پرداخت تفاوت تطبیق به کارمندان استخدامی سال 88 به بعد تعهد زائد بر اعتبار است

33
پرداخت تفاوت تطبیق به کارمندان استخدامی سال 88 به بعد تعهد زائد بر اعتبار است
پرداخت تفاوت تطبیق به کارمندان استخدامی سال 88 به بعد تعهد زائد بر اعتبار است

پاراف پرداخت تفاوت تطبیق به کارمندان استخدامی سال 88 به بعد تعهد زائد بر اعتبار است : دیوان عدالت اداری بر اساس کلاسه پرونده 92/207 و شماره دادنامه 872 با موضوع رأی  ابطال بخشنامه شماره 55919/200-28/10/1389 معاونت وقت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و نامه شماره 103118/91/231/6-26/12/1391 امور حقوقی و قوانین معاونت مذکور مبنی بر تطبیق احکام کارگزینی کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری که بعداز 1388/1/1استخدام شده یا می شوند با احکام کارگزینی کارمند نظیر که در اسفند ماه 1387استخدام شده اند ، پرداخت تفاوت تطبیق به کارمندان استخدامی سال 88 به بعد همانند کارمندانی که در سال 87 استخدام شده بودند را ابطال کرد. همچنین از این پس پرداخت آن براساس شکوائیه دیوان محاسبات تعهد زائد بر اعتبار است.

برای آگاهای و شرح آنچه در نتیجه اجرای بخشنامه فوق الاشاره اتفاق افتاده است، مطلب زیر را بخوانید:

تفاوت معنادار احکام کارکنان و کارمندان استخدامی جدید و قدیم

رای دیوان عدالت در این خصوص:

رأی هيأت عمومی:

مطابق تبصره ماده 78 قانون مدیریت خدمات کشوری، ملاک استحقاق کارمندان مشمول قانون به برخورداری از تفاوت تطبیق این است که حقوق ثابت و فوق العاده های مشمـول کسور بازنشستگی آنان کـه بـه موجب قوانین و مقررات قبلی دریافت می کردند کاهش یابد. این حکم بدین معنا است که کارمندان موضوع قانون باید قبل از لازم الاجرا شدن فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری، حقوق ثابت و فوق العاده مشمول کسور بازنشستگی دریافت می کرده و با حاکمیت و اجرایی شدن فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری، این دریافتی کاهش یافته باشد. در نتیجه کسانی که بعد از حاکمیت و لازم الاجرا شدن فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری استخدام شده یا می شوند، مشمول حکم تبصره ماده 78 قانون یاد شده نیستند تا احکام کارگزینی آنان با کارمندان نظیر از تاریخ استخدام قابل تطبیق باشد. بنا به مراتب بخشنامه شماره 55919/200-28/10/1389 معاونت وقت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور که در آن دستگاه های اجرایی موظف شده اند « احکام کارگزینی کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری را که بعد از1/1/1388 استخدام شده یا می شوند، با احکام کارگزینی کارمندان نظیر که در اسفند سال 1387 استخدام شده اند، از تاریخ استخدام تطبیق دهد» و نامه شماره 103118/91/231/6- 26/12/1391 امور حقوقی و قوانین معاونت مذکور که متضمن استدلال مصرح در بخشنامه است به علت مغایرت با قانون فوق الذکر مستند به بند 1 ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری ابطال می شود.

محمدجعفر منتظری / رئیس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

جزئیات کامل رای دیوان عدالت:

رای دیوان درباره ابطال بخشنامه شماره ۵۵۹۱۹/۲۰۰-۲۸/۱۰/۱۳۸۹ تفاوت تطبیق

پرداخت تفاوت تطبیق به کارمندان استخدامی سال 88 به بعد تعهد زائد بر اعتبار است

33 نظرات

 1. آقای نوبخت تو را به قرآن تفاوت تطبیق این بیچاره ها را حذف نکن چرا فشار از گرده دولت بر میدارد ی آخه همه جا باید مردم ضرر کنند مگه کارمند 87 با 88 چه فرق داره که تفاوت تطبیق حذف بشه

 2. چرا هر جا کم میارین می افتین به جون کارمندای بدبخت/؟ مگه ما چقدر دریافتی داریم که هر روز با قانون و تبصره و بخشنامه یه تیکه از این چندرغاز رو میکنین؟خدا رو خوش نمیاد اگه به حق الناس اعتقاد دارین مشمول الذمه هستین ما حلال نمیکنیم خدا از سر تقصیراتتون نگذره که هر روز کارمندا رو بی انگیزه تر میکنن

 3. من کارمند پیمانی استخدامی سال ۸۹ هستم، با کسر تفاوت تطبیق چیزی حدود ۱۷۰۰۰۰ تومان از حقوق من کم شده است. آیا این درست است که بعد از چند سال که این رقم را دریافت کردم حالا بدون هیچ دلیلی حدود یک پنجم حقوقم کم بشود؟
  قابل توجه که من دارای مدرک فوق لیسانس هستم و در حال حاضر دریافتی من به ۸۵۰۰۰۰ تومان کاهش یافته است.
  واقعا با این گرانی ها، سختی های زندگی، اجاره خانه و … می توان با این حقوق زندگی کرد؟
  جالب اینجاست که اسم خودشان را هم گذاشته اند دیوان عدالت اداری! چه واژه ی غریبی
  این چه عدالتی است؟ … امیدوارم مسئولان در تصمیم گیری ها با فکر و تدبر بیشتری عمل کنند.

 4. بنده و خانم روی هم سیصد و پنجاه هزار تومان تفاوت تطبیقی مان بوده که در این شش سال زندگی مان رو باهاش تطبیق داده و وام و ملی هزینه های دیگر رو داریم و آلن ما باید از کجا بیاییم تا این وام ها رو پرداخت کنیم اگر قانون بود بس این شش سال چرا اجرا شده

 5. جناب روحانی ما هر روز منتظر خبر های خوشی از این دست هستیم.به میمنت حضور شما مشکل کار جوانان حل شده ازدواج که همون صد روزی که قول داده بودین حل شد مشکل مسکن که ضرورتی هم نداشت حل بشه الآن حله فقط باید بیمارستانها آماده بشن که ما با این همه خوشی سکته نکنیم خداجون شکرت تا امروز فکر میکردیم تو تحریم دشمنیم الان مطمئن شدیم تو تحریم دولتیم.حالا بچسب به احمدی نژاد و دلت قبل تا این ۴ سال تموم بشه.دیگه همه چی حله ما چقد خوشبختیم همه حقوقو بگو کم کنن به ….. نیست.

 6. سلام من هم استخدامی ۸۸ هستم شما رو به خدا قسم میدیم این مبلغ رو کم نکنین آخه با چی زندگی کنیم خسته شدیم از اینهمه استرس و اضطراب

 7. استخدامی های ۸۸ همه به دیوان – ریاست جمهوری- مجلس و هرجا که فکرشو می کنین رسیدگی می کنن نامه بزنید بلکه دلشون به رحم بیاد ! کم اختلاف دریافتی با همکاران داشتیم این هم روش بدبختی تا چه حد

 8. با سلام و احترام
  دوستان همه استخدامیهای ۸۸ شرایطشون مثل همه.اعتراضات اینجوری فایده نداره.بهتره کارکان استانها یا یک دستگاه بصورت دسته جمعی نامه بنویسن و بصورت قانونی اعتراضشون رو به دفتر آقای نوبخت یا دیوان عدالت یا میانده ها بنویسن.ما که هر جا فکر کنید نامه نوشیتیم.درسته ترتیب اثر نمیدن و لی اگه همه کارمندا اینکار رو بکنن و این کار مدام تکرار بشه مطمئن باشید نتیجه میده.

 9. دوستان کسی دلش به حال من و شما نمی سوزه، بهتره خودما دست به کار بشیم و با طرح دادخواست در دیوان اقدام وزارتخانه ها رو در قطع تفاوت تطبیق پیگیری کنیم چون باستناد ماده 13 آئین دادرسی دیوان، اثر مصوبات دیوان نسبت به آتی است و عطف به ما سبق نمیشه ….
  ماده۱۳ـ اثر ابطال مصوبات از زمان صدور رأی هیأت عمومی است مگر در مورد مصوبات خلاف شرع یا در مواردی که به ‌ منظور جلوگیری از تضییع حقوق اشخاص، هیأت مذکور اثر آن را به زمان تصویب مصوبه مترتب نماید.

 10. ماده۱۳ـ اثر ابطال مصوبات از زمان صدور رأی هیأت عمومی است مگر در مورد مصوبات خلاف شرع یا در مواردی که به ‌ منظور جلوگیری از تضییع حقوق اشخاص، هیأت مذکور اثر آن را به زمان تصویب مصوبه مترتب نماید.

 11. اتفاقا بر اساس همون ماده 13 كه دوستمون اشاره كردن، وزارت آموزش و پرورش دستور پرداخت تفاوت تطبيق رو اخيرا به تمام استان ها صادر كرده (بخشنامه 18/710 مورخ 19/10/94). خود من هم استخدامي 88 هستم و شكايت هم كردم به ديوان عدالت منتها روز رسيدگي رو 21 مهر 95 تعيين كردن. دوستان هم ميتونن با استناد به همون ماده شكايت مشابهي رو طرح كنن، انشالله كه به حقمون مي رسيم.

 12. دوستان متن اعتراض رو به کجا باید بنویسیم؟؟دیوان عدالت اداری که خودش رای داده در این زمینه،آیا منطقی هست شکایت رو مجددا به دیوان بنویسیم؟آیا مرجع بالاتری هم از دیوان عدالت وجود دارد؟

 13. دوست عزيز آقا رضا، درسته ديوان عدالت راي داده، ولي در اينجا شاكي ديوان محاسبات بوده كه با توجه به مستنداتي كه ديوان محاسبات ارائه كرده راي به ابطال اون داده ، شما ميتوانيد با استناد به ماده 13 آيين نامه دادرسي ديوان عدالت اداري درخواست ابطال از تاريخ صدور راي (24/7/93) بكنيد (درصورتي كه در عمل ابطال از تاريخ تصويب يعني اول سال 88 انجام گرفته)

 14. طبق همون ماده 78 قانون مدیریت که تفاوت تطبیق ما را حذف کردن اومده این تفاوت باید با ارتقا مستهلک بشه یعنی الان تمام کارمندان نباید تفاوت تطبیق بگیرن من که 47 هزار تومن می گرفتم ولی بعضی ها تا 300 ، 400 تومن هم می گیرند اگه دیوان راست میگه باید از همه را حذف کنن

 15. جالبه از حقوق ما کم میکنند و به حقوق مشاغل حاکمیتی تا 35 درصد اضافه میکنند.حالا فهمیدیم چرا تفاوت تطبیق کارکنان رسمی و پیمانی استخدام شده از 88/01/01 با رای دیوان عدالت اداری کسر خواهد شد!
  از حقوق کارکنان مذکور کم میشه و به جیب دوستانمان در مشاغل حاکمیتی خواهد رفت.
  واقعن عدالت رو خوب اجرا میکنند.
  روحانی مچکریم

 16. با سلام بنده کارمند جدید الاستخدام با دو ماه سابقه کار هستم که تفاوت تطبیق مارو از اول قطع کردن. حرف من اینه که با ما هم باید مثل ورودیهای بعد از 88 برخورد بشه اگه قراره اونا لغو بشن مارو هم لغو کنن و اگه قرار نیست ک بعضی دستگاهها فعلا مقاومت میکنن، پس چرا تفاوت تطبیق مارو از بدو استخدام لغو کردن. امیدوارم که هیچکس لغو نشه و به ماهم بدن ولی اگه قانونی هست کل ورودیهای بعد از 88 رو باهم ببینن نه اینکه دوباره بعد از سال88 رو دو تاریخه کنن یک عده ای بگیرند و عده ای نگیرند. این هم عدالت نیست.

  • دقیقا مشکل شما مشکل استخدامی های ۹۴ هستش. متاسفانه استدلالشون اینه که قبل ۹۴ بود اما برای استخدامی های ۹۴ نیست. در حالی که طبق قانون تفاوت تطبیق باید برای استخدامی های ۸۸ به قبل که مشمول قانون قبلی میشن بشود ولی همکارانی دارم که استخدام ۹۲ هستن ولی تفاوت تطبیق میگیرن. به نظرتون چطوری میشه این قضیه رو پیگیری کرد؟

 17. دوستان بیاید یه همت کنیم تا صدای اعتراضمون برسه به گوش مسئولین. کارمندان دستگاههایی که رای دیوان در موردشان به اجرا گذاشته شده حتمن اعتراضشون رو بصورت کتبی به دیوان اعلام کنند.
  سوال ما اینه که چه فرقی بین کارمندان هست که یه عده میگیرن و ما نباید بگیریم.
  ما چه گناهی کردیم که دیر بدنیا اومدیم،دیر استخدام شدیم؟
  چرا ما باید تاوان اشتباه اون کسی رو بدیم که دستور داد تفاوت تطبیق به ما هم پرداخت بشه؟؟؟
  از همه بدتر اینکه به ما اعلام کردن از حقوق بهمن ماهمون تفاوت تطبیق 4 ماه رو یکجا کسر میکنن!!!!
  آخه مگه ما چقد حقوق میگیریم که قرار نصفش رو هم کسر کنید؟؟!!!
  مگه تفاوت تطبیق رو یکجا میدادین که حالا یکجا کم میکنید؟؟؟؟
  این چه عدالتیه که تو ماههای آخر سال این همه استرس بهمون وارد میکنید؟؟؟؟
  رضا_دانشگاه علوم پزشکی گلستان

 18. واقعا که این قانون عجیبه. آخر تبعیض و ظلمه. اولا که در قانون میگه تفاوت تطبیق رو در صورتی که با اجرای قانون خدمات کشوری حقوق کارمندان قبلی کم بشه بشون پرداخت بشه. نتیجه اخلاقی که میگیریم اینه که این قانون باعث پایین اومدن حقوق و مزایا میشه. ولی برای کسانی که از 1/1/88 به بعد میان بر اساس همین قانون محاسبه بشه که خیلی از مزایای کارمندان سابق رو هم ندارن!!!!!
  یعنی قانونگذاری تون توی حلقم. واقعا که خوب قانونی نوشتن.
  یکی از دوستان به نکته جالبی اشاره کرده بود: طبق قانون باید هر سال مبلغ این تفاوت تطبیق کمتر بشه در حالیکه در اداره ای که من کار میکنم اینطور نیست. و در خیلی از ادارات.
  این موضوع رو هم یکی از بازرسان کار به خود من گفت که طبق قانون باید تفاوت تطبیق هر سال برای اونها کمتر بشه.
  حالا به نظر من خصوصا دوستانی که در تهران هستند میتونند برنامه ریزی کنن و نسبت به این رای ناعادلانه اعتراض کنن.
  انشاالله که به حق مون میرسیم.

 19. چرا شزکت نفت بخشنامه معاونت توسعه سرمایه انسانی ریس جمهور مبنی بر استخدام پیمانی کارکنان قراردادی دارای شماره پرسنلی که در آزمون های استخدام ادواری سالهای ۱۳۸۱،۱۳۸۳،۱۳۸۴ دارای کارنامه مجاز بوده اند را به شرکتهای تابعه ابلاغ و در وزارت نفت اجرا نمیکند،از خدا بترسید و نزارین زحمات چندین. و چند ساله یمان از بین رود و حق زن و بچه ها یمان پایمال شود،دعای خیر ما بدرقه راهتان

 20. چرا کارمندان بانک مرکزی حقوقهای خیلی بالا میگیرن؟ مگر آنها کارمند دولت نیستند؟ درست است که بانک مرکزی باید مستقل از دولت باشد ولی در اصل زیر نظر دولت است و بعنوان خزانه دار دولت عمل میکند و اگر دولت در آن حسابی نداشته باشد چطور میتواند به حیات خود ادامه دهد؟چرا باید بانک مرکزی از مصوبه های ویژه مجلس یا دولت یا هیت امنا خود بانک جهت پرداخت حقوق و مزایا استفاده کند؟ چرا تبعیض؟؟؟؟؟؟ چرا سودهای چند ده میلیونی در پایان سال به آنها اعطا میشود؟ چرا وامهای کلان و با بهره کم به آنها داده میشود؟

 21. باسلام خدمت اقای نوبخت طوری برنامه ریزی گردد که حق وحقوق کارکنان دولت از بین نره در خصوص تفاوت تطبیق ، اقای نوبخت بسیاری از کارکنان علوم پزشکی گلستان حدود 10 سال قبل از استخدام 88 سابقه قرار دادی دارند به این موضوع هم توجه بشه تا حق الناس از بین نره .

 22. جالبه که من بعد از 14 سال سابقه ( 12 سال قراردادی و دو ساله که رسمی شدم ) حقوقم 1500000 ناخالص بوده که با حذف تفاوت تطبیق ده 1300000 که بهد از کسر بیمه و مالیات متعلقه 1200000 میگیرم . بعد از 14 سال سابقه !!!!!!!!!! یعنی سالی صد هزار تومان هم نمیشه
  بابا دست مریزاد خیلی قانون عدالت محوریه …..

 23. جناب آقاي نوبخت اميدوارم عدالت اجرا بشود.
  باستناد ماده 13 قانون تشكيلات و آيين نامه دادرسي ديوان عدالت اداري 1390، اثر ابطال مصوبات از زمان صدور راي هيات عمومي است مگر در مورد مصوبات خلاف شرع يا در مواردي كه به منظور تضييع حقوق اشخاص، هيات مذكور اثر آن را به زمان تصويب مصوبه مترتب نمايد.

 24. طبق اعلام نظر مکتوب معاونت حقوقی رییس جمهور به دکتر نوبخت حذف تفاوت تطبیق شامل اونهایی میشه که بعد از رای دیوان یعنی 94/7/14 استخدام میشن و ماقبل را شامل نمیشه ولی سازمان مدیریت این اعلام نظر رو رد کرده .و طبق اطلاع من در ستادها حذف نشده و فقط استانها دارن حذف می کنن .با این حال میشه با پیگیری به نتیجه رسید.

  • با سلام. در رای دیوان اشاره به “استخدامی های بعد از 94/7/14” نشده است. اشاره به “پرداخت تفاوت تطبیق” شده است. در واقع مشمولین مورد نظر رای نیستند، این تفاوت تطبیق است که مورد لحاظ قرار گرفته است.

 25. بنده نیز کارمند ثبت آذربایجان شرقی هستم باما ها هم دو گونه رفته شده استخدامی های ۹۱میگیرن ولی ۸۸ ها نمیگیرن

 26. با سلام. بنده استخدام پیمانی ۹۴ هستم که ساز سال ۹۱ منتظر موندیم. بعد ۳.۵ سال استخدام شدیم با مدرک فوق لیسانس یک میلیون و صد زیر حکمی زدن. اما برای برخی از جدیدالاستخدامی ها که از سهمیه ایثارگر اومدن علاوه بر اینکه رسمی قطعی هستن برخی مزایای اضافی زدن. حالا سوال من اینه چطوری میشه متوجه شد که شرایط برخورداری از بند های قانون مدیریت خدمات کشوری چیه چون تو خود قانون کلی اشاره کرده بعد در مورد نحوه ارتقای طبقه و رتبه شغلی راهنمایی کنین. در ضمن از همون اول به ما تفاوت تطبیق ندادن در حالی طبق قانون استخدامی های ۸۸ به بعد شامل ۹۴ هم میشه در حالی که همکاران استخدام شده ۹۲ و ۹۳ تقاوت تطبیق میگیرن. البته دیوان حکمش ر. ابطال کرد و قراره از اول فروردین ۹۵ دوباره تفاوق تطبیق بدن. خواهش میکنم کسی که اطلاعات خوبی داری راهنمایی کنه. خیلی ممنون

 27. عزیز ی که میگی کارمند ۸۸با۸۷چه فرق میکنه اگه توتفاوت این تاریخ ها رو نمیدونی همون حداق حقوق روهم نباید بهت بدن از سال ۸۸قانون مدیریت خدمات کشوری اجرا وکل قوانین وفوقالعاده های قبل حذف ومابه تفاوت رو تفاوت تطبیق دادن حالا به نظرتواگه سال ۹۷حکمت از۹۶کمتربشه دادت در نمیاد پس چطور انتظار داری ۸۸حکمش از۸۷کمترشه

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here