چه نکاتی را رعایت کنیم تا زندگی کم خرج تری داشته باشیم؟

0
چه نکاتی را رعایت کنیم تا زندگی کم خرج تری داشته باشیم؟
چه نکاتی را رعایت کنیم تا زندگی کم خرج تری داشته باشیم؟

پاراف چه نکاتی را رعایت کنیم تا زندگی کم خرج تری داشته باشیم؟ : شرایط زندگی سخت شده است. شما باید خیلی خوش شانس باشید که شغلی داشته باشید. حتی اگر شاغل هم باشید، احتمالا دستمزد آن به اندازه ای نیست که نیاز های شما را تامین کند اما اگر شاغل باشید و درآمدش هم خوب باشد، با مشکل پرداخت دیرهنگام دستمزد روبه رو خواهید شد که شما را ناامید می کند.

با این حال، چه بخواهیم و چه نخواهیم رکود اقتصادی گسترده شده است و مسئولان مشغول کارند. پس بهتر است به جای گلایه از مسئولان، راه هایی را بیاموزیم که بتوانیم با درآمد کم، زندگی شاداب تر و ارزان تری داشته باشیم.

خرید موبایل مناسب با نیازها

بهترین گزینه همیشه، گران ترین گزینه نیست. چند وقت پیش پدر میانسالم گفت که گوشی هوشمند می خواهد. همان روز به بازار موبایل رفتیم. در میان گوشی های مختلف، فروشندگان صرف نظر از نحوه و اندازه استفاده پدر من از تلفن همراه، گوشی های مشابهی را پیشنهاد می کردند. آن ها می گفتند که این گوشی فلان هسته ای است و حافظه داخلی و رم بالایی دارد اما هدف پدر من از خریداری گوشی هوشمند تنها ارتباط با اقوام خود در تلگرام بود و فقط یک گوشی می خواست که تلگرام را باز کند. نه قصد بازی داشت و نه ذخیره ویدئو های مختلف.

پس تصمیم گرفتیم گوشی تلفن همراهی خریداری کنیم که ۳۰۰هزارتومان از گزینه پیشنهادی مغازه داران ارزان تر بود.البته این اتفاق تنها در خرید موبایل رخ نمی دهد و در زمینه تبلت و لپ تاپ نیز به چشم می خورد. مثلا دانشجویی که قرار است با لپ تاپ فیلم نگاه کند و از مجموعه آفیس استفاده کند، دلیلی ندارد که لپ تاپ با گرافیک و رم و cpu بالا خریداری کند. (این موضوع را روز پنجشنبه در همین صفحه مورد بررسی قرار می دهیم).خلاصه این که مردم ایران در سخت ترین شرایط زندگی نیز پول خوبی به محصولات دیجیتال می دهند و اگر بتوانید گوشی متناسب با نیازهایتان تهیه کنید، قادر خواهید بود که مقادیر قابل توجهی صرفه جویی کنید.

وسوسه حراجی های پوشاک

گوشه و کنار شهر پر شده از حراج های پوشاک. تقریبا هر محله و خیابانی با یک حراجی مواجه است که پوشاک را خیلی ارزان در اختیار شما قرار می دهد. لباس هایی که معمولا قیمتی بین ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان دارند و این قیمت پایین «حس مفت خری» شما را تحریک می کند. شما هم که به مغازه وارد می شوید، شروع می کنید به خرید. خرید هایی که هیچ نیازی به آن نداشته اید و ندارید.

فقط ارزان بودن سبب شده است که شما آن ها را بخرید.این ارزان بودن سبب می شود که شما مبالغ بیشتری از درآمدتان را صرف خرید لباس کنید. پس هر وقت که با قیمت پایین لباس و پوشاک مواجه شدید، به این سوال پاسخ دهید که اگر حراج نبود بازهم این لباس را تهیه می کردید یا خیر. البته پوشاک تنها کالایی نیست که چنین وضعیتی دارد و تخفیف های این چنینی در مورد کالا های دیگری نیز وجود دارد.

مسواک بزنید

توصیه مسواک زدن را معمولا پزشکان مطرح می کنند اما ما به عنوان دانشجویان اقتصاد توصیه مشابهی را انجام می دهیم. ملاک ما هم نه بهداشت دهان و دندان، بلکه جیب شما معیار ارزیابی ماست. اگر شما مسواک نزنید، باید منتظر باشید که تا چند سال آینده پایتان به دندانپزشکی باز شود و اگر این چنین شود، باید بخش قابل توجهی از درآمدتان را صرف دندان هایتان کنید.

برای مثال، پر کردن یک دندان معمولی چیزی حدود ۱۰۰ هزار تومان هزینه برمی دارد و اگر به درمان ریشه نیاز داشته باشید هم باید مبالغ بالای ۲۵۰ هزار تومان برای هر دندان بپردازید. البته هزینه روکش کردن هم جدا محاسبه می شود.

با برنامه هایپرمارکت بروید

تخفیف  های هایپر مارکت ها بسیار لذت بخش است. آنقدر لذت بخش که خرید از فروشگاه های عادی را برای ما سخت می کند اما همیشه زمانی که از خرید برمی گردیم، متوجه می شویم که جیبمان خالی شده و کالا هایی که می خواستیم را نخریده ایم. بماند که هایپر مارکت ها چگونه شما را وادار به خرید برخی از محصولات می کنند. بنابراین، توصیه اصلی ما این است که با فهرست خرید به هایپر مارکت بروید و اگر این گونه نکنید بخش زیادی از پول شما صرف خرید کالاهای کم فایده می شود.

کلی خرید کنید

تجربه بسیاری از شهروندان نشان می دهد که در خرید کلی سود بسیاری وجود دارد. این افراد معمولا به مراکز فروش عمده کالا می روند و کالا ها را به صورت کلی و با تخفیف خوب تهیه می کنند. سپس این کالا ها که حجم زیادی دارند را بین خانواده خود پخش می کنند. این کار را می توان در مورد میوه، حبوبات، برنج، روغن و… انجام داد. پس اگر شما هم خانواده و دوستان نزدیکی دارید، می توانید این کار را انجام دهید و هر ماه یک نفر را مسئول خرید کنید تا محصولات را با قیمت ارزان بخرد.

میهمانی ارزان

خانواده  های ایرانی مهمان نوازند و این ویژگی باعث شده تا بخشی از درآمدهایشان صرف مهمانی دادن شود اما پیشنهاد هایی است که می توان با هزینه اندک مهمانی داد و از دورهمی های ارزان لذت برد.خراسان.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here