توضیح نوبخت درباره نحوه افزایش حقوق، فوق العاده ها و مشاغل حاکمیتی

0
توضیح نوبخت درباره نحوه افزایش حقوق، فوق العاده ها و مشاغل حاکمیتی
توضیح نوبخت درباره نحوه افزایش حقوق، فوق العاده ها و مشاغل حاکمیتی

پاراف توضیح نوبخت درباره نحوه افزایش حقوق، فوق العاده ها و مشاغل حاکمیتی : محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت درباره افزایش حقوق کارمندان دولت تصریح کرد: ما هرگز اعلام نکردیم افزایش حقوق برای مشاغل حاکمیتی کارمندان اداری دو بخش است، عده‌ای “فوق العاده شغل” استفاده می‌کنند و برخی استفاده نمی‌کنند. کارمندان با یک سابقه کار، مدرک و یک کار مشخص در دو وزارتخانه دو دریافتی متفاوت دارند. حقوق کارمندان از دو عدد تشکیل می‌شود، حقوق ثابت و فوق العاده بسته به شرایط، نوع و محیط کار و همچنین شرایط اقلیمی دارد.

برای سال آینده اقدام کلی برای همه شاغلان و بازنشستگان انجام شد. 12 درصد به حقوق آنها اضافه شد. برای بازنشستگان، از یک میلیون و 260 هزار بازنشسته کشوری و 500 هزار نفر بازنشسته لشکری، بیش از یک میلیون نفر حقوقی بین 750 هزار تومان تا یک و نیم میلیون تومان می گیرند. جامعه هدف اقدامات ما این یک میلیون نفر است که به طور متوسط حقوق آنها 20 درصد اضافه شده، برخی نیز تا 24 درصد نیز اضافه شده اند. بنابراین کسی که 750 هزار تومان حقوق می گیرند، 40 درصد حقوقشان اضافه شده. حداقل حقوق دیگر 750 هزار تومان نیـست، بلکه حداقل حقوق بین 1 تا 1 میلیون و 50 هزار تومان است. به نسبتی که به یک و نیم میلیون تومان حقوق نزدیک می شویم، میزان درصد کم می شود تا به 12 درصدی که همه اضافه شده اند می رسد. این کار برای کاستن از بی عدالتی است. تمام بازنشستگانی که از دولت بابت بازنشستگی مطالباتی دارند، بالغ بر 4500 میلیارد تومان بودجه در سال آینده تعریف کرده ایم. به همه بازنشستگان تامین اجتماعی نیز این مبلغ می رسد.

وی در خصوص “فوق العاده شغل” 50 درصدی کارمندان در دولت قبل یادآور شد: مشاغلی که نیاز زیادی به آنها هست دولت می تواند تا 50 درصد نیز فوق العاده برای جذب این افراد قرار دهد. دولت قبل هم تشخیص داد در برخی دستگاه ها این 50 درصد را بدهد، اکنون هم شاهد هستیم که برخی از دستگاه ها 50 درصد فوق العاده را می گیرند و برخی نمی‌گیرند، قانون مشخص کرده با تصویب هیئت وزیران و تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی این تفاوت پرداختی صورت گیرد، ما این تصویب ها و تایید ها را به دلیل فقدان منابع مالی نداشتیم.

نوبخت ادامه داد: سال گذشته مصوبه ای بود که سازمان مدیریت و برنامه ریزی اختیار کامل تصویب این بودجه را داشته باشد، ما روی نظام پرداخت کار کردیم تا این نابرابری ها جبران شود.

معاون رئیس جمهور افزود: در اولین فرصت قانونی نیز سازمان مدیریت این کار را انجام داد، لذا عنوان کردن اینکه افزایش حقوق مربوط به نهادهای حاکمیتی است درست نیست.

نوبخت تاکید کرد: عده ای تحریک شده اند که این افزایش حقوق شامل شما نمی شود. زیرا اطلاع رسانی غلط و غیر اخلاقی انجام شده بود، چرا با اطلاع رسانی غلط مردم را به اشتباه می‌اندازید، خبرگزاری ها لازم است که اخلاق رسانه ای را رعایت کنند.