رئیس نظام‌پزشکی:افزایش ۱۰ درصدی تعرفه ها کم است! تمکین نمیکنیم!!

0
رئیس نظام‌پزشکی:افزایش 10 درصدی تعرفه ها کم است! تمکین نمیکنیم!!
رئیس نظام‌پزشکی:افزایش ۱۰ درصدی تعرفه ها کم است! تمکین نمیکنیم!!

پاراف رئیس نظام‌پزشکی:افزایش ۱۰ درصدی تعرفه ها کم است! تمکین نمیکنیم!! : دکتر علیرضا زالی رئیس سازمان نظام پزشکی در برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد پزشکان حاضر نیستند با افزایش ۱۰ درصدی تعرفه ها کار کنند و مصوبه اخیر دولت در این باره را اجرا نخواهند کرد.دو روز پیش در جلسه هیات دولت افزایش ۱۰ درصد تعرفه های پزشکی تصویب شد. رئیس سازمان نظام پزشکی در این باره گفته این افزایش مانند تیر خلاص بر نظام سلامت است.

زالی رئیس نظام پزشکی صراحتا گفت دولت باید تعهد بدهد مالیات پزشکان، تعرفه برق مطب ها و بیمارستانها، نرخ مجوز ورود به طرح ترافیک و سایر هزینه های بخش درمان نباید ۱۰ درصد بیشتر افزایش پیدا کند، وگرنه پزشکان نیز به تعرفه های دولتی اعلام شده، تمکین نمی کنند.

علیرضا زالی رئیس سازمان نظام پزشکی و ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت به صورت حضوری در گفتگوی ویژه خبری حضور داشتند و در این باره به اظهار نظر پرداختند. اینطور که پیداست پزشکان به شدت از تعیین افزایش تعرفه ۱۰ درصد برای خدمات درمانی ناراضی هستند. به طوری که رئیس سازمان نظام پزشکی در آنتن زنده رسما اعلام کرد این تعرفه ها را قبول ندارد و پزشکان آن را اجرا نمی کنند.

در این میان، وزارت بهداشت و درمان نیز جانب پزشکان را گرفته و با وجودی که در جلسه هیات دولت، حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت حاضر بوده، در نهایت تعرفه های درمانی تنها ۱۰ درصد افزایش یافت ولی نماینده وزارت بهداشت در برنامه تلویزیونی دیشب هم اعلام کرد که با افزایش ۲۰ درصدی موافقتر بوده اند. حریرچی، قائم مقام وزارت بهداشت که در بحث دیشب سیاست یکی به نعل و یکی به میخ را ادامه می داد در مقابل اظهارات رئیس سازمان نظام پزشکی در خصوص عدم رعایت تعرفه های تصویبی، با لبخندی معنی دارد گفت: از همکاران پزشک انتظار داریم تعرفه ها را رعایت کنند، البته نهادهای نظارتی هم نقش خود را ایفا می کنند.

این در حالی است که جامعه گسترده کارمندی کارگری و فرهنگی کشور با افزایش حداکثر ۱۲ درصدی مواجه هستند. حالا بماند که فاصله درآمدی این دو چقدر است! و اینکه کدام قشر بیشتر مالیات می پردازد!؟

حقوق و دستمزد بالای پزشکان در کنار اشتباهات پزشکی و زیر میزی بگیری این روزها توجه افکار عمومی را به خود جلب کرده است. آخرین روزهای سال ۹۳ بود که تشکیل چند جلسه پی‌درپی طی در سازمان نظام پزشکی و به دنبال آن شورای عالی بیمه، منجر به تصویب افزایش ۱۵درصدی تعرفه‌های پزشکی در سال ۱۳۹۴ شد تا باز هم همه چیز به نفع پزشکان باشد و به ضرر بیماران!

طبق بررسی های انجام شده در راستای مقایسه درآمد پزشکان با درآمد دیگر شغل ها در سال ۹۲ ملاحظه می شود که درآمد پزشکان کم که نبوده بلکه درآمد روزانه اغلب آنها از درآمد ماهیانه سایر شغل ها بیشتر است. برای محاسبه میانگین حقوق مشاغل در سال ۹۲، با درنظر گرفتن دو برابر حداقل حقوق به عنوان میانگین حقوق، ملاحظه می شود که کمترین حقوق مربوط به «کارگران» و «پرستاران» است. میانگین حقوق «کارگران» در سال ۹۲ یک میلیون تومان و «پرستاران» یک و نیم میلیون تومان بوده است!

پس از آن «مهندس ماهر» با میانگین حقوق ۴ میلیون تومان و «اساتید دانشگاه» نیز با درآمد ۴ میلیون تومان در ردیف بعدی قرار می گیرند. به این ترتیب متوسط حقوق تمام وقت، مربوط به ۱۷۶ ساعت کاری در بیمارستان دولتی یا بخش عمومی «متخصص اورولوژی» ماهانه ۲۶ میلیون تومان، «متخصص جراح چشم» ۳۰ میلیون تومان، «متخصص زنان و زایمان» ۳۱ میلیون تومان، «متخصص گوش و حلق و بینی» ۳۲ میلیون تومان، «جراح قلب» ۳۸ میلیون تومان، «متخصص ارتوپدی» ۴۹ میلیون تومان و «جراح مغز و اعصاب» ۶۵ میلیون تومان ماهانه درآمد دارند!

به وضوح مشاهده می شود «اساتید دانشگاه» و «مهندس ماهر» که همانند پزشکان تحصیل کرده اند، درآمد این چنینی ندارند. لازم به ذکر است که این درآمد بخش دولتی است و در بخش خصوصی مبلغ حقوق پزشکان ۵ برابر می شود یعنی یک پزشک جراح مغز و اعصاب مبلغی حدود ۳۰۰ میلیون تومان در ماه درآمد دارد . البته یک پزشک خصوصی در بخش خصوصی با تعرفه های قانونی!

نکته مهم تر اما اینجا است که بر اساس آمار، ۳۰۰ پزشک با درآمد یک میلیارد تومان در ماه هستند که اغلب شان مالیات هم نمی دهند و حدود ۲هزار پزشک در کشورمان که درآمدشان ماهیانه بالای ۵۰۰ میلیون تومان است، بدون آنکه مالیات بپردازند. این اتفاق اما در حالی رخ می دهد که مطابق بند (ب) ماده ٩۶ قانون مالیات مستقیم، پزشکان و دندان‌پزشکان دارای مطب از جمله اشخاص حقیقی تعریف شده‌اند که همه ساله باید درصدی از درآمد خود را به‌عنوان مالیات به دولت بپردازند.در چهار سال گذشته سازمان امور مالیاتی و سازمان نظام پزشکی به توافق مشترکی در مورد تعیین مالیات اصناف پزشکی دست یافتند که براساس آن قرار بود این مشاغل در طبقات مختلف براساس تفاهم انجام شده با سازمان امور مالیاتی اظهارنامه خود را تکمیل کنند.

پس از سه سال، سازمان نظام پزشکی طی نامه‌ای به وزارت امور اقتصادی و دارایی با اشاره به عدم پایبندی سازمان امور مالیاتی، به مفاد توافق‌نامه و چندبرابرشدن مالیات برخی اقشار پزشکی اعتراض کرد. در نهایت شکایت یک پزشک درباره خوداظهاری درآمد مشمول مالیات منجر به ابطال این توافق‌نامه از سوی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری شد. سازمان نظام پزشکی اعتقاد دارد خدمات ارائه‌شده توسط این دو صنف در مطب‌ها هیچ سنخیتی با معاملات بنگاه‌های اقتصادی ندارد و ازاین‌رو باید تفکیکی بین مشاغل گروه پزشکی و سایر مشاغل قائل شد؛ در حالی که مسئولان سازمان امور مالیاتی معتقدند مالیات اظهارشده این صنوف بسیار کمتر از رقم واقعی است.

براساس اطلاعات منتشرشده توسط سازمان امور مالیاتی کشور، سرانه مالیات اظهارشده توسط صنف پزشکان از چهار میلیون و ٩۵٨ هزار ریال در سال ١٣٨٨ به ١١ میلیون و ٩٣۶ هزار ریال در سال ١٣٩١ افزایش یافته است. این رقم به‌طور متوسط در دوره مذکور برابر با هفت میلیون و ٧٣٢ هزار ریال بوده که هرچند رقم مناسبی در مقایسه با سایر اصناف به‌شمار می‌آید اما به نظر کارشناسان مالیاتی، برای این صنف رقم نسبتا پایینی است. نکته قابل‌توجه آن است که سرانه مالیات تشخیص‌داده‌شده پزشکان توسط مأموران مالیاتی در تمامی سال‌های مذکور بیش از سه برابر مالیات اظهارشده توسط خود پزشکان بوده است.

این رقم به‌طور متوسط معادل ٢۴ میلیون و ٨٣٠ هزار ریال است که بیش از ١٣ میلیون ریال با مالیات اظهارشده تفاوت دارد. اگرچه این اختلاف فاحش می‌تواند کم اظهاری مالیات در این صنف را به خوبی نشان دهد اما بخشی از این اختلاف به این دلیل است که شاغلان این صنف از طرف ادارات مالیاتی، مشمول تشخیص علی‌الرأس شده‌اند. سرانه مالیات قطعی‌شده پزشکان در همین دوره به‌طور متوسط ٢٠ میلیون و ٨١٧ هزار ریال بوده که ٢٧,٧ درصد طی دوره ٩١-١٣٨٨ افزایش نشان می‌دهد. این در حالی است که متوسط رشد سرانه مالیات قطعی کل اصناف طی سال‌های ٩١-١٣٨٨ برابر با ١٢.٢ درصد بوده است.

به این ترتیب است که به نظر می رسد هنوز ساز و کار درستی برای اخذ مالیات منصفانه از پزشکان که بسیاری از آنها پر درآمد هستند وجود ندارد و دراین میان این حقوق بگیران و کارمندان هستند که سرماه منظم و مرتب مالیات از حقوقشان کسر می شود!

به گزارش الف، رئیس کل سازمان نظام پزشکی  پیش از این از افزایش‌ مالیات برخی گروه‌های پزشکی  انتقاد کرد. اعتراض سازمان صنفی پزشکان به منطقی شدن مالیات ها در حالی صورت می گیرد که طبق اظهارات منابع موثق در نظام درمان، در حالیکه بخش بزرگی از پزشکان عمدتا جوان و کم درآمد، به ویژه پزشکان عمومی، مالیات متعارف می پردازند، اما مبلغ مالیات پرداختی برخی از مشهورترین پزشکان از رقم پرداختی مالیات کارکنان نیز کمتر است. به گفته این منابع، در یک مورد خاص، رقم پرداختی مالیات سالانه یکی از مشهورترین پزشکان قلب کشور که برای هر عمل، طلب مبلغی در حد پانزده تا بیست میلیون تومان می کند، حدود ۹ میلیون تومان بوده است.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید