سفر به خراسان شمالی بهشت گمشده مسافران و گردشگران

0

پاراف سفر به خراسان شمالی بهشت گمشده مسافران و گردشگران : بوي بهار را مي توان با ورود به خراسان شمالي، گنجينه فرهنگ ها که همچون نگين سبزي در شمال شرق کشور مي درخشد با تمام وجود احساس کرد و سرمست شد از ديدن اين همه چشم اندازهاي زيبا و بکري که به راستي به دست خالق هستي به زيبايي آفريده شده است. نقاطي که هر قسمت از آن مانند تابلويي مسحور کننده، چشم ها را نوازش مي کند و سر تعظيم به سوي نقاش اين مناظر بي نظير فرود مي آيد. دره هاي سر سبز، چشمه هاي جوشان، تمدن کهن، غناي فرهنگي، آثار تاريخي و قوميت هاي مختلف در خراسان شمالي موجب شده است که هر گردشگر با هر سليقه و علاقه اي که دارد با ورود به اين استان با رضايت اين خطه را ترک و چه بسا ديدن از اين ظرفيت ها را به ديگران نيز توصيه کند. ظرفيت هايي که از بسياري از چشم ها دور مانده و شايد در قالب عکس و پوسترهاي تبليغاتي و به شکل کاغذي خود را نمايان کرده است اما وقتي که پيشينه تاريخي استان را که حداقل به دوران نوسنگي و حدود 5000 تا 8000 سال قبل مي رسد در نظر بگيريم و آثار به جاي مانده در دوره هاي مختلف تاريخي را در کنار يکديگر بگذاريم به راحتي مي توانيم گذشته هاي دور را با حسي زيبا لمس کنيم و با گشت و گذار در آن ها اوقات خوبي را براي خود رقم بزنيم.

اين سرزمين کهن با قرار داشتن در مسير جاده ابريشم در دل خود سخن ها دارد و ظرفيت هاي پنهان گردشگري اش را سال هاست در معرض نمايش گذاشته است. موقعيت جغرافيايي خراسان شمالي به گونه اي است که معبري براي عبور گردشگران به دو قطب گردشگري شمال کشور و مشهد مقدس است اما در دل خود جاذبه هاي منحصر به فرد زيادي دارد که شايد اگر گردشگري از وجود آن اطلاع داشته باشد بدون ديدن آن ها ادامه مسير ندهد و با مشاهده آن ها اين استان نيز يکي از نقاطي باشد که براي سفرهايش در نظر مي گيرد.

خراسان شمالی از شمال با جمهوری ترکمنستان از جنوب و شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به استان گلستان و سمنان محدود می شود و در گذرگاه زائران حرم مطهر علی بن موسی الرضا (ع) واقع شده است.

جاذبه های گردشگری و آثار باستانی استان خراسان شمالی همه ساله گردشگران زیادی را به خود فرا می خواند که بنا به گزارش کارشناسان میراث فرهنگی، سالانه 12 میلون مسافر از این استان عبور و یا دیدن می کنند.

آرامگاه امامزاده سلطان سیدعباس بن موسی بن جعفر (ع) برادر امام رضا(ع)، آرامگاه امامزاده حمزه بن موسی الرضا (ع)، آرامگاه شاهزاده عبدالرحمن خرق، آرامگاه شیخ رشیدالدین محمد بیدوازی و مقبره شهدا از جمله مکانهای زیارتی و آثار باستانی این استان به شمار می رود.

همچنین قلعه جلال الدین، کاروانسرای قره بیل، چهارتاقی تیموری، غارهای هنامه، سنگ نگاره های جربت، معبد اسپاخو، آیینه خانه مفخم و عمارت مفخم از دیگر آثار باستانی این منطقه به شمار می رود که برخی از آنها به ثبت آثار ملی نیز رسیده اند.

روستاهای گردشگری:

روستای اسپیدان در شهرستان بجنورد، روستاهای استاد و خسرویه در فاروج، درکش در مانه و سملقان، رویین در اسفراین، زوارم در شیروان و روستای دشت در شهرستان جاجرم روستاهای توریستی خراسان شمالی هستند.

بخشی از جنگل گلستان نیز در محدوده استان خراسان شمالی واقع شده است که خود جاذب گردشگران بسیاری است.

همچنین تنوع زیست محیطی، وجود گونه های متنوع گیاهی و جانوری و اقلیم مناسب این منطقه همه ساله جاذب طبیعت دوستان زیادی است.

مجموعه های تفریحی تفرجگاه “بش قارداش”، بوستان “بابا امان”، دره های اسفیدان، فیروزه، بازخانه، مهنان و چشمه آب گرم ایوب از دیگر جاذبه های طبیعی و گردشگری خراسان شمالی محسوب می شود.

سوغات:

آبنبات یا شکرپنیر نیز سوغات شهرستان بجنورد، شیرینی بخش کام مسافران این دیار است.

مناطق نمونه گردشگري

وجود 24 منطقه نمونه گردشگري و 8 روستاي هدف گردشگري در استان، ظرفيت هايي است که «رضا ريباده» کارشناس مناطق نمونه گردشگري اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان شمالي به آن ها اشاره مي کند که از اين تعداد روستاي هدف گردشگري دشت در گرمه، منطقه نمونه گردشگري ميان دشت در جاجرم، مناطق نمونه گردشگري تخت ايران، قرخود و يامان داغي و روستاي منطقه نمونه و هدف گردشگري درکش و روستاي منطقه نمونه گردشگري کشانک و شيرآباد در مانه و سملقان و مناطق نمونه گردشگري رئين، فيروزه، پاقلعه، بازخانه و ايوب و همچنين منطقه نمونه ملي گردشگري باباامان و بش قارداش و منطقه نمونه و هدف گردشگري اسفيدان در بجنورد قرار دارد. به گفته وي، مناطق نمونه گردشگري ميلانلو، بيدواز و منطقه نمونه و هدف گردشگري رويين در اسفراين، مناطق هدف و نمونه گردشگري «قلعه زو» و «زوارم» و همچنين روستاي هدف گردشگري گليان، مناطق نمونه گردشگري اسطرخي و اوغاز ، گليل سراني در شيروان و منطقه نمونه گردشگري روستاي خسرويه و روستاي هدف گردشگري استاد در فاروج از نقاط ديدني ديگر استان است که جاذبه هاي منحصر به فردي براي گردشگران دارد.وي با بيان اين که اعتبارات خوبي در رابطه با ساماندهي و ايجاد زيرساخت در مناطق نمونه گردشگري و روستاهاي هدف گردشگري تخصيص يافته است، در پاسخ به پرسشي مبني بر اين که چه تعداد از اين روستاها داراي امکانات مورد نياز گردشگران است، اظهار مي دارد: 50 درصد از اين مناطق، داراي زيرساخت هايي از جمله سکوي نشيمن، سرويس، آلاچيق و کباب پز است و براي ايجاد تمام زيرساخت ها به اعتبارات زيادي نياز دارد.وي معتقد است که بايد براي ايجاد زيرساخت ها در اين مناطق بخش خصوصي جذب شود در حالي که به جز مناطق باباامان، بش قارداش، ايوب و رويين در مناطق ديگر سرمايه گذار جذب شده است.

امروزه کاروانسراهاي تاريخي قره بيل، رباط عشق و قلي و ساير قلعه هاي تاريخي مانند جلال الدين در شهرستان گرمه و صعلوک و بلقيس در شهرستان اسفراين بقاياي اين يادگارهاي ارزشمند تاريخي اند که نشان از تردد بازرگانان ، سياحان و کاروانيان است.موقعيت جغرافيايي خراسان شمالي و وجود بيش از 200 کيلومتر مرز تاريخي با کشور ترکمنستان و اقليم آب و هوايي 4 فصل موجبات زيبايي هاي 4 فصل در فواصل کوتاه مدت زماني را در پي دارد به طوري که با طي کردن فاصله کوتاهي از جنگل گلستان و آلمه به دشت کوير مياندشت مي رسيم و جاذبه هاي آن به ويژه در موزه حيات وحش و زيستگاه يوز آسيايي نمودار مي شود.تنوع اقوام در استان که به دليل تاريخي در ادوار مختلف مخصوصاً صفويه بوده و حسب استقرار اقوام کرمانج ، کرد ، ترک ، ترکمن ، تات ، فارس ، لر ، عرب بلوچ و … را در اين گستره جغرافيايي داشته که امروزه اين استان ملقب به گنجينه يا موزه فرهنگ هاست . تعدد اقوام، موجبات تنوع در زندگي، مسکن، معيشت، فرهنگ و خصوصاً صنايع دستي شده که از شاخصه هاي تنوع، انواع دست بافته هاي داري، فرش، رودوزي ابريشم، گليم، سفره کردي، پشتي و … است.24 منطقه نمونه ملي و استاني در روستاهاي هدف گردشگري از اهم جاذبه هاي گردشگري خراسان شمالي در حوزه طبيعت گردي و اکوتوريسم است. روستاي زيباي روئين در شهرستان اسفراين که بافتي تاريخي و معماري پلکاني دارد و دهکده نساجي سنتي کشور نيز مي باشد مکاني است که پيشنهاد مي شود مورد بازديد گردشگران قرار گيرد و روستاي گردشگري درکش در مانه و سملقان و اسفيدان در بجنورد نيز از ديگر جاذبه هاي گردشگري است .منطقه نمونه ملي باباامان و بش قارداش در بجنورد با طبيعت زيبا، چشمه سار و درختان کهنسال از ديگر زيبايي هاي مرکز استان است که همه ساله پذيراي گردشگران زيادي است . بارگاه و حرم حضرت سلطان سيد عباس بن موسي بن جعفر( ع ) نيز در حوزه گردشگري به نوعي از شاخص ترين جاذبه هاي زيارتي استان در کنار امامزادگان متعدد استان محسوب مي شود.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید