ابعاد حق الناس در انتخابات از دیدگاه رهبر انقلاب

0
ابعاد حق الناس در انتخابات از دیدگاه رهبر انقلاب
ابعاد حق الناس در انتخابات از دیدگاه رهبر انقلاب

پاراف ابعاد حق الناس در انتخابات از دیدگاه رهبر انقلاب : حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار ائمه جمعه سراسر کشور، با اشاره به جایگاه بسیار والای نماز جمعه آن را «قرارگاه ایمان و بصیرت و اخلاق» و مهم ترین وظیفه ائمه جمعه را نیز «تبیین حقایق و هدایتگری فرهنگی و سیاسی» برشمردند.

حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای با تأکید بر این که یکی از مسائل مهم در موضوع نمازجمعه، جذب جامعه جوان کشور است، خاطرنشان کردند: جذب جوانان، فقط با گفتار امکان پذیر نیست بلکه جوانان باید از طریق دل و فهم، جذب نمازجمعه شوند. ایشان «سخن متقن و مستدل» در مسائل سیاسی و فرهنگی، و «سخن نو» را زمینه ساز جذب جوانان به نماز جمعه دانستند و تأکید کردند: سخن نو، به معنای حرف های بدعت آمیز نیست بلکه سخن نو را باید با فکر و تأمل و کاوش در مطالب به دست آورد.

ایشان همچنین انتخابات را مسئله ای بسیار مهم و نعمتی حقیقتاً بزرگ برشمردند و با تأکید بر حضور حداکثری مردم در انتخابات اسفند ماه افزودند: مفهوم عمیق حق الناس، در زمینه های «اجرا، نظارت، حقوق داوطلبان، لیست های انتخاباتی، صیانت از آرای مردم و پذیرش نتایج انتخابات»، ابعاد مکمل و پرمعنایی دارد و مردم با توجه به طمع ورزی آمریکایی ها به این انتخابات، موضوع نفوذ را مورد توجه کامل قرار دهند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به ابعاد مختلف سبک زندگی اسلامی افزودند: «ادب» و دوری از هتاکی حتی در صحبت با مخالفان یکی از مسائل مهم در سبک زندگی اسلامی است که تلاش زیادی برای مقید نبودن مردم به ادب انجام می گیرد که متأسفانه در برخی موارد هم موفق بوده اند. ایشان، عادات و روش های خوب زندگی همچون کتاب خوانی را یکی دیگر از ابعاد بسیار مهم سبک زندگی اسلامی دانستند و گفتند: باید مردم و جوان ها را تشویق به کتاب خوانی و نخبگان را تشویق به تولید کتاب کرد و شاید بتوان در محل های نماز جمعه در هر شهر، مرکز ارائه و نمایش کتاب های خوب و به روز و مطلوب ایجاد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر رهبر انقلاب(Khamenei.ir)، حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای در ابتدای سخنانشان گفتند: به کار بردن تعبیر قرارگاه برای نماز جمعه به این علت است که ما در حال یک مقابله معنوی، اعتقادی و ایمانی و سیاسی هستیم که همانند دوران دفاع مقدس، به ما تحمیل شده ، بنابراین دفاع لازم و ضروری است.ایشان با اشاره به توانایی ملت ایران در دفاع از خود افزودند: در این جهاد، «ایمان، بصیرت، تقوا و اخلاق مردم، هدف حمله قرار گرفته است و ویروس های خطرناکی در میان جامعه پراکنده می شود.

رهبر انقلاب اسلامی مهم ترین وظیفه ائمه جمعه را تبیین حقایق برشمردند و گفتند: ائمه جمعه به عنوان علمای شهرها و میراث داران انبیا، باید با استفاده از فرصت اجتماعِ نمازجمعه، حقایق را تبیین و روشن کنند.

ابعاد ۶ گانه حق الناس در انتخابات از دیدگاه رهبر انقلاب:

حق داوطلب

حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای سپس به تبیین ابعاد مختلف مفهوم پرمعنای «حق الناس» در عرصه انتخابات پرداختند. رهبر انقلاب در تشریح ابعاد مختلف حق الناس به «حق داوطلب» پرداختند و افزودند: از جمله عرصه های رعایت حق مردم در انتخابات این است که اگر کسی صلاحیت داشت او را رد نکنیم و به او میدان بدهیم و برعکس اگر کسی چه در انتخابات خبرگان و چه مجلس شورای اسلامی، صلاحیت قانونی نداشت با اغماض و بی دقتی او را وارد عرصه نکنیم که بی توجهی به این دو نکته، ضد حق الناس است.

آرای ملت امانت بوده و اندک تخلفی در حفظ آرا خیانت است

رهبر انقلاب، آرای ملت را امانت خواندند و افزودند: حفظ این امانت از دیگر ابعاد حق الناس است. ایشان افزودند: همه کسانی که در اجرا، مراقبت، شمارش، جمع بندی آرا و اعلام نتایج دخیل اند باید در حفظ آرای ملت کمال امانت را رعایت کنند و اندک تخلفی در این مسئله، خیانت در امانت است.

مخالفت با نتایج انتخابات ضد حق الناس است

رهبر انقلاب پذیرش نتایج قانونی انتخابات را از دیگر ابعاد رعایت حق الناس برشمردند و افزودند: وقتی مراکز قانونی، نتایج انتخابات را اعلام و تأیید کردند مخالفت با این نتایج، ضد حق الناس است. حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای با اشاره به حضور پرشکوه ۴۰ میلیونی ملت در انتخابات سال ۸۸ یادآوری کردند: در آن سال، برخی با حرفهای منکَر و ناپسند، ادعای تقلب را مطرح کردند و خواستار بر هم خوردن نتایج آرا شدند. ایشان افزودند: ما با آن ها خیلی مماشات کردیم که جزئیات آن طولانی است، گفتیم بیایید هر تعداد صندوق که می خواهید بازشماری شود اما به توصیه ها اعتنایی نکردند چون بنا نبود که حرف حق را بپذیرند.
رهبر انقلاب یادآور شدند آن کار و آن ادعا، خسارت های زیادی بر ملت و کشور وارد آورد که تاکنون جبران نشده و نمی دانیم قرار است کی جبران شود!

ارائه لیست های انتخاباتی

ایشان در ادامه به رعایت حق الناس در «ارائه لیست های انتخاباتی» پرداختند. حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای افزودند: رعایت حق الناس در پیشنهاد فهرستها به معنای این است که مسئله رفیق بازی و جناح بازی را در لیست های خود دخالت ندهند و با معیار شایستگی حقیقی، لیست ها را تهیه کنند. ایشان به مردم نیز توصیه کردند برای انتخاب نامزدها به کسانی و مجموعه هایی اعتماد کنید که از سر صفا و صداقت و علاقه مندی به انقلاب لیست داده اند، نه از روی مقاصد خاص و گاه فاسد.

کسانی که به اطلاعات دسترسی دارند دام های دشمن را می دانند

رهبر انقلاب سخنان خود در جمع ائمه جمعه سراسر کشور درباره انتخابات را با پرداختن به موضوع بسیار مهم و پیچیده «نفوذ» ادامه دادند. ایشان خاطرنشان کردند: کسانی که به اطلاعات دسترسی دارند می دانند که چه دام هایی برای کشور گسترده شده یا در حال گسترده شدن است تا در حصار اراده و تصمیمات ملت نفوذ کنند. حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای با اشاره به ضرورت هوشیاری مردم، تأکید کردند: اگر بر فرض، عنصری نفوذی در مجلس خبرگان یا مجلس شورای اسلامی یا دیگر ارکان نظام وارد شود مانند موریانه از داخل پایه ها را می جود و سست می کند.
رهبر انقلاب افزودند: در زمینه نفوذ باید بدون تهمت زدن و ذکر مصادیق مُعیّن، در افکار عمومی روشنگری کرد. حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای روزگار فوق العاده حساس کنونی را یادآور شدند و افزودند: جبهه فراگیر دشمنان انقلاب اسلامی و ملت ایران، با انواع توطئه ها، مدام در حال تلاش است چرا که از گسترش ایده ها و افکار اسلام ناب در مناطق مختلف، احساس خطر جدی کرده است.

رهبر انقلاب افزودند: تفکر اسلام ناب همچون نسیم لطیف و عطر گل منتشر شده و انسان هایی قوی و کارآمد در مناطق مختلف جهان پرورش داده است لذا مخالفان اسلام برای مقابله با این واقعیت، جمهوری اسلامی را هدف بمباران سیاسی تبلیغاتی قرار داده اند. رهبر انقلاب با اشاره به استفاده بیگانگان از تحریک داخلی، بمباران تبلیغاتی و سیاسی، هزینه های مالی، دام های اخلاقی و انواع و اقسام روش های دیگر افزودند: همه باید در مقابل «نفوذ» هوشیار باشیم.پاراف.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here