مجازات دستگاه‌های ناموفق در مبارزه با پولشویی

0
مجازات دستگاه‌های ناموفق در مبارزه با پولشویی

پاراف مجازات دستگاه‌های ناموفق در مبارزه با پولشویی : علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه جلسه شورای معاونان وزارت اقتصاد و مدیر عاملان بانک‌ها و بیمه ها گفت: برای دستگاه‌هایی که در عملیات مقابله با پولشویی عملکرد رضایت‌بخش نداشته‌اند در حال در نظر گرفتن مجازات‌هایی هستیم که اعمال می‌کنیم.

مجازات‌ها بسته به نوع فعالیت و قصوری که دستگاه‌ها داشته‌اند اعمال می‌شود و اگر مشکلات ادامه یابد، مجازات‌ها هم تشدید می‌شود.

طیب‌نیا افزود:‌ دستگاه‌هایی هم که عملکرد مثبت دارند، تشویق می‌شوند. شورای عالی مبارزه با پولشویی به‌صورت جدی مبارزه را پیگیری می‌کند و نرم افزارها و دستورالعمل‌ها و قواعد تنظیم و ایجاد و مستقر شده است و در حال اجرایی و عملیاتی کردن آنها هستیم. اطلاعات بانکی مورد نیاز نیز در دسترس است و امکان شناسایی عملیات پولشویی و عملیات مجرمانه در سیستم‌های ما مهیاست.

هشت پروژه در وزارت اقتصاد در حال اجراست که می‌تواند ساختارهای اقتصادی کشور را با تحولات چشمگیری همراه کند و می‌توان به طرحهایی مانند طرح نظام جامع مالیاتی، هوشمند سازی خزانه و مدیریت و مولد سازی دارایی‌های دولت اشاره کرد

وی گفت: طرح مبارزه با پولشویی با محوریت مرکز اطلاعات مالی وزارت اقتصاد و هدایت شورای عالی مبارزه با پولشویی در حال اجراست. پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای داشته‌ایم و حمایت دولت، رئیس جمهور و معاون اول برای پیشبرد اهداف مؤثر است. وی گفت: معاون اول رئیس جمهور حمایت بی‌دریغ خود را از طرحهای مبارزه با پولشویی اعلام کرده است.

نرم افزارهای لازم در نهادهای مسئول تنظیم و به کار گرفته شده است و عملیات مبارزه با پولشویی در حال رصد است تا معاملات مشکوک شناسایی شود و بررسی‌های لازم روی آن انجام گیرد.

وزیر اقتصاد ابراز کرد: در جلسه دیروز ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی گزارشی از اقدامات و برنامه‌های مرکز اطلاعات مالی وزارت اقتصاد برای مقابله با عملیات پولشویی ارائه شد که مورد استقبال حاضران از جمله قوه قضائیه قرار گرفت و درخواست همکاری نزدیکتر را برای شناسایی عملیات مجرمانه داشتند.

طیب‌نیا در ادامه به بازدید امروز معاون اول رئیس جمهور از وزارت اقتصاد و دارایی و بخش طرح جامع امور مالیاتی اشاره کرد و گفت: این نخستین بازدید آقای جهانگیری از یک وزارتخانه است. طرح جامع مالیاتی از مهمترین طرحهایی است که سیستم مالیاتی کشور را با تحول عمیق و جدی روبه‌رو می‌کند. در طرح جامع مالیاتی همه سخت افزارها و نرم افزارها گسترده، جامع و مهیاست و به‌صورت آزمایشی در برخی استان‌ها و مراکز در حال کار است.

وی گفت: به‌موجب قانون، سامانه اطلاعات اقتصادی مؤدیان ایجاد شده و اطلاعات موجود در سیستم‌ها به‌صورت روزانه در حال افزایش است که این اطلاعات اجازه شناسایی مالیات دهندگان را امکان پذیر می‌کند. با تکمیل اطلاعات در سیستم مدیریت ریسک، مؤدیان کم‌ریسک، متوسط و پرریسک شناسایی و بر آنها تمرکز می‌شود.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید