انتقاد از حضور مدیران بازنشسته دولت در بنگاه‌های خصوصی

وقتی مدیر به لحاظ مدیریت و کارایی در یک بنگاه اقتصادی نتوانسته حتی در پرداخت و تسویه معوقات مالی خود توفیقی داشته باشد، چطور می‌تواند در بخش دولتی دستاوردی موفقیت‌آمیز داشته باشد.

مدیران دولت پس از بازنشستگی در بنگاه‌های خصوصی مشغول به کار می‌شوند

به گزارش هم‌رده به نقل از فارس عباس وفادار حسابرس و عضو جامعه حسابداران رسمی گفت: با فعالیت در بخش خصوصی و سپس بازگشت دوباره به مسئولیت دولتی یا بخش عمومی می‌تواند زمینه‌ساز فساد و رانت در صورت وجود اهداف و منافع در بخش خصوصی باشد.

استفاده از ارتباطات یا رانت در یک بخش در حالی می‌تواند موضوع تضاد منافع را مطرح نماید که این موضوع اغلب مدیران دولتی را تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.

به عبارتی شخصی که در پست دولتی بوده و نتوانسته دستاوردی به لحاظ کارایی داشته باشد نباید دوباره از بخش خصوصی به هر دلیلی به پست قبلی باز گردد.

هشدار به مدیران درباره نحوه انتخاب امین اموال دولت

یک نهاد نظارتی در بخشنامه جدید خود به همه مدیران ارشد دولتی متذکر شده با توجه به سؤالات و ابهامات برخی دستگاه‌های اجرایی، مخاطبان باید توجه داشته باشند تصدی پست‌های مربوط به امور مالی همچون ذی‌حساب، امین اموال، کارپرداز و امثال آن توسط کارمندان پیمانی و قراردادی فاقد وجاهت قانونی است.

۵۲۰ بازنشسته از بدنه دولت جدا شد

جمشید انصاری، رئیس سازمان استخدامی کشور در توییتر خود نوشت: همکاری ۵۲۰ نفر در دولت و دستگاه‌های خارج از دولت بر اساس قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان پایان یافت.

در اجرای اصلاحیه قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان سازمان اداری و استخدامی کشور به عنوان مسئول اجرای قانون با حمایت رئیس جمهوری محترم برداشت دقیق و کاملی از قانون را به مورد اجرا گذاشت.

در این رابطه به همکاری ۵۲۰ نفر در دولت و دستگاه‌های خارج از دولت و ۶۵۰ نفر در نیروهای مسلح خاتمه داده شد. سازمان اداری و استخدامی کشور شرایط ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی را در بخشنامه‌ای در تاریخ ۶ آبان ۹۷ ابلاغ کرد.

دستگاه‌های اجرایی، مرجع بیمه تکمیلی ایثارگران شاغل و بازنشسته هستند

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری گفت: طبق مصوبه مهرماه ۹۷ هیأت وزیران، مسئولیت بیمه تکمیلی درمان بازنشستگان و شاغلین ایثارگر بر عهده دستگاه‌های اجرایی مربوطه است.

به گزارش هم‌رده به نقل از ایران زهرا زاده‌غلام با اشاره به اظهار نظرهای متعدد و سردرگمی ایثارگران بازنشسته و شاغل گفت: طبق مصوبه هیأت وزیران و اصلاح ماده دو آیین نامه اجرایی فصل سوم قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، دستگاه‌های اجرایی موظف شده‌اند از محل سرجمع اعتبارات مصوب و در قالب تخصیص اعتبار ابلاغی نسبت به تأمین و پرداخت ۱۰۰ درصد هزینه بیمه تکمیلی درمان ایثارگران و افراد تحت تکفل ایشان اعم از شاغل یا بازنشسته در دستگاه مربوطه اقدام کنند.

او ادامه داد: صندوق بازنشستگی کشوری نیز برهمین اساس، هزینه درمان کارکنان شاغل و بازنشسته ایثارگر خود را در چارچوب مقرر پوشش داده و بنابراین پرداخت هزینه درمان ایثارگران سایر دستگاه‌های اجرایی اعم از شاغل و بازنشسته طبق این مصوبه بر عهده دستگاه مربوطه است.

همه دستگاه‌ها باید از محل سرجمع اعتبارات خود این هزینه‌ها را برای ایثارگران پرداخت کنند.

این‌که گفته شود صندوق بازنشستگی کشوری اعتباری را برای تحت پوشش قرار دادن هزینه‌های درمانی بازنشستگان ایثارگر دریافت کرده، اشتباه بوده و برداشت نادرستی است و این صندوق تنها هزینه درمان بازنشستگان یا شاغلین خود صندوق را پرداخت می‌کند.

بااین‌وجود، بازنشستگان ایثارگر می‌توانند مانند و یکسان با سایر بازنشستگان کشوری که حدود ۲ میلیون نفر را با افراد تحت تکفل شامل می‌شوند، از خدمات بیمه تکمیلی با سقف تعهدات مشخص استفاده کنند و البته سهم بیمه تعیین‌شده را نیز پرداخت کنند.

انتقال کارمندان به تهران آزاد شد

درحالی‌که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه هرگونه انتقال یا مأموریت به استثنای مأموریت روزانه به کلان‌شهرهایی همچون تهران جز درباره مقامات و موارد خاص ممنوع شده بود، یک مقام مسئول ضمن ارسال نامه‌ای برای تعدادی از سازمان‌های دولتی متذکر شده با توجه به سؤالات و پیگیری کارکنان دستگاه‌های مختلف درباره ادامه این ممنوعیت، بررسی‌ها نشان می‌دهد این حکم منقضی شده و کارمندان دولت می‌توانند با کسب موافقت دستگاه مبدأ و مقصد به انجام انتقال، حتی به کلان‌شهرها اقدام کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.