشی جامع و دقیق در خصوص امکان سنجی انتقال پایتخت اداری و سیاسی کشور تدوین شود و آن را به دولت ارائه دهد.ایران.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.