عدم افزایش مالیات مشاغل در سال ۹۵

0
عدم افزایش مالیات مشاغل در سال 95
عدم افزایش مالیات مشاغل در سال ۹۵

پاراف عدم افزایش مالیات مشاغل در سال ۹۵ : رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: سید کامل تقوی نژاد در نشست با خبرنگاران گفت: مالیات مشاغل و اصناف در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ افزایش نخواهد یافت.

در سال ۹۴ در دو حوزه مالیات مستقیم و ارزش افزوده در مجموع بالغ بر ۶۶۷ هزار میلیارد ریال مالیات وصول شد که نود درصد درآمد پیش بینی شده بود و این مبلغ نسبت به سال قبل ۱۶ درصد رشد نشان می دهد.

وی با بیان اینکه مالیات مشاغل و اصناف کمتر از ۵ درصد مجموع مالیات کشور است افزود: دیروز با رییس شورای اصناف جلسه ای داشتیم و برای کمک به این قشر قرار شد علاوه بر ثابت ماندن نرخ مالیات اصناف و مشاغل نسبت به سال گذشته پرداخت آن نیز راحت تر و شفافتر صورت گیرد.

سید کامل تقوی نژاد در ادامه نشست با خبرنگاران افزود: در مالیاتهای مستقیم تا ۱۲۰ میلیارد ریال، ۴۲۱ هزار میلیارد درآمد داشتیم که ۹۶ درصد پیش بینی ها تحقق یافت و نسبت به سال گذشته ۱۷ درصد رشد داشت.

وی گفت: در مالیات بر ارزش افزوده ۲۴۶ هزار میلیارد دلار درآمد داشتیم که ۸۰ درصد پیش‌بینی بودجه را محقق کرد و نسبت به سال ۹۳ حدود ۱۳.۵ درصد رشد نشان می دهد. از این مبلغ حدود ۱۱۴ هزار میلیارد ریال عوارض وصول و به حساب شهرداری و بهداری ها واریز شد. از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده از سال ۸۷ تا ۹۴ حدود ۵۴۲ هزار مودی در سامانه ثبت نام کردند که ۷۱ هزارنفر آنها در سال ۹۴ ثبت نام شده اند.

کد فروشی از دهه ۷۰ همزمان با ایجاد کد اقتصادی پیدا شد که شامل کتمان درآمد ،‌کاهش سود و هزینه های غیر واقعی بود که با اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده شامل دفاتر صوری برای نپرداختن مالیات به آن اضافه شد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور افزود: در این مدت بالغ بر ۱۳۰۴ ملیارد ریال مالیات وصول شده است و این یک موفقیت بزرگ در نظام مالیاتی محسوب می شود.  از ابتدای این قانون تا کنون ۷ میلیون و ۳۱۴ هزار اظهارنامه الکترونیکی ثبت شده است.

در سال ۹۴ به تولید کنندگان و کسانی که صادرات داشته اند مبلغ ۱۲ هزار و ۵۶۱ میلیارد ریال طبق قانون و برای مشوق های صادراتی مسترد شده است.

تاکنون هزار و ۵۰۰ شرکت کد فروش شناسایی شده است و عملیات آنها خنثی شده و مطالبه مالیات واقعی صورت گرفته است و اسامی این شرکتها در سامانه سازمان امور مالیاتی در دسترس مردم قرار دارد. در کدفروشی کالایی رد و بدل نمی شود و وجهی در سیستم بانکی صورت نمی گیرد که مورد بررسی بازرسان امور مالیاتی قرار گرفت و تنها در یک مورد در هفته گذشته در یکی از این شرکتها حدود ۹۰ مهر کشف و ضبط شد.

 برخی می گویند آیا سازمان مالیاتی می خواهد به حساب مردم سرک بکشد؟ که باید بگویم سازمان مالیاتی چنین برنامه ای ندارد. البته این حق ماست و ما یک سازمان حاکمیتی هستیم و ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات نیز این اختیار را به ما داده است که اگر آنرا انجام ندهیم و نسبت به حساب ها ، اسناد ، دفاتر و دارایی افراد اقدام نکنیم باید مورد سؤال قرار بگیریم.  طبق قانون این سازمان باید از اختیارات قانونی استفاده کند و اطلاعات عملکردی، هویتی ، مکانی ، مالی و دارایی افراد را در سامانه سازمان مالیاتی تجمیع کند.

وی افزود: البته ما امانتدار مردم هستیم و در بحث حسابها فقط مجازیم در امر تشخیص مالیات از آن استفاده کنیم و اگر مأموری غیر از این موارد از حسابهای مردم اقدام دیگری انجام دهد مجرم است و باید مجازات شود.خبرگزاری صدا و سیما.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here