بلاتکلیفی مربیان پیش‌دبستانی و سرنوشت استخدام آنها

0

پاراف بلاتکلیفی مربیان پیش‌دبستانی و سرنوشت استخدام آنها : مربیان پیش دبستانی براي آنچه جلوگيري از تضييع حقوق‌شان مي‌خوانند براي‌ چندمين روز متوالي مقابل مجلس تجمع كردند.اين افراد مي‌پرسند كه چرا با وجود داشتن چند سال سابقه كاري به‌جاي تعيين وضعيت بايد حق‌التدريسي محسوب شوند؟ مربيان پيش دبستاني تجمع‌كننده مقابل مجلس معتقدند كه شرايط برگزاري آزمون استخدامي آموزش و پرورش با توجه به سابقه كار چند‌ساله با شرايط آنها متناسب نيست و بايد به اين مسئله رسيدگي شود.

علي‌اصغر فاني در مراسم روز دختر درباره جلسه اخيرش با نمايندگان مجلس و ايرادات متعددي كه به آزمون استخدامي درباره مربيان پيش‌دبستاني وارد شده توضيح داد: سؤالاتي كه در اين جلسه از بنده شد سؤالات معمولي بود كه نمايندگان از وزرا مي‌پرسند. درخصوص آزمون استخدامي ضوابط دقيقي پيش‌بيني كرديم و اميد است بتواند مشكلات آموزش و پرورش را تا حدودي حل كند. وي در واكنش به اعتراض مربيان پيش دبستاني اينطور پاسخ داد: طبق قانون براي مربيان پيش دبستاني اولويت قائل شديم و بر اين اساس به ازاي هر يك سال سابقه‌اي كه داشته باشند 2درصد به نمره امتحاني‌شان اضافه خواهد شد و سقف آن تا 20درصد خواهد بود.

تعداد زيادي از نمايندگان همچنان به رويكرد آموزش و پرورش در اين‌باره معترض هستند. عبد‌الواحد فياضي عضو كميسيون اجتماعي از اين اقدام آموزش و پرورش گلايه كرده بود و حالا يك عضو كميسيون آموزش و تحقيقات در گفت‌وگو با خانه ملت با اشاره به دغدغه اين كميسيون آموزش و تحقيقات براي حل مشكل مربيان پيش دبستاني اعلام كرده ثبت نام دور جديد آزمون استخدامي آموزش و پرورش جايي براي استخدام مربيان پيش دبستاني كه سابقه كار دارند نگذاشته است.

نمايندگان مجلس در جلسه علني 19مهر‌ماه 1391طرح الحاق 2 تبصره ماده 17قانون تعيين تكليف استخدامي حق‌التدريس و آموزشياران نهضت سوادآموزي اصلاحي مصوب 1389را به تصويب رساندند. مهلت 2ساله مجلس به وزارت آموزش و پرورش براي برگزاري آزمون استخدامي مربيان پيش دبستاني 19مهر 93به پايان رسيد و اين آزمون به هر دليلي برگزار نشد.تذكرات مجلس نيز تأثير نداشت تا اينكه گزارش استنكاف وزير آموزش و پرورش از اجراي قانون تعيين تكليف استخدامي معلمان حق التدريس و آموزشياران نهضت سوادآموزي به قوه قضاييه ارجاع داده شد.

حالا طرح مجلس برای حق‌التدریسی کردن مربیان پیش‌دبستانی چاره کار دیده شده است. نایب رئیس کمیسیون آموزش‌وتحقیقات مجلس از تصویب طرح مشترک سه کمیسیون مجلس برای استفاده از مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای شرکتی به صورت حق‌التدریسی و تلاش برای ارائه آن به صحن علنی خبر داد.
جبار کوچکی‌نژاد اظهار داشت:‌ طرح جذب حق‌التدریسی مربیان پیش‌دبستانی در کمیسیون مشترک آموزش و تحقیقات، اجتماعی و برنامه و بودجه مجلس بررسی و مصوب شد.
وی افزود:‌قرار است این طرح یک فوریتی در صحن علنی مجلس نیز مطرح شود اما مقاومت‌هایی از سوی هیئت رئیسه مجلس برای ارائه این طرح در صحن علنی وجود دارد و اگر تا هفته آینده نتوانیم طرح یک فوریتی جذب حق‌التدریسی مربیان پیش‌دبستانی را به صحن علنی بیاوریم مجلس تا مهر‌ به تعطیلات می‌رود و دیگر نمی‌توان برای حل مشکل مربیان پیش‌دبستانی کاری کرد.
نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد:‌ تبصره الحاقی ماده (17) قانون تعیین و تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی می‌گوید وزارت آموزش و پرورش باید با توجه به رشته تحصیلی (حداقل کاردانی)، جنسیت، نیاز منطقه‌ای و سنوات همکاری با آموزش و پرورش مربیان پیش‌دبستانی و نیروهای شرکتی را جذب کند.*همشهری.تسنیم.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید