پیشنهاد تشکیل شهرک‌های تعاونی مسکن کارکنان دولت

0

پاراف پیشنهاد تشکیل شهرک‌های تعاونی مسکن کارکنان دولت : اسماعیل خاک‌فرجی مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارکنان دولت با اعلام اینکه وزرای مسکن و رفاه با مشارکت جدی تعاونی‌ها در ساخت مسکن اجتماعی موافقت کردند، گفت: تشکیل شهرک‌های تعاونی مسکن به عنوان پیشنهاد به وزارت راه و شهرسازی و تعاون ارائه شد.

هم اکنون 37 درصد از بخش مسکن کشور دراختیار تعاونی‌هاست و هم اکنون ظرفیت بزرگی در این زمینه برای کمک به فضای کسب و کار و ایجاد اشتغال وجود دارد.

وی افزود: طبق سند چشم‌انداز توسعه باید سهم تعاونی‌ها در ساخت مسکن کشور به 50 درصد می‌رسید که با بی‌توجهی مسئولان و عدم پیگیری به نتیجه نرسیده است و تحقق آن در گرو توجه به قانون خواهد بود.

خاک‌فرجی با اشاره به اینکه طبق سند افزایش سهم تعاونی‌ها در بازار مسکن بخشنامه‌ای به دستگاه‌های مختلف ارسال شده است، گفت: این بخشنامه در ادارات و دستگاه‌های زیرمجموعه دولت مسکوت مانده و هیچ گونه روند اجرایی ندارد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های مسکن کارکنان دولت خاطر نشان کرد: متاسفانه همه تعاونی‌ها در یک ظرف دیده می شوند و مجموعه‌های ناموفق به کل تعاونی‌ها تعمیم داده شده‌اند و در این زمینه قطعا تعاونی‌هایی در زمینه تحویل مسکن ضعف‌هایی داشته‌اند که به دلیل نحوه برنامه‌ریزی و واگذاری امور بود.

وی گفت: پروژه‌هایی که توسط تعاونی‌های مسکن به اتمام رسیده‌اند با کیفیت مناسب و قیمت متعادل بوده‌اند و قطعا تجربه این بخش برای ساخت مسکن در زمینه مسکن اجتماعی راهگشا خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه شهرک‌ها و پروژه‌های موفقی با حضور تعاونی‌ها و انبوه سازان تحویل مردم شده‌اند، گفت: هم اکنون تعاونی‌ها به دلیل قانونگرا بودن نسبت به افرادی که آزادانه اقدام به ساخت مسکن می‌کنند، هزینه تمام شده بیشتری با توجه به پرداخت مالیات دارند، اما با این حال باز هم در زمینه کیفیت و قیمت وضعیت قابل قبولی وجود دارد.

وی تحرک در بخش مسکن را عاملی برای خروج از رکود عنوان کرد و گفت: این صنعت به دلیل ارتباط مستقیم با بسیاری از صنایع مختلف موجب افزایش اشتغال و رونق می‌شود و از همین رو باید مورد توجه قرار گیرد.

خاک‌فرجی استفاده از تجربه تعاونی‌های مسکن را در زمینه نوسازی بافت‌ای فرسوده را موثر دانست و گفت: طرح‌ها و ایده‌هایی در این زمینه به دولت ارایه شده که بدون هزینه و بار مالی برای مجموعه دولت بسیاری از بافت‌ها نوساز شود.*فارس.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید