عدم کارایی سایت‌های پلیس راهور

0
عدم کارایی سایت‌های پلیس راهور
عدم کارایی سایت‌های پلیس راهور

پاراف عدم کارایی سایت‌های پلیس راهور : پاسخ‌هایی که سایت‌های پلیس راهور درباره استعلام میزان خلافی خودرو می‌دهد با هم همخوانی ندارد، سامانه پیامکی، سامانه الکترونیکی و دفاتر پلیس+۱۰ هر کدامشان مبلغی اعلام می‌کنند. استعلام‌های اینترنتی و پیامکی که رایگان هستند، به روز نیستند و اگر شما گزارش دقیقی از میزان تخلفات رانندگی بخواهید باید حتما به دفاتر خدمات پلیس +۱۰مراجعه کنید؛ جایی که هم‌اکنون بابت این سرویس باید ۳هزار و ۸۰۰تومان پول بدهید. از طرف دیگر وقتی مردم مبلغ خلافی خودرو را به‌صورت الکترونیکی می‌پردازند با تأخیر چند روزه اعمال می‌شود.

هم‌اکنون در دفاتر خدمات پلیس +۱۰، بابت هر گزارش خلافی خودرو ۳هزار و ۸۰۰تومان دریافت می‌شود و اگر تعداد صفحات خلافی از ۳صفحه بیشتر باشد هم باید بابت هر صفحه ۳۰۰تومان بپردازید.هزینه تقریبا ۴هزارتومانی تنها در قبال اتصال شما به بانک اطلاعاتی پلیس و یک پرینت ساده که معمولا بیشتر از یک صفحه نیست دریافت می‌شود.علاوه بر این هر روز تعداد زیادی سفر درون‌شهری برای مراجعه به این دفاتر انجام می‌شود.

اما مشکل اصلی اینجاست که نه سایت اینترنتی و نه سامانه پیامکی پلیس، هیچ کدام نسبت به گزارش‌های ارائه شده در دفاتر خدمات پلیس+۱۰به روز نیستند درحالی‌که همه اینها زیرنظر مجموعه پلیس فعالیت می‌کنند.در صفحه نخست سایت پلیس برای این کار به نشانی estelam.rahvar120.ir نوشته شده است:«محتویات این بخش ازسایت آفلاین بوده و به هیچ وجه به بانک اطلاعاتی پلیس راهورمتصل نیست و یک نسخه به‌روزرسانی شده با تاریخ مندرج زیر، از سایت اجراییات پلیس راهور است.»

هنگام تنظیم این گزارش و در تاریخ ۹تیر۹۵، تاریخ درج شده برای به روز رسانی سایت ۲تیر‌ماه اعلام شده است.به این ترتیب الزام شهروندان به مراجعه به این دفاتر برای دریافت گزارشی به روز‌تر و البته تنها درج یک مهر ساده پای برگه‌‌ها ۴هزار تومان هزینه دارد.

همچنین در صفحه اول سایت توضیح داده شده است که: «درصورت پرداخت مبلغ جرائم از طریق این سایت اطلاعات با تأخیر ۷۲ساعت در سامانه مرکزی پلیس راهور درج خواهد شد که در بروزرسانی بعدی اطلاعات تخلفات سایت قابل رویت خواهد بود.» درحالی‌که اگر با دریافت قبض از دفاتر پلیس+۱۰و بانک اقدام به این کار کنید، اطلاعات شما بلافاصله به روز خواهد شد.

ناصر عبادی، یکی از شهروندان در این‌باره می‌گوید: «اواخر سال گذشته سفری به مشهد داشتم، برای من ۲جریمه همزمان برای یک تخلف در یک نقطه ثبت شده بود که بسیار عجیب بود. پیگیر موضوع از اجراییات(شهرک آزمایش) شدم پاسخ دادند چون تخلف را دوربین ثبت کرده امکان حذف یا کاهش ندارد و باید مبالغ جریمه را بپردازم.»او توضیح داد که استعلام میزان خلافی خودرو که از طریق پیامک، سایت استعلام تخلفات رانندگی و پلیس +۱۰اخذ کرده همخوانی ندارد و مبالغ متفاوتی را نشان می‌دهد. پس از تماس‌ها و پیامک‌های مردم که نسبت به میزان تخلفات رانندگی ثبت شده در سامانه پلیس راهور اعتراض داشتند، خبرنگار همشهری موضوع را پیگیری کرد. برای یک خودرو در برگه خلافی صادر شده از سوی یکی از دفاتر پلیس +۱۰تا تاریخ ۶اسفند سال گذشته ۹مورد تخلف به مبلغ ۳میلیون و ۱۵۰هزار ریال ثبت شده‌است. برای همین خودرو در سایت پلیس نیز ۱۰تخلف ثبت شده که ۳مورد آن تکراری و ۳مورد از تخلفاتی که در برگه خلافی پلیس +۱۰وجود دارد قید نشده‌، جمع مبلغ جرایم ۳میلیون و ۵۵۰هزار ریال درج شده‌است.پس از انتخاب گزینه پرداخت در سایت پلیس، تعداد جرایم ۸مورد و مبلغ نیز ۲میلیون و ۷۵۰هزار ریال اعلام می‌شود.همچنین مبلغ جرایم رانندگی از طریق استعلام پیامکی مبلغ دیگری ثبت شده بود.

مالک این خودرو به همشهری گفت:«در سایت پلیس تخلفات رانندگی بنده چند مورد تکراری وجود دارد، برای مثال جریمه دوربین برای بنده در یک لحظه و یک نقطه مکانی دو بار ثبت شده‌است.» شهروندی نیز در تماس با همشهری گفت: «به تصور اینکه اگر مبلغ خلافی را از طریق سامانه الکترونیکی پرداخت کنم زودتر اعمال می‌شود، این کار را انجام داده ولی با وجود گذشت یک هفته هنوز اعمال نشده و مبلغ خلافی همان مبلغ قبل از پرداخت است.»

رئیس مرکز اجراییات پلیس راهور در این‌باره به همشهری گفت: «اینکه برای یک مورد ۲بار تخلف ثبت شده قابل پیگیری است و این به‌خاطر نقص در سامانه رایانه‌ای است و اصلاح می‌شود.»سرهنگ احمد کرمی‌اسد، درخصوص ناهمخوانی اطلاعات موجود در سایت استعلام تخلفات رانندگی، سامانه پیامکی و دفاتر پلیس +۱۰اینگونه توضیح داد:‌» همانطور که قبلا نیز اعلام‌شده محتویات سایت استعلام تخلفات رانندگی آفلاین است. اطلاعاتی که در برگه خلافی دفاتر پلیس +۱۰ارائه می‌شود به‌روزتر است.»

چند روز طول می‌کشد تا فایل جرایم و اعمال قانون در سامانه ثبت شود. در برخی مواقع بین ثبت جریمه و اعمال قانون تا ثبت آن در این سامانه چند روزی فاصله ایجاد می‌شود که علت آن بروز مشکلات فنی در سامانه ثبت جرایم است و در واقع محتویات این سامانه به روز نیست. جرایمی که برای خودروها و شهروندان ثبت شده به‌روز نیست

به گزارش سایت راهور، رئیس مرکز اجراییات پلیس راهور ناجا اعلام کرد براساس ماده ۵قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی رسیدگی به اعتراضات قبوض جرایم رانندگی ۲مرحله‌ای انجام می‌شود.بر این اساس در مرحله اول رسیدگی غیرحضوری در واحدهای پلیس +۱۰انجام می‌شود و در مرحله بعدی درصورت درخواست مجدد اعتراض، متقاضی باید به واحدهای رسیدگی به تخلفات رانندگی در سراسر کشور مراجعه کند. کارت خودرو، شناسنامه خودرو و حضور مالک یا نماینده قانونی برای اعتراض به قبوض جرایم رانندگی الزامی است. از سوی دیگر مراجعین حتما باید جهت اعتراض به تخلفات، بومی یا ساکن منطقه باشند و یا پلاک خودروی آنها متعلق به استان مربوطه باشد.در این واحدها یک کارشناس پلیس و یک قاضی مستقر هستند و تخلفات را بررسی و قاضی حکم نهایی صادر می‌کند. در این مرحله رأی صادر شده قطی بوده و قابل اعتراض نیست.همشهری.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید