عدم تغییر در کارمندان گمرک، فساد کاهش داشته است

0

پاراف عدم تغییر در کارمندان گمرک، فساد کاهش داشته است، رییس کل گمرک در گفتگو با دنیای صنایع گفته است:  بالاخره ما باید ببینیم ریشه‌های بستری که برای فساد به وجود می‌آید، کجاست، وقتی اسناد دستی است یا سیستم کنترلی وجود ندارد، بالاخره ممکن است فساد ایجاد شود. معضل فساد در همه دنیا وجود دارد، اما شدت و ضعف آن متفاوت است. در کل باید مکانیزم‌هایی ایجاد کنیم که چارچوب فساد را محدود کند تا از سوءاستفاده جلوگیری و یا به حداقل برسد. ما اگر اجرای مقررات را به گونه‌ای طراحی کنیم که زمینه سوءاستفاده وجود نداشته باشد، در آن شرایط افراد نقش زیادی ندارند. افراد به طور عمده ناظر بر اجرای مقرراتی هستند که وضع شده است. درست است که فرد سالم به لحاظ وجدان و باور خود خطا نمی‌کند، اما نباید زمینه‌هایی وجود داشته باشد که انحراف و یا گریز از مقررات اتفاق بیافتد.

در گمرک افراد که تغییر نکرده‌اند و با همان افراد قبلی کار می‌شود، اما ضریب فساد کاهش پیدا کرده است. در واقع سیستم تغییر کرده است. من نمی‌گویم دیگر اتفاقی نیفتاده است. جعل فیش، ثبت سفارش تقلبی و سوء استفاده‌ها هنوز وجود ندارد، اما مسوولیت من این است که هم با تخلف برخورد کنم و هم راه‌های بروز تخلف را ببندم. ما نباید هر روز بهای تخلف را بپردازیم و باید بررسی کنیم که منافذ تخلف کجاست.

ما نباید فکر کنیم وظیفه گمرک فقط مقابله با تخلفات است. گمرک نقش عمده‌ای در توسعه و تجارت دارد و می‌تواند یک سازمان خدمت‌رسان هم باشد. بنده معتقدم کسانی که در فضای قانونی کار می‌کنند، باید حمایت شوند. اگر هم اشتباه کوچکی صورت گیرد، این اشتباه را نباید قاچاق بدانیم؛ مگر این‌که عناد و اصرار وجود داشته باشد. ما در قانون مبارزه با قاچاق در خارج از گمرک مسوولیت نداریم و در قالب گمرک می‌توانیم با موارد تخلف برخورد کنیم، بنابراین یکی از وظایف گمرک این است که مجوزهای قانونی ایمنی را بگیرد، در آمدهای دولت را افزایش دهد، تعرفه‌هایی که برای حمایت از تولید داخل است را رعایت کند و به توسعه تجاری کمک کند. از سوی دیگر، نکته‌ای که اهمیت دارد، این است که ما باید متناسب با نوع تخلف، با متخلف برخورد کنیم.

ما در گمرک این کار را انجام دادیم تا دیگر لازم نباشد مراجعه‌کنندگان از ساعت ۶ صبح پشت در گمرک بمانند، بلکه به کمک این سامانه می‌توانند از دفتر کار خود در هر زمان و و اوقاتی در روز اظهار کنند. از سوی دیگر ارزیابان گمرک توسط سیستم تعیین می‌شوند؛ نه این‌که ارزیاب خاص برای محموله خاص مشخص شود. قبلا یک واردکننده ارزش یک کالا را ایکس ریال اعلام می‌کرد، اما سوابق گمرک یک رقم دیگری بود. این موضوع ایجاد بحث و مشکلات می‌کرد. اکنون ما مستندات خودمان را در دید عموم می‌گذاریم و می‌گوییم براساس این مستندات کار می‌کنیم. اگر شما ادعا یا دلیل و مدرک دارید که غیر از آن است، مستندات خود را ارائه کنید، بنابراین در زمان انجام فرایند و نظارت بر انجام یک صرفه جویی عمده‌ای صورت می‌گیرد. همچنین ما باید با سازمان‌های دیگر یک سری ارتباطات داشته باشیم. پنجره واحد تجارت فرامرزی به همین منظور ایجاد شده است.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید