رای ۲۳۰ دیوان درباره ابطال آزمون کارشناسان رسمی مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه

هم‌رده رای ۲۳۰ دیوان درباره ابطال آزمون کارشناسان رسمی مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه : کلاسه پرونده: هـ ع/۹۴/۸۶۳ موضوع: ابطال آزمون ۳/۱۱/۱۳۹۳ کارشناسان رسمی مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه.هیأت تخصصی اداری و استخدامی.

شماره پــرونـده : هـ ع/۹۴/۸۶۳

دادنامه : ۲۳۰ تاریخ : ۱۸/۱۰/۹۵

طرف شکایت : ۱- هیأت اجرایی مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه ۲- مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه

مـوضـوع شکایت و خـواستـه : ابطال آزمون ۳/۱۱/۱۳۹۳ کارشناسان رسمی مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه

متن مقرره مورد شکایت: آزمون مورد شکایت بدون اطلاع رسانی در خصوص زمان و مکان آزمون برگزار شده است در حالی که در اطلاعیه ثبت نام آزمون که شاکی نیز از آن طریق ثبت نام کرده است – قید شده که زمان و مکان آزمون متعاقباً اعلام می گردد و در نتیجه آزمون بدون اطلاع رسانی مناسب و قانونی برگزار شده و شاکی به علت بی اطلاع ماندن از آن، از شرکت در آزمون بازمانده است .

دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت (حسب مورد با تصریح به مغایرت با قانون یا شرع یا خروج از حدود اختیارات): ۱- مغایرت با شرع به دلیل مغایرت با قاعده قبح عقاب بلابیان. ۲- مغایرت با قانون با توجه به نص ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه که مشتکی عنهما مکلف به درج زمان و مکان آزمون در آگهی مربوطه و رعایت بعد مسافت از طریق چاپ در جراید و روزنامه های کثیرالانتشار بوده‌اند.

خلاصه مدافعات طرف شکایت: مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه طی نامه شماره ۵۵۲۷/۹۴۴/۳/ک مورخ ۶/۱۱/۹۴ پاسخ داده است که اطلاعیه آزمون مزبور در سایت مرکز به اطلاع متقاضیان رسیده و شاکی نیز از همین طریق ثبت نام نموده است. در بند «د» آگهی آزمون نیز اعلام شده تاریخ توزیع کارت و زمان آزمون متعاقباً از طریق سایت ثبت نام اعلام می گردد که در تاریخ ۱۴/۱۰/۹۳ اطلاع رسانی برای زمان آزمون و دریافت کارت انجام شده است ولی شاکی با وجود آگاهی به سایت مزبور مراجعه نکرده و نسبت به دریافت کارت و شرکت در جلسه اقدام نکرده است و قصوری متوجه مرکز نمی باشد .

چنانچه ادعای مغایرت مقرره مورد اعتراض با موازین شرعی مطرح شده است نظریه شورای نگهبان نوشته شود: فقهای محترم شورای نگهبان طبق نامه شماره ۲۰۰۲/۱۰۲/۹۵ مورخ ۲/۶/۹۵ بند «د» اطلاعیه آزمون کارشناسان رسمی دادگستری در سال ۱۳۹۳ را در جلسه مورخ ۱۸/۵/۱۳۹۵ خلاف موزاین شرع نشناختند.

رأی هیات تخصصی اداری و استخدامی

با توجه به اینکه اولاً: بند «د» اطلاعیه آزمون کارشناسان رسمی دادگستری در سال ۱۳۹۳ وفق نظریه مورخ ۲/۶/۹۵ فقهای شورای نگهبان خلاف شرع شناخته نشده است . ثانیاً: اطلاعیه مورد شکایت در وب سایت منتشر شده و شاکی نیز از همین طریق ثبت نام نموده و مدارک مورد نیاز را ارسال کرده است و اطلاع رسانی در خصوص زمان و مکان آزمون هم از همین طریق و با تذکر پیشین، به اطلاع داوطلبان رسیده است . ثالثاً: شاکی ادعای مخالفت موضوع شکایت را با آیین نامه نموده است و مخالفت با قانون بودن از موجبات ابطال اقدام مدنظر می باشد که در مانحن فیه منتفی است و قابل ابطال نمی باشد. لذا رأی به رد شکایت صادر و اعلام می گردد. رأی صادره با استناد به بند ب ماده ۸۴ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲ ظرف بیست روز از تاریخ صدور از سوی رئیس محترم دیوان و یا ده نفر از قضات دیوان عدالت اداری قابل اعتراض می باشد.

سید کاظم موسوی رئیس هیأت تخصصی اداری و استخدامی دیوان عدالت اداری

Rate this post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.