برنامه ریزی برای ورزش کردن کارمندان زن

0

پاراف برنامه ریزی برای ورزش کردن کارمندان زن : طاهره طاهریان، رییس کارگروه ورزش معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری گفت: قصد ما حمایت حقوقی از ورزش کارکنان دولت و قانون‌مند کردن آن است؛ چراکه این مسئله در حال حاضر سلیقه‌ای است و برخی از دستگاه‌ها این فعالیت را انجام می‌دهند و برخی دیگر از انجام آن خودداری می‌کنند. به همین دلیل سعی کردیم فعالیت ورزشی زنان شاغل را قانون‌مند کنیم.

در کارگروه ورزش 9 نفر از زنان متخصص تربیت بدنی که در بخش‌های مختلف ورزشی سابقه مدیریت داشته‌اند، حضور دارند و از نقطه‌نظرات آن‌ها استفاده می‌کنیم. ما به هیچ‌وجه کار موازی با وزارت ورزش و جوانان و دستگاه ورزش دانش‌آموزی و دانشگاهی کشور انجام نمی‌دهیم، بلکه سعی کرده‌ایم با هماهنگی این واحدها اقدامات کمی و کیفی و زمان‌بندی لازم برای برنامه‌های خود را مشخص کنیم و این برنامه‌ها را به‌صورت جدول درآوردیم.

وی در رابطه با فعالیت اصلی این کارگروه بیان داشت: اقدام اصلی ما در خصوص ورزش کارکنان دولت بود که از مطالبات زنان کارمند دولت است. به همین دلیل، فعالیت‌هایی را با عنوان «توسعه و تعمیم ورزش کارکنان زن دستگاه‌های اجرایی» آغاز کردیم و در این رابطه، اقداماتی هم‌چون بررسی نیازهای مربوط به توسعه ورزش زنان کارمند، تدوین و ابلاغ آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مورد نیاز دستگاه‌های اجرایی و تلاش در جهت ایجاد تعامل و هماهنگی بین بخش‌های مختلف را انجام دادیم تا اهدافی که در مورد ورزش کارکنان تعقیب می‌کنیم، محقق شود. در واقع قصد ما حمایت حقوقی از ورزش کارکنان دولت و قانون‌مندکردن آن بود؛ چراکه این مسئله در حال حاضر سلیقه‌ای است و برخی از دستگاه‌ها این فعالیت را انجام می‌دهند و برخی دیگر از انجام آن خودداری می‌کنند. به همین دلیل، سعی کردیم فعالیت ورزشی زنان شاغل را قانون‌مند کنیم.

رییس کارگروه ورزش معاونت امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: ما پیشنهاد اولیه خود را آماده و خدمت معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده ارایه دادیم. ایشان هم این برنامه را برای بررسی بیشتر به واحد حقوقی معاونت دادند تا ان‌شاالله بتوانیم برنامه را به هیئت دولت ببریم و تأییدیه آن را بگیریم. آیین‌نامه و دستورالعملی که برای ورزش کارمندان زن و مرد دستگاه‌های اجرایی وجود داشت مربوط به سال 67 بود که ما آن آیین‌نامه و دستورالعمل را هم مورد بررسی قرار دادیم. اگر این طرح در هیئت دولت مجوز بگیرد و به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شود، قطعاً لازم‌الاجراست. الان در دستگاه‌ها وضعیت سلیقه‌ای است و برخی از دستگاه‌ها فرصت ورزش را برای کارمندان خود فراهم کرده‌اند و برخی دیگر این کار را انجام نداده‌اند. ما تلاش داریم به یک تصمیم واحد برسیم و همه کارکنان از این مزیت برخوردار شوند؛ چون هدف ما ارتقای سطح سلامت، نشاط و بهره‌وری در محیط‌های کاری است. هدف ما توسعه ورزش همگانی برای ارتقای سطح سلامت است، اما به ورزش قهرمانی هم پرداخته‌ایم و تلاش داریم مسابقه‌هایی بین کارکنان دستگاه‌های مختلف به صورت استانی و کشوری انجام شود که این رقابت‌ها یک کار توسعه‌ای است.
طاهریان پیشنهاد دیگر کارگروه ورزش معاونت زنان برای سال جاری و سال آینده را تجلیل از مدیران، اساتید، کارشناسان، مربیان، داوران و پیشکسوتان زن در حوزه ورزش و تربیت بدنی عنوان کرد و یادآور شد: دلیل این پیشنهاد در ابتدا قدردانی از کسانی است که خادمان و پیشگامان ورزش زنان بوده‌اند. از سوی دیگر، تلاش داریم به این وسیله بتوانیم جایگاه واقعی مدیران زن را تبیین کنیم و شاهد افزایش قابلیت‌ها و توانمندی‌های آن‌ها باشیم. همچنین، تلاش داریم از این فرصت برای ارتقای باور عمومی نسبت به توانمندی‌های زنان استفاده کنیم و به اهداف کمی و کیفی در این زمینه دست یابیم.
وی برنامه دیگر کارگروه ورزش برای سال جاری را برگزاری نشست علمی و تخصصی در خصوص توانمندسازی مدیران و کارشناسان زن دانست و یادآور شد: تلاش داریم در این نشست از تمام مدرسین، کارشناسان و متخصصان در امر تربیت‌بدنی و ورزش دعوت کنیم و از این طریق بتوانیم بنیه علمی و تخصصی مدیران زن را تقویت کنیم تا به این وسیله ارتقای سطح سازمانی هم از نظر نیروی انسانی و هم از نظر ساختاری و تشکیلاتی صورت گیرد.‌*مهرخانه.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید