این فرد، بهترین فرد برای مشورت گرفتن است

0
مشورت گرفتن
مشورت گرفتن

پاراف این فرد، بهترین فرد برای مشورت گرفتن است : یکی از امور مهمی که در زمینه مشورت باید به آن توجه بسیار داشت فردی است که به عنوان مشاور انتخاب می‌‌شود. زیرا شخص مشاور رابطه مستقیم با فرجام کار مورد نظر دارد و در شکست یا پیروزی افراد نقش بسزایی را ایفا می‌کند. در این مجال به بیان برخی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که برای مشاور در احادیث آمده است پرداخته می‌شود.

امیرالمومنین علی (ع) بهترین مشاوران را دارندگان عقل، علم، تجربه و حزم می‌‌دانند: «بهترین مشاور کسی است که دارای خرد، علم، تجربه و دوراندیشی باشد». در جای دیگر مشاور خوب را کسی می‌‌دانند که خشیت الهی را در قلب خود دارد زیرا چنین فردی تنها برای رضای خداوند یکتا دیگران را راهنمایی می‌کند و منافع شخصی خویش را در نظر نمی‌گیرد. «در کارهایت با کسی مشورت کن که خشیت خدا را دارد تا راهنمایی‌ ات کند».

در مواردی نیز افراد دارای برخی ویژگی‌ها را شایسته مشورت نمودن نمی‌‌دانند. مانند: قال رسُولُ‌ا… (ص) ‏: پیامبر خدا (ص) فرمود: «یا على؛ با ترسو مشورت مکن که راه رهایى را به تو تنگ مى‏کند و با بخیل مشورت مکن که تو را از هدفت باز مى ‏دارد و با حریص مشورت مکن که طمع کارى را براى تو زینت مى ‏دهد و بدان یا على که ترس و بخل و حرص یک طبیعت دارند و بدگمانى (به خدا) جامع آنهاست».

امام صادق (ع) نیز ویژگی‌هایی را برای انتخاب یک مشاور خوب به یاران خویش بیان می‌‌دارند: [۵] امام صادق (ع) فرموده‌اند: «در امور خود با کسى که داراى پنج صفت است مشورت کن: عاقل (صلاح و فساد امور را مى ‏فهمد)، عالم (احکام و آداب دینى را مى ‏داند)، با تجربه (در پیش ‌آمدها روشن و تجربه دیده است)، ناصح (با خلوص نیت و صفا صلاح ‌بینى مى ‏کند) و با تقوا (از محرمات و تمایلات نفسانى خوددارى مى ‏کند)».

در روایتی دیگر از امام صادق (ع) آمده است که مشورت با افراد فرومایه کاری اشتباه است و فرجامی نیک به دنبال ندارد: عمّار ساباطى مى ‏گوید: امام صادق(ع) فرمودند: «ای عمّار اگر دوست دارى که نعمت برایت کامل شود و مودّت و دوستى برایت تکمیل شود معیشتت به صلاح گراید با بنده و اشخاص فرومایه مشورت مکن زیرا اگر آنها را امین خود قرار دهى به تو خیانت نموده و اگر سخن با تو بگویند تکذیبت کرده و اگر در رنج و محنت افتى تو را خوار و خفیف مى ‏کنند و اگر به تو وعده دهند انجامش نمى ‏دهند». مشورت در صورتی می‌تواند مفید افتد که فردی مناسب به عنوان امین و مشاور قرار داده شود. انسانی که علاوه بر آنکه عقلی کامل دارد، آزاده و راستگو باشد و تنها خیر و صلاح مشورت‌گیرنده را مد نظر قرار دهد.

امام صادق (ع) فرمودند: «مشورت تنها با دانستن حد و مرزهای آن ممکن است و الا زیان آن برای فرد مشورت‌‌کننده بیش از نفع آن است. پس نخستین آن این است که مشاور عاقل باشد و دوم اینکه فرد آزاده متدین باشد و سوم اینکه راستگو باشد». انسان در انتخاب همنشین و همصحبت خویش باید بسیار دقت نموده و فردی را انتخاب نماید که علاوه بر آنکه رازدار اوست، ویژگی‌های مذکور در روایات را نیز دارا باشد. انسان زمانی که فردی را به عنوان دوست خود برمی‌‌گزیند در بسیاری موارد خواسته یا ناخواسته، نظرات او را جویا می‌شود یا حتی بی‌آنکه خود بداند تحت تاثیر نظراتش قرار می‌گیرد. زمانی که رفیق انسان فردی عاقل و با تدبیر نباشد بیراهه‌ها را نشان می‌دهد و راه صحیح را از انسان دور می‌کند.آرمان.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید