حقوق بگیران 2.5 برابر سایر مشاغل مالیات پرداخت می کنند!

0
حقوق بگیران 2.5 برابر سایر مشاغل مالیات پرداخت می کنند!
حقوق بگیران 2.5 برابر سایر مشاغل مالیات پرداخت می کنند!

پاراف حقوق بگیران 2.5 برابر سایر مشاغل مالیات پرداخت می کنند! : علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد در نشست علنی مجلس و در پاسخ به سوال مجتبی رحماندوست، نماینده مردم تهران مبنی بر وارد آمدن فشار مضاعف بر مشاغل و تولیدکنندگان، ضمن تاکید بر نهایت مدارای دولت در اخذ مالیات از تولید کنندگان و مشاغل گفت: سهم حقوق‌بگیران دولت دولت از مالیات 2.5 برابر بخش مشاغل است که نشان از تمرکز و فشار بالای مالیاتی بر این قشر دارد.

آمارها و ارقام‌ نشان می‌دهد سهم مالیات در تولید درآمدهای ناخالص ملی در ایران نسبت به سایر کشورها بسیار اندک است و طی سال‌های 84 تا 91 به طور متوسط سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی چیزی حدود 6 تا 8 درصد بوده؛ در حالی که در کشورهای جهان این رقم به مراتب بالاتر است و در کشورهای توسعه‌یافته بین 30 تا 50 درصد است و در کشورهایی که وضعیت مشابه ما دارند، چیزی حدود 20 درصد است

وی اظهار داشت: همان‌طور که مقام معظم رهبری در سال گذشته بیان کردند، اقتصاد ایران از دو عارضه دولتی و نفتی بودن دچار رنج شده است و برای درمان همین مشکلات، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی ایشان ابلاغ شد. برای حل وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی، در چارچوب اقتصاد مقاومتی باید در راستای جایگزینی درآمدهای پاک مالیاتی به جای درآمدهای نفتی اقدام شود.

وی گفت: در قانون برنامه پنجم هدف‌گیری شده است که این میزان به 10 درصد ارتقا پیدا کند و با وجود همه افزایش‌های درآمدی ناشی از مالیات در سال‌های اخیر، هنوز با آنچه که در دنیا مرسوم است فاصله داریم و در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیز این‌گونه هدف‌گیری شده است که وابستگی دولت به بودجه نفتی باید به طور کامل قطع شود و در عوض درآمدهای مالیاتی جایگزین درآمدهای نفتی شود.

طیب‌نیا با اعلام خبر کاهش نرخ موثر مالیات مشاغل از 1.2 به 0.6 درصد، نرخ مالیات مستقیم را 23 درصد و نرخ مالیات بر کالا و خدمات را 25 درصد اعلام کرد. وی با بیان اینکه افراد حقوقی، با وجود برابر بودن سهم‌شان از ارزش افزوده در کشور 10 برابر مشاغل مالیات می‌دهند، اظهار داشت: همچنین سهم حقوق‌بگیران دولت دولت از مالیات 2.5 برابر بخش مشاغل است که نشان از تمرکز و فشار بالای مالیاتی بر این قشر دارد.

وزیر اقتصاد یادآور شد: «موضوع افزایش بهره‌وری در تولید و کاهش تورم جز با افزایش سهم مالیات از درآمدهای نفتی میسر نمی‌شود که البته در این خصوص هم ما به جای تاکید بر افزایش نرخ مالیات، بر افزایش پایه‌های مالیاتی قرار داده ایم و به هیچ‌وجه دنبال افزایش مالیات فعالیت‌های تولیدی نیستیم.»

طیب‌نیا با بیان این‌که برای استقرار سیستم جامع مالیاتی یک برنامه مفصل در وزارت متبوع، در قالب 32 پروژه و 50 بسته کاری طرح شده و در حال اجراست، اظهار داشت: در صورت پیاده‌سازی نهایی این پروژه، تشخیص و شناسایی درآمدهای مالیاتی به طور مکانیزه و سیستمی انجام شده و به‌طور کامل ارتباط مودی و ممیز مالیاتی قطع می‌شود.

در این حال، سهم مشاغل از مالیات بر درآمد از 15.5 درصد در سال 1381 به هشت درصد در حال حاضر کاهش یافته است که نشان می‌دهد بخش مشاغل، متناسب با درآمد خود مالیات پرداخت نمی‌کند

وی گفت: با راه‌اندازی سامانه جامع اطلاعات مالیاتی، شناسایی و وصول مالیات براساس اطلاعات کامل از هزینه و درآمد مالیاتی بدون اظهارنامه رسیدگی نخواهد شد و با کاربرد سیستم مدیریت ریسک، مودیان کم‌ریسک، دارای ریسک متوسط و پر ریسک شناسایی شده و تمرکز اصلی سازمان امور مالیاتی بر مودیان پر ریسک قرار خواهد گرفت. برای تکمیل این سیستم، اخیرا سامانه مکانیزه فروش طراحی شده که بر این مبنا، از طریق استقرار صندوق‌های فروش متصل به حساب‌های بانکی، همه اطلاعات مربوط فعالیت مودیان به صورت بر خط در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌گیرد.

طیب‌نیا افزود: لایحه مربوط به این سامانه با همکاری کامل اتاق اصناف نهایی شده و به زودی به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد.خانه ملت.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید