یکی از امراض اداری که فورا باید درمان شود

0
امراض اداری
امراض اداری

پاراف یکی از امراض اداری که فورا باید درمان شود : رئیس جدید دیوان محاسبات رسما جایگاه ریاست این دیوان را بر عهده گرفت؛ عادل آذر که با رای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ریاست دیوان محاسبات انتخاب شد، در مراسمی با حضور رئیس مجلس و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، رسما ریاست دیوان محاسبات را از امین حسین رحیمی رئیس پیشین این دیوان تحویل گرفت.

هرچند موضوع حقوق‌های نامتعارف یکی از محورهای اصلی اظهارات در جلسه تودیع و معارفه روسای پیشین و جدید دیوان محاسبات بود، اما رئیس پیشین این دیوان، ضمن تاکید بر اینکه در پرونده فیش‌های حقوقی فساد زیادی رخ نداده و بسیاری از دریافت‌های نامتعارف قانونی انجام شده، از یکی دیگر از امراض اداری نام برد که نیازمند توجه جدی است.

او در این باره از بیماری «رشوه‌گیری» بسیار زیاد در ادارات یاد کرد.

امین حسین رحیمی در باب پرونده فیش‌های حقوقی نامتعارف، اعلام کرد که تعداد بسیار کمی از افراد دریافت‌کننده حقوق‌های نجومی از قانون سوء‌استفاده کرده‌اند، در عین حال تاکید کرد: «باید درباره رشوه‌گیری در ادارات که بسیار زیاد است نیز فکری کرد.»

 رحیمی از رسانه‌ها خواست که به موضوع فسادها وارد شوند و زوایای آن را به‌طور کامل روشن کنند.

۲۵ پرونده در انتظار رای:

رئیس پیشین دیوان محاسبات در اظهارات خود که به عملکرد این دیوان در زمان تصدی‌اش اشاره داشت، از پرونده‌های تشکیل شده در این دیوان درباره حقوق‌های نامتعارف سخن گفت و اعلام کرد که ۲۵ پرونده در این زمینه در مرحله صدور رای است. امین حسین رحیمی در این باره توضیح داد: «۲۵ پرونده درمورد حقوق‌های نامتعارف در هیات‌های مستشاری این دیوان تشکیل شد که احکام آنها در روزهای آینده صادر می‌شود.» او حتی در توضیح مهم‌ترین وظایف دیوان محاسبات ازجمله تهیه گزارش تفریغ بودجه، یکی از علت‌های مهم ظهور پدیده فیش‌های حقوقی نامتعارف را بودجه زیادی که در اختیار دستگاه‌ها قرار دارد عنوان کرد و گفت: «اگر پول به اندازه دراختیار دستگاه‌ها قرار گیرد دیگر کار خلافی صورت نخواهد گرفت.»

انتقاد از منتقدان:

در این میان، رئیس پیشین دیوان محاسبات با انتقاد از برخی نمایندگان و مسوولانی که درباره عملکرد دستگاه‌های نظارتی در فیش‌های حقوقی نامتعارف انتقاد کرده بودند، آن را غیرمنصفانه خواند و یادآوری کرد: کار دیوان محاسبات نظارت بر بودجه پس از خرج است. یعنی پول زمانی که هزینه شد آن وقت دیوان محاسبات بر عملکرد دستگاه‌ها نظارت می‌کند.

دیوان محاسبات از سال ۹۲ که قانون فوق العاده خاص تصویب شد به دستگاه‌ها اعلام کرد که نباید این قانون مبنای وام و اضافه کار قرار گیرد و از سال ۹۲ گفته ایم که پرونده‌های مختلفی در این زمینه تشکیل داده و برخورد کرده‌ایم.

 عدم اطلاع‌رسانی دیوان محاسبات در دوره بنده کار اشتباهی بود. ا قضیه‌ای که در مساله فیش‌های حقوقی به وجود آمد به این نتیجه رسیدم که دیوان محاسبات به سخنگو برای تعامل با رسانه‌ها نیاز دارد.

با این همه علی لاریجانی، رئیس مجلس که یکی از میهمانان اصلی این نشست بود، در اظهارات خود در عین حال که از ضرورت و لزوم برخورد شجاعانه دیوان محاسبات با متخلفان سخن گفت، تاکید کرد: «با این حال نباید شجاعت را از مدیران بگیریم.»

از سوی دیگر عادل آذر، رئیس جدید دیوان محاسبات کشور در اظهارات خود با تاکید بر اینکه به کمک مجلس نظارت پیشگیرانه و هدایت‌گرانه مدیران را به اجرا در آوریم، گفت: «در جایی هم که تخلف می‌شود باید برخورد قاطع و شجاعانه شود.» رئیس دیوان محاسبات با تاکید بر اینکه دیوان محاسبات نیروی انسانی حرفه‌ای می‌خواهد، وظیفه دیوان را حسابرسی عملکرد اعلام کرد و افزود: وظیفه دیوان محاسبات و مجلس استقرار نظام بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد نیست، بلکه حسابرسی عملکرد است. از ملزومات این کار اصلاح نظام بودجه‌ریزی کشور است. آذر، مدل کاری‌اش در دوره جدید را بر پایه بودجه‌ریزی عملیاتی و سقف رسیدگی عملکرد اعلام کرد.دنیای اقتصاد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here