ارتقای سلامت اداری در گرو تقویت ارزشهای دینی و اخلاقی است

0
ارتقای سلامت اداری در گرو تقویت ارزشهای دینی و اخلاقی است
ارتقای سلامت اداری در گرو تقویت ارزشهای دینی و اخلاقی است

پاراف ارتقای سلامت اداری در گرو تقویت ارزشهای دینی و اخلاقی است : محمد شرف شاهی، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت امور اقتصادی و دارایی در هم اندیشی اعضای هیات های بدوی و تجدید نظر رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: خواست و اراده عمومی کارکنان و مردم، وجود زیرساخت های دینی در جامعه و همچنین قوانین و مقررات از نقاط قوت کشور در مبارزه با فساد اداری است.

وی با بیان اینکه قوانین و مقررات موجود در حوزه مبارزه با فساد اداری نیاز به بازنگری دارد، اظهار داشت: اگر بر اجرای قوانین و مقررات موجود نظارت لازم وجود داشته باشد می تواند به ارتقاء سلامت اداری کمک کند.

شرفشاهی : بومی نگری بر شاخص های جهانی سلامت اداری یک ضرورت است.

شرف شاهی افزود: فساد توسعه را با تعلل، ضعف و مشکل مواجه کرده و موجب هدر رفتن منابع ملی، کاهش بهره وری، انحراف در تخصیص منابع، افزایش هزینه های توسعه، پایین آمدن سطح خدمات اجتماعی و درآمدهای دولت را فراهم می کند.

وی در ادامه به ابعاد اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فردی و سازمانی فساد اداری اشاره کرد و افزود: افزایش هزینه های اجرایی طرحهای کشور و پایین بودن کیفیت آنها، جلوگیری از کاهش فقر، ممانعت از جذب سرمایه های خارجی و جلب مشارکت عمومی مردم از مضرات فساد اداری در بخش اقتصاد محسوب می شود.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در وزارت امور اقتصادی و دارایی طی دو سال اخیر در حوزه ارتقاء سلامت اداری، خاطر نشان کرد: این وزارتخانه تدوین سند راهبردی خود را که سه محور آن به نوعی در ارتباط با مبارزه با فساد و ارتقاء سلامت اداری است در پایان سال 93 نهایی کرد.

وزارت امور اقتصادی ودارایی به لحاظ تعداد بالای همکاران و اجرایی کردن قوانین و مقررات زیاد یک ابر وزارتخانه است

شرف شاهی اضافه کرد: اجرایی شدن این سند راهبردی تا پایان دوره اول خدمت دولت تدبیر و امید بخش قابل توجهی از مشکلات حوزه اقتصاد به ویژه سلامت اداری را بر طرف خواهد کرد. متهم کردن یکدیگر به فساد و اشاعه منکرات در بین مردم به تشدید فساد در جامعه دامن می زند.

وی افزود: ایجاد و یکپارچه سازی سامانه های مدیریتی و تغییر رویکرد مدیریت سنتی به نوین از اقدامات این وزارتخانه برای ارتقاء سلامت اداری است.

وی در این باره افزود: طرح جامع نظام مالیاتی، خزانه داری الکترونیکی، طرح تحول نظام بانکی و همچنین طرح جامع نظام بیمه ای از جمله سامانه هایی است که وزارت امور اقتصادی با راه اندازی آنها سعی می کند در کنار ارائه خدمات به فعالان اقتصادی به ارتقای سلامت اداری کمک کند.

شرف شاهی اظهار داشت: مبارزه با فساد اداری باید براساس جهاد مستمر، نظارت دائمی، فعالیت یکپارچه و نظام مند ، باید به صورت چند بعدی و علمی صورت گیرد.

* : ارتقای سلامت اداری در گرو تقویت ارزشهای دینی و اخلاقی است

همچنین سید کامل تقوی نژاد، مدیرعامل بانک سپه و رئیس هیأت مدیره بانک سپه گفت: برای ارتقاء سلامت اداری باید ارزشهای دینی و اخلاقی را تقویت کرده و برای ریشه کن شدن فساد در جامعه باید از نهاد خانواده شروع کنیم.

وی در هم اندیشی اعضای هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان وزارت اقتصاد، ضمن اعلام مطلب فوق افزود: هر جامعه ای دارای ارزش ها، هنجارها و قوانین ومقرراتی است و نوع فساد نیز به نگرش مردم و فرهنگ ها بستگی دارد. به همین خاطر نمی توان با شاخص های ثابت، میزان و نوع فسادهای اقتصادی و اجتماعی را در کلیه جوامع مورد سنجش قرار داد.

تقوی نژاد  تأکید کرد: تخلف و فساد، هر دو، مذموم هستند اما فساد به جهت استفاده از قدرت برای کسب منافع فردی، خانوادگی و گروهی دارای تبعات گسترده تری است. به همین منظور در کنار فراهم آوردن امکانات و شرایط مسئولیت و قدرت باید نحوه استفاده از آن نیز تعریف شود.

مدیرعامل بانک سپه با تأکید بر ضرورت توجه ویژه به تقویت ارزشهای اخلاقی و دینی در کشور، تصریح کرد: برای موفقیت در این زمینه ضمن توجه به روانشناسی جامعه باید راهکارهای عملی برای تقویت و ایجاد روحیه جمعی ارائه دهیم. چون بسیاری از فسادها از مسائل و مشکلات اجتماعی نشأت می گیرد.

وی گفت : باید کارکنان را در خصوص حقوق مردم آگاه کرده و رعایت آنها را در اولویت کارهای خود قرار دهیم.

مدیرعامل بانک گفت: تقویت دینداری، قانون مداری و مقید بودن به اجرای آن مهمترین عوامل اصلی ارتقای سلامت اداری است.

تقوی نژاد با تأکید بر ضرورت ارتقای سطح آشنایی با قوانین و مقررات در جامعه، تصریح کرد: بخش عمده ای از تخلفات ناشی از عدم آگاهی به قوانین و مقررات و همچنین شفاف نبودن ساختار وظایف و مسئولیت هاست.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here