مخالفت با تعیین سقف کارانه برای پزشکان مستقر در مناطق محروم

0
پزشکان مستقر در مناطق محروم
پزشکان مستقر در مناطق محروم

پاراف مخالفت با تعیین سقف کارانه برای پزشکان مستقر در مناطق محروم : دکتر ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت به مناسبت هفته دولت اقدامات و دستاوردهای این وزارتخانه را طی سه سال گذشته تشریح کرد.

 یکی از مهم‌ترین اقدامات وزارت بهداشت در دوره اخیر توجه به کاهش آسیب است. هدف ما در تمام جامعه مدنی و نظام، به حداقل رساندن آسیب‌های اجتماعی است. ما مراکزی را به طور ویژه برای زنان و مردان در معرض خطر راه اندازی کردیم و اقداماتی را در زمینه پیشگیری و غربالگری در سطح جامعه، زندان‌ها و برخی از مراکز تجمع آنها ارائه می‌کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه با توجه به کمبود منابع، دولت به جذب سرمایه‌گذاری خارجی تمایل دارد، تصریح کرد: برخی اقدامات حوزه سرمایه گذاری مربوط به آمادگی در داخل کشور است که باید قیمت تمام شده، سود معقولی داشته باشد. همچنین امنیت سرمایه‌گذار خارجی نیز فراهم شود که در این راستا مطالعات لازم انجام و پروژه‌های آن مشخص شده است.

وی افزود: ما برای راه‌اندازی حدود ۲۰ هزار تخت از طریق سرمایه گذاری خارجی پیشنهاد دادیم و در عین حال قیمت تمام شده، باید طوری محاسبه شود که از منابع حاصل از این اقدام برگشت سرمایه انجام شود.

 یکی از مهم‌ترین اقدامات ما در حوزه بهداشت بود که در طرح تحول این حوزه ۲۸ میلیون جمعیت روستایی، عشایر و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر مد نظر قرار داده شده‌اند. به این ترتیب ۱۹۸۶ خانه بهداشت برای این جمعیت ساخته و آرزوی ۲۵ ساله اخیر برای تکمیل خانه‌های بهداشت روستایی برآورده شد.

وی ادامه داد: در این دوره ۳۳۶ مرکز بهداشتی، درمانی جدید مجری برنامه پزشک خانواده، ۱۲۸۵ خانه بهداشت تعمیر و ۲۳۵۶ مورد تجهیز، ۱۸۸۵ باب مرکز بهداشتی مجری پزشک خانواده تعمیر و ۳۰۳۶ مرکز تجهیز شد. همچنین تمام محل زیست پزشکان تعمیر و به طور اساسی تجهیز شد.

حضور پزشک در مناطق محروم کشور

حریرچی، همچنین به تاسیس ۱۸ هزار خانه بهداشت برای ۲۱ میلیون روستایی با حضور ۳۰ هزار بهورز و همچنین راه‌اندازی ۳۸۳۰ مرکز مجری پزشک خانواده روستایی اشاره کرد و گفت: امروز با کمال افتخار اعلام می‌کنیم که در استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب کرمان و هرمزگان پزشک داریم. در مناطق روستایی ۶۸۵۲ پزشک عمومی، ۵۲۸۵ ماما، ۱۱۸۸ دندانپزشک حضور دارند و ۴۰۹۴ نقطه روستایی داروخانه دولتی و خصوصی تاسیس شده است. در این مناطق ۲۷۰۹ آزمایشگاه نیز فعالیت می‌کنند.

بیمه شدن ۹ میلیون نفر در طرح تحول نظام سلامت

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه اظهار کرد: در حاشیه شهرها ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر سکونت دارند، ما در این مناطق به ازای هر ۲۰۰۰ نفر یک پایگاه سلامت راه اندازی کردیم. در مجموع ۳۶۶۴ پایگاه فعال و ۱۲۸۳ مرکز جامع خدمات سلامت برای هر ۲۵ هزار نفر راه‌اندازی شد. در این پایگاه‌ها ۹۴۷۶ مراقب سلامت، ۲۴۳ پزشک خانواده و ۲۴۵ دندانپزشک حضور دارند.

حریرچی در خصوص اقدامات وزارت بهداشت در حوزه درمان نیز توضیح داد و گفت: ما با همکاری دولت، مجلس و وزارت رفاه از ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر برای بیمه ثبت نام کردیم که در نتیجه ۹ میلیون و ۸۶۲ هزار و ۲۶۵ نفر دفترچه بیمه دریافت کردند. در این طرح از ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار بستری در بیمارستان‌های دولتی حمایت مالی شد.

حریرچی همچنین انجام یک میلیون و ۱۴۳ هزار زایمان طبیعی رایگان، کاهش هفت درصدی سزارین، نوسازی ۳۹ هزار تخت بیمارستانی و همچنین ایجاد ۶ هزار و ۴۴ واحد مطب در مراکز دولتی و برنامه برای ساخت ۱۹۰ کلینیک ویژه را از جمله دستاوردهای سه سال اخیر وزارت بهداشت برشمرد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه این نشست در خصوص اقدامات این وزارتخانه برای گردشگری سلامت گفت: ما در ایران نسبت به این موضوع رویکردی دو گانه داریم. با توجه به کمبود تخت و بیمارستان، اولویت اول رسیدگی به مردم خودمان است، اما به بخش خصوصی ماموریت دادیم که از این وضعیت استفاده کنند/ در حال حاضر کشورهای شمال و شرق ایران، حاشیه خلیج فارس و همچنین اروپایی مراجعه کننده داریم، اما سطح و نوع خدمات راضی کننده نیست و در عین حال قابل گسترش است.

کسی که برای توریسم درمانی به ایران می‌آید، انتظارات دیگری از لحاظ امکانات رفاهی، گردشگری و … دارد. اما با توجه به محدودیت پزشک و سطح قیمت، حاضر نیستیم بازار را از قسمتی به قسمت دیگر منتقل کنیم.

با اعمال سقف کارانه برای مناطقی که کمبود پزشک دارند، مخالفیم

 موضوع حقوق و ملحقات آن مستقل است و وزارت بهداشت در این مورد از دولت تبعیت می‌کند. اما موضوع کارانه از حقوق مستقل است. در عین حال کارانه وزارت بهداشت با سایر دستگاه‌ها تفاوت دارد و متغیر است. به ازای هر ویزیت، جراحی و خدمتی که پزشک انجام می‌دهد، پولی پرداخت می‌شود که این رقم یک سوم کمتر از ۵۰ درصد تعرفه دولتی است.

وی افزود: پزشکان ما مایل هستند با توجه به میزان فعالیت بالایی که دارند ساعات کاری خود را کمتر کنند. اما با توجه به کمبود نیرو از آنها درخواست می‌کنیم که بیشتر کار کنند. پرداخت کارانه از سال ۱۳۷۴ آغاز شد و در دولت‌های مختلف نیز سقفی نداشته است. طرح تحول نظام سلامت، فاصله‌ها را کم کرده است. ما در جایی که کمبود پزشک داریم، با اعمال سقف برای کارانه موافق نیستیم و این موضوع را در مناطق محروم نمی‌شود و تجویز اجباری کرد.

وی در ادامه این نشست، از یک سال مطالبه بیمارستان‌ها از بیمه‌ها گفت و تاکید کرد: در نظام بهداشتی و درمانی که تولیت آن با وزارت بهداشت است، قسمت عمده تامین منابع مالی از طریق بیمه‌ها و با محوریت و نظارت بیمه‌ها صورت می‌گیرد. وضعیت بیمه‌ها می‌تواند پاشنه آشیل طرح تحول باشد. سوال ما این است وقتی وزارت بهداشت در شورای عالی بیمه یک رای دارد، چگونه می‌تواند بسته خدمتی برای بیمه تعیین کند و محوریت و نظارت بر آن را داشته باشد.

اجرای برنامه پزشک خانواده برای ۲۸ میلیون نفر

سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص اقدامات این وزارتخانه برای اجرای برنامه پزشک خانواده در کشور گفت: در مدل نهایی که در ایران به تصویب رسیده، خرید راهبردی خدمات، اصل تقدم پیشگیری و بهداشت بر درمان و همچنین اجرای نظام ارجاع و سطح‌بندی به عنوان اصول اساسی مطرح شده است. در این مدل برای پزشک عمومی، متخصص، بهورز و مراقبان سلامت نقش معینی تعریف شده است.

وی افزود: این سیستم در کشور انگلیس ۴۰ سال زمان برد تا تمام کشور را تحت پوشش خود بگیرد. قبل از اینکه وزیر بهداشت رای اعتماد از مجلس بگیرد، به طور رسمی اعلام کردیم که اجرای این طرح در ایران ۱۰ تا ۱۲ سال زمان می‌برد. در استان‌های فارس و مازندران، برنامه پزشک خانواده قبل از اجرای طرح تحول فقط به صورت مراقبت سرپایی ارائه می‌شد. ما در این دوره خدمات بهداشتی و درمانی را به آن اضافه کردیم.

حریرچی به برنامه این وزارتخانه برای اجرای طرح پزشک خانواده در شهرهای ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر و چهار استان دیگر به جز فارس و مازندران نیز اشاره کرد و گفت: از سال‌ها پیش این طرح در روستاها اجرا می‌شد، اما امروز برای ۲۸ میلیون روستایی، عشایر و جمعیت شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر نیز اجرا می‌شود. برنامه ما برای پوشش شهرهای کمتر از ۵۰ هزار نفر نیز در حال نهایی شدن است.ایسنا.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here