وزیر نفت: استخدام با اعتصاب و تحصن ممکن نیست

0

پاراف وزیر نفت: استخدام با اعتصاب و تحصن ممکن نیست : بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت گفت: استخدام در وزارت نفت و شرکت‌های تابعه این وزارتخانه تابع قانون و آیین‌نامه استخدامی است و هیچ کس را با اعتصاب و تحصن استخدام نمی‌کنیم.

وی  در پاسخ به سرنوشت دانشجویان متحصن دانشگاه نفت که به وضع استخدام خود معترض بودند، گفت: استخدام در وزارت نفت حسب نیاز انجام می شود و باید به خدمت افراد نیاز باشد تا استخدام صورت پذیرد.

وی افزود: علاوه بر نیاز، باید صلاحیت افراد از نظر هسته های گزینش هم احراز شود و همچنین باید افراد استخدام شده از حداقل سواد هم برخوردار باشند.صداسیما.

تجمع و اعتصاب غذای دانشجویان دانشکده نفت اهواز و آبادان

جمع زیادی از دانشجویان دانشکده های نفت اهواز و آبادان  در اعتراض به بلاتکلیفی وضعیت شغلی و امریه خود از سوی وزارت نفت اعتصاب غذا کرده و تجمع هایی را با عنوان«تجمع سکوت» برگزار کردند. شنیده های  ما حکایت دارد که امروز دانشجویان دانشکده نفت آبادان در جلسه امتحانات پایان ترم حاضر نشده و در اهواز هم تعدادی از دانشجویان از حضور در جلسه امتحان سرباز زدند.

دانشجویان دانشگاه صنعت نفت بدون رسیدن به خواسته‌هایشان به تحصن پایان دادند

حسین دهدشتی، نماینده مردم آبادان،  اعلام کرد: «تحصن صنفی جمعی از دانشجویان دانشکده شهید تندگویان نفت آبادان در اعتراض به اولویت‌های استخدامی و امریه دانشجویان فارغ‌التحصیل، پس از ۱۰ روز، عصر جمعه پایان یافت».

ماجرای اعتراض دانشجویان در دانشگاه‌های صنعت نفت با تصویب آیین‌نامه جدید استخدامی صنعت نفت، مبنی‌بر ممنوعیت استخدام روند استخدامی دانشجویان، شکل گرفت. آیین‌نامه‌ای که دلیل اصلی دانشجویانی که می‌توانستند در بهترین دانشگاه‌های کشور درس بخوانند، اما به صرف استخدام در وزارت نفت، تحصیل در دانشگاه صنعت نفت را انتخاب کرده بودند، زیر سؤال می‌برد. ممنوعیت استخدام و پس از آن اولویت‌های جدید، در حالی اعلام شد که دانشجویان دانشگاه صنعت نفت با درج اولویت استخدام در دفترچه کنکور سراسری، دانشگاه صنعت نفت را انتخاب کردند.

جرقه این اعتراضات، با انتشار نامه بیژن زنگنه در تاریخ ١٩خرداد ٩۴ مبنی‌بر توقف استخدام وزارت نفت به دلیل شرایط و بحران‌هایی که وزارت نفت با آن مواجه است، زده شد. اوایل مهر، دانشجویان دانشکده صنعت نفت در نامه‌‌ای از مسئولان خواستند وضعیت استخدامی‌شان را بررسی کنند، اما این نامه پاسخی از مسئولان به همراه نداشت. درنتیجه، اواخر آذر سال جاری دانشجویان در نامه دیگری به همراه طومار، درخواست خود را مجددا مطرح کردند.

آتش این نارضایتی زمانی شعله‌ور شد که کریم سلحشور، معاون منابع انسانی وزیر نفت، در برنامه روز ١۶ دی ٢٠:٣٠ گفت که وزارت نفت هیچ اولویتی برای دانشگاه صنعت نفت قائل نیست. صحبت‌هایی که به عقیده عده‌ای، در تضاد آشکار با شرایط مندرج در دفترچه بود.

بعد از صحبت‌های سلحشور، تقریبا ۵٠ دانشجوی دانشگاه صنعت نفت در روز ١٧ دی، تجمع و اعتصاب کردند. تجمعی که در روز هفتم خود، با همراهی تقریبا ۵٠٠ نفر صورت گرفت. معترضین همچنین اعلام کردند که قصد دارند از شرکت در امتحانات پایان ترم خودداری کنند. به‌علاوه، شورای صنفی دانشگاه نفت اهواز بعد از پنج روز تجمع و روزه، استعفای خود را با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد. اما پاسخ وزیر نفت، چندان به مذاق متحصنین خوش نیامد. بیژن زنگنه، ٢٢ دی ٩۴ در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما درباره تحصن دانشجویان دانشگاه صنعت نفت و موضع وزارت نفت درباره استخدام آنها گفت: استخدام‌ها براساس نیاز وزارت نفت است و با اعتصاب و تحصن کسی استخدام نمی‌شود.

زنگنه تأکید کرد برای استخدام علاوه بر داشتن حداقل سواد، صلاحیت متقاضیان هم باید در گزینش تأیید شود. دانشگاه هم که در همه مدت گذشته، از آغاز نارضایتی‌ها چند باری به دانشجویان قول پیگیری وضعیت استخدامشان را داده، هرگز استخدام دانشجویان را رد نکرده است. این دانشگاه اعلام کرده دانشجویان گروه A در اولویت استخدام هستند و تعهد استخدام دانشجویان گروه B درحال بررسی است.

دانشجویان معتقدند با وجود امتیازات و وعده‌های داده‌شده مبنی‌بر اولویت استخدام با دانشجویان این دانشگاه، این ابلاغیه سرنوشت آنها را تحت‌تأثیر قرار داده است. با وجود این،‌ به نظر می‌رسد وزارت نفت هم شرایط استخدام همه دانشجویان این دانشگاه را ندارد و شرایط اقتصادی و ساختاری این وزارت، امکان استخدام نمی‌دهد. پنجشنبه هفته گذشته، نیز با حضور سیدحسین دهدشتی، نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، دانشجویان نفت دانشکده اهواز به تحصن خود پایان داده بودند.

دهدشتی با تأیید این خبر که دانشجویان حاضر در تحصن صنفی دانشکده نفت آبادان، درپی سخنان رئیس دانشگاه صنعت نفت مبنی‌بر منتفی‌شدن شرط معدل برای دانشجویان ورودی منتهی به سال ۹۴، به تحصن خود پایان داده‌‌اند، توضیحاتی درباره این تحصن‌ها ارائه کرده و گفت: «از هشت ماه قبل، در جریان کار این دانشگاه‌ها و دغدغه این دانشجویان بودم و آنها از ما انتظار پیگیری داشتند و من به‌عنوان رئیس مجمع نمایندگان خوزستان، مکاتبه‌ای با وزیر نفت کردم که ضروری است توجه ویژه‌ای به دانشگاه صنعت نفت بشود؛ چراکه براساس تعهدات وزارت نفت و دانشگاه صنعت نفت، این دانشگاه باید اولویت استخدام  دانشجویان جدیدش را در اولویت قرار دهد، اما بعد از آن بخشنامه‌های متناقضی صادر شد و باعث نگرانی دانشجویان شده بود».
گفتنی است ممنوعیت استخدام و پس از آن اولویت‌های جدید درحالی اعلام شد که دانشجویان دانشگاه صنعت نفت با درج اولویت استخدام در دفترچه کنکور سراسری، دانشگاه صنعت نفت را انتخاب کردند.شرق.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید