پرداخت بروز مطالبات ایثارگران از سال آینده

0
پرداخت بروز مطالبات ایثارگران از سال آینده
پرداخت بروز مطالبات ایثارگران از سال آینده

پاراف پرداخت بروز مطالبات ایثارگران از سال آینده : حجت الاسلام والمسلمین محمد علی شهیدی محلاتی، نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران اشتغال‎زایی را مشکل و دغدغه اصلی بنیاد شهید و امور ایثارگران برای جامعه ایثارگری دانست و از معرفی و استخدام ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر در اداره‌های دولتی و غیردولتی طی سه سال اخیر خبرداد.

وقتی در سال ۹۲ تصدی این بنیاد را پذیرفتم، بر این باور بودم که با وجود برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌های رؤسای پیشین، به برنامه‎ریزی جدید نیاز داریم؛ یعنی برنامه‎ای مدون، تا بر اساس آن در طی ۴ سال فعالیت بنیاد، مدیریت و اجرایی شود.

شهیدی اولین گام برداشته شده بر اساس این برنامه‎ریزی را جلب اعتماد ایثارگران اعلام کرد و افزود: متأسفانه در سال‎های گذشته، به دلایلی از جمله عدم پرداخت معوقات مربوط به پاداش بازنشستگی، جامعه ایثارگری از بنیاد شهید فاصله گرفته بود؛ بنابراین ضروری بود که اعتماد از دست‎رفته بار دیگر احیا شود.

مطالبات معوقه از سال ۷۶ تا ۹۰ محاسبه شد و همه این بدهی با صرف بیش از سه هزار میلیارد تومان، در نیمه اول سال ۹۳ پرداخت شد. البته واقعیت این است که اگر این پرداخت‎ها در موعد مقرر صورت می‎گرفت، مسلمأ مشکل بیشتری از جامعه ایثارگری حل می‎کرد؛ اما در نهایت همان میزان و رقم در سال ۹۳ وصول شد.

او ادامه داد: البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که با گذشت هر سال، علی‎رغم پرداخت معوقات، تعداد دیگری از عزیزان ایثارگر وارد دوره بازنشستگی می‎شوند و پاداش آن‎ها هم باید پرداخت شود. بنابراین باید برای ادامه روند فعلی تدبیری اندیشیده می‎شد؛ به همین دلیل مطالبات سال ۹۱ تا به امروز در ۱۱ استان پرداخت شده و در بقیه این استان‎ها هم پرداخت معوقات مربوط به این سال هم صورت خواهد گرفت. با این تفاسیر با توجه به پرداخت پاداش سال ۹۴، معوقات بنیاد به سال ۹۲ و ۹۳ محدود می‎شود که امید می‎رود با توجه به دستور رییس محترم جمهور برای تأمین نیمی از بودجه ۷۰۰ میلیارد تومانی لازم، پرداخت این بخش از مطالبات ایثارگران هم در سال آینده به سرانجام برسد.

همه می‎دانیم که سن جانبازان، آزادگان، خانواده‎های ایثارگر و والدین ایثارگران تحت پوشش بنیاد، رو به کهولت است و این موضوع به دغدغه مشترک خانواده‎های ایثارگر و بنیاد تبدیل شده بود؛ در نتیجه موضوع بهداشت و درمان در اولویت فعالیت ما قرار گرفت و بر این اساس تاکنون بیش از ۷۵۰ هزار نفر از ایثارگران در بخش بیمه پایه و حدود یک میلیون و ۷۰۰هزار ایثارگر در بخش بیمه تکمیلی تحت پوشش قرار گرفته‎اند.

او همچنین با اشاره به نیاز خانواده‎های تحت پوشش در مناطق محروم به امکانات بهداشتی، تصریح کرد: بر اساس برنامه‎ریزی انجام گرفته در این خصوص مقرر شد پزشکان و تیم‎های پزشکی به استان‎ها، شهرستان‎ها و روستاها اعزام شوند تا مراجعان ویزیت و معاینه شوند و در صورت لزوم در بیمارستان‎های طرف قرارداد مورد درمان قرار گیرند. ضمن اینکه در صورت نبود امکانات، معالجات تکمیلی در تهران و بیمارستان‎های وابسته به بنیاد از جمله خاتم‎الأنبیاء و ساسان انجام می‎گیرد.

در سه سال اخیر ۸۱ تیم پزشکی به مناطق مختلف کشور اعزام و به ۶ هزار و ۹۰۰ نفر از ایثارگران و والدین شهدا و یا خانواده‎هایشان خدمات درمانی ارائه کرده‎اند و در صورت نیاز آن‎ها را به بیمارستان‎های مراکز استان یا تهران انتقال داده‎اند.

او یکی از مشکلات درمان بنیاد شهید را اعزام ایثارگران به خارج از کشور برای طی مراحل درمانی اعلام کرد و افزود: برخی از ایثارگران باید برای ادامه مراحل درمان به خارج از کشور اعزام می‎شدند؛ بنابراین بنیاد تصمیم گرفت به‎جای سفر ایثارگران، تیم‎های پزشکی خارجی را به ایران دعوت کند؛ بدین ترتیب ویزیت مراجعان در داخل کشور صورت گرفت و در صورت وجود ضرورت، جراحی‎های مورد نیاز در بیمارستان‎های داخلی و توسط اطبای دعوت شده صورت گرفت. او در ادامه با اشاره به این که در سه سال گذشته قریب به ۸۷ تیم متخصص پزشکی به ایران آمده‎اند، گفت: این تیم‎های تخصصی سه هزار و ۲۸۹ نفر را ویزیت کردند؛ ضمن این که ۴۴۴ نفر هم مورد عمل جراحی قرار گرفتند. با این راهکار، متوسط هزینه درمان که در صورت اعزام به خارج از کشور به حدود ۴۰۰ میلیون تومان می‎رسید، تا ۷۰ میلیون تومان کاهش یافت.
۱۰۰ درصد هزینه درمانی پوشش داده می‎شود

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه با اشاره به خدمات درمانی رایگان ایثارگران از طریق بیمه تکمیلی هم افزود: برخی اقلام دارویی و درمانی وجود دارند که بیمه، هزینه آن‎ها را تحت پوشش قرار نمی‎دهد؛ به همین دلیل بنیاد صندوقی تحت عنوان سلامت تشکیل داده که در صورت عدم پرداخت هزینه دارو و درمان توسط بیمه، رقم باقی‎مانده از منابع این صندوق تأمین ‎شود و سقفی هم برای تامین این هزینه‎ها تعیین نشده است.

شهیدی حل مشکلات تعیین درصد جانبازی در کمیسیون پزشکی را از دیگر اولویت‎های بنیاد شهید در سه سال گذشته عنوان کرد و افزود: در این زمینه مشکلات و تعلل‎هایی صورت گرفته بود؛ به عبارت دیگر بسیاری از مشمولان برای مدت‎ها در انتظار تشکیل کمیسیون پزشکی مانده بودند که در این مدت به پرونده بسیاری از آن‎ها رسیدگی شد؛ هرچند که همچنان گروهی در انتظار تشکیل کمیسیون پزشکی هستند؛ به خصوص در بعضی روستاها، اما در مجموع و طی سه سال اخیر هزار و ۷۲۵ جلسه کمیسیون پزشکی تشکیل شده و در نتیجه آن ۱۱۸ هزار پرونده در خصوص تعیین درصد جانبازی افراد مورد بررسی قرار گرفته است.

او با تأکید بر متعدد بودن مشکلات جامعه ایثارگری، تصریح کرد: مشاوره اجتماعی از جمله خدماتی است که ارائه آن باید از سوی بنیاد گسترش یابد. در حال حاضر هم سالانه به بیش از ۱۵۰ هزار نفر مشاوره داده می‎شود و علاوه بر آن، ۱۵۰ هزار مورد خدمات مددکاری اجتماعی هر سال به جامعه ایثارگران اختصاص ارائه می‎شود.
شهیدی دیدار از جامعه ایثارگران را از تأکیدات مقام معظم رهبری و رییس جمهور محترم عنوان کرد و افزود: در سه سال گذشته در قالب طرحی به نام “سپاس” به همراه رییس جمهور به ملاقات بیش از ۱۰۰ خانواده شهید و جانباز و آزاده رفته‎ایم و این حرکت ما باعث شد این دیدار در وزارت‎خانه‎ها، استانداری‎ها و سازمان‎ها تسری یابد. به هر حال در قالب همین طرح، بیش از ۴۰۰ هزار دیدار با خانواده شهدا و جانبازان و آزادگان انجام گرفته و ادامه هم خواهد یافت.
مهم‎ترین چالش

در آغاز دوره جدید مدیریت بنیاد، طبق آمار اداره اشتغال، حدود ۶۷ هزار بیکار تحت پوشش بنیاد بودند. در این مدت هم تلاش شد با ارائه تسهیلات تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان، متقاضیان در مشاغل غیردولتی فعالیت کنند؛ یعنی با تخصیص سرمایه، امکان ایجاد یک فرصت شغلی فراهم آید. در همین قالب هم حدود ۲۶ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد و تسهیلات خوداشتغالی به آنان ارائه داده شد.

او افزود: علاوه براین ۳۴هزار و ۵۰۰ نفر، طی سه سال گذشته در دستگاه‎های دولتی و غیردولتی مثل سازمان‎های خصوصی، معرفی و استخدام شده‎اند. همچنین بنیاد برای خرید مسکن هم تسهیلاتی ارائه می‎کند؛ یعنی طبق قانون، بنیاد موظف است افراد را برای دریافت وام بانکی معرفی کند. بر همین اساس هم طی سه سال گذشته به ۱۱۵ هزار نفر وام مسکن از طریق بانک‎های مختلف اختصاص یافته است.

شهیدی ادامه داد: در حوزه فرهنگی هم توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه ایثارگری به شدت مورد توجه بنیاد قرار دارد و بر همین اساس، بنیاد سالانه بیش از ۴۰ هزار برنامه در مراکز فرهنگی، گلزار شهدا، حسینیه‎ها و مساجد اجرا می‎کند. ضمن اینکه طی سه سال گذشته، بیش از ۲۱۰۰ یادمان در سراسر کشور برگزار شده است. ایجاد کتابخانه تخصصی در ۲۰ استان و چاپ ۱۴۸ جلد کتاب هم از دیگر برنامه‎های فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران در سه سال گذشته بوده است.
او با اشاره به نام انتخاب شده برای امسال تاکید کرد: درهمین راستا بنیاد، ستاد اقتصاد مقاومتی را در قالب ۵ کمیته و یک دبیرخانه و بر مبنای سه محور ارتقای بهره‎وری بنیاد، ارتقای توانمندی ایثارگران و توسعه فرهنگی تشکیل داد.

به گفته شهیدی، بنیاد برای خدمت‌رسانی به جانبازان، آزادگان و خانواده این عزیزان از سال ۸۶ در مراکز ۱۶ استان، مجتمع‌هایی ساخته که ماهیت فرهنگی، ورزشی و توانبخشی دارند. در هفته دولت ۴ مجتمع دیگر در استان‌های سمنان، فارس، اردبیل و چهارمحال و بختیاری افتتاح شد و در سایر استان‌ها نیز این اقدامات ادامه دارد که در وهله اول به ایثارگران و سپس به عموم مردم خدمت‌رسانی می‌کنند.ایثار.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید