مشکلات و هزینه های زندگی بازنشستگان با حداقل حقوق دریافتی!

0
مشکلات و هزینه های زندگی بازنشستگان با حداقل حقوق دریافتی!
مشکلات و هزینه های زندگی بازنشستگان با حداقل حقوق دریافتی!

پاراف مشکلات و هزینه های زندگی بازنشستگان با حداقل حقوق دریافتی! : مشکلات و هزینه‌های زندگی بازنشستگان کشوری یا آنهایی که تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند با دیگر افراد جامعه متفاوت است. به همین دلیل دغدغه خیلی از آنها در دوران بازنشستگی این است که شرایط اقتصادی و معیشتی بهتری برای خود فراهم کنند.

بازنشستگان تأمین اجتماعی می گویند 30 سال در سخت‌ترین شرایط و با جان و دل کار کردیم و حق بیمه پرداختیم به امید اینکه وقتی بازنشسته شدیم با خاطری آسوده و به دور از دغدغه و نگرانی باقی عمر را سپری کنیم اما حالا که فیش حقوق را می‌بینیم بیشتر افسرده می‌شویم . و تازه می‌فهمیم آنچه را که برای این دوران پیش‌بینی کرده بودیم درست نبوده است.

در حال حاضر دریافتی بسیاری از بازنشستگان تأمین‌کننده هزینه‌های زندگی آنان نیست وتکرار این وضعیت در هرسال موجب نارضایتی این قشر شده است، اما به نظر می‌رسد با‌وجود مشکلات و محدودیت‌های اقتصادی که دولت به دلیل تحریم با آن مواجه بود دریافتی بازنشستگان در سال آینده درصد قابل توجهی افزایش یابد به طوری که هفته گذشته رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خبر خوشی را که مدت‌ها پیش وعده داده بود اعلام کرد: بازنشستگانی که زیر 5/1 میلیون تومان حقوق می‌گیرند با ۲۰ درصد افزایش حقوق روبه‌رو می‌شوند. دکتر محمد باقر نوبخت تأکید کرد: یکی از سیاست‌های مهم دولت در لایحه بودجه سال آینده کاهش نابرابری‌ها در پرداخت به شاغلان و بازنشستگان است.

بازنشستگان تأمین اجتماعی بر این باورند که چند برابر شدن هزینه‌ها و قیمت‌ها بشدت معیشت و زندگی آنها را تحت تاثیر قرار داده است. آنها می گویند که مجبوریم از خواسته هایمان بزنیم و طوری برنامه‌ریزی کنیم که وقتی به آخر ماه می‌رسیم کفگیر به ته دیگ نخورد. ما انتظار داریم حالا که دولت بازنشستگان کشوری را مورد لطف و عنایت قرار داده از مسئولان تأمین اجتماعی بخواهد سبد معیشتی بازنشستگان تحت پوشش این سازمان و حقوق آنان را به نحو مطلوبی ترمیم کند، به عبارت ساده‌تر حقوق‌ها را به حدی افزایش دهند که قدرت خرید این قشر ضعیف جبران شده و دریافتی آنان کمتر از دیگر بازنشستگان نباشد.

به گفته این مقام دولتی هم اینک یک میلیون و 260 هزار بازنشسته تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری هستند که بیش از یک میلیون نفر از آنها حقوقشان بین 750 هزار تا 5/1 میلیون تومان است. وی می‌گوید: برای جبران این نابرابری دولت موافقت کرد که پرداخت به این بازنشستگان 20 درصد افزایش یابد و این افزایش برای بازنشستگانی که حقوقشان از 750هزار تومان تا 5/1 میلیون تومان است به‌صورت متغیر خواهد بود و حداقل حقوق به یک میلیون تومان برای بازنشستگان خواهد رسید. اما ابهام‌هایی که درباره این موضوع وجود دارد این است که آیا این میزان افزایش شامل حال بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی هم خواهد شد یا نه؟ چرا که تصمیمات فوق برای بازنشستگان کشوری بوده وصندوق بازنشستگی هم متعلق به دولت است. حال باید منتظر ماند و دید آیامسئولان سازمان تأمین اجتماعی هم تصمیم دولت را برای 2 میلیون و700هزار بازنشسته اجرایی می‌کنند یا نه.

محمد اسدی دبیر کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی سراسر کشور می‌گوید: ما انتظار داریم مدیران سازمان تأمین اجتماعی هم از تصمیم دولت پیروی کرده و حداکثر افزایش را در حقوق بازنشستگان این سازمان اعمال کنند زیرا در حال حاضر60 درصد ازبازنشستگان تأمین اجتماعی حداقل حقوق یعنی 750هزار تومان می‌گیرند و این دریافتی در حدی نیست که حتی نیازهای اولیه زندگی یک بازنشسته و خانواده‌اش را پوشش دهد، بنابراین حداقل انتظاری که از مسئولان تأمین اجتماعی و تصمیم گیران دولت داریم این است همان گونه که حقوق بازنشستگان کشوری تا 20 درصد افزایش می‌یابد حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی هم به همین میزان یا حتی بالاتر افزایش یابد تا در این خصوص تبعیض و تفاوتی به وجود نیاید به عبارتی مدیران ارشد این سازمان می‌توانند با استناد به ماده 96 قانون تأمین اجتماعی و نگاهی به سبد معیشتی این افراد حقوق این قشر زحمتکش را منطقی افزایش دهند.»

وی با بیان اینکه خیلی از بازنشستگان تأمین اجتماعی عائله‌مند هستند و بخشی از حقوق‌شان صرف هزینه‌های جانبی و اقساط بانک‌ها می‌شود، می‌افزاید: هم اینک شمار زیادی از بازنشستگان به غیر از هزینه‌های درمانی، در تأمین شهریه دانشگاه فرزندانشان و یا اجاره بهای مسکن دچار مشکلند و نمی‌توانند به این تعهدات عمل کنند به همین دلیل بیشتر آنها به خاطر پایین بودن حقوق به انجام شغل دوم روی آورده‌اند.

پرویز احمدی پنجکی رئیس کانون بازنشستگان شمیرانات می‌گوید: «افزایش 20درصدی حقوق بازنشستگان کشوری نشان از تدبیر و توجه مسئولان به معیشت این قشر دارد و ما امیدواریم این حمایت شامل حال بازنشستگان تأمین اجتماعی هم بشود در این زمینه کافی است فیش دریافتی بازنشستگان این سازمان را مورد بررسی قرار دهیم آنگاه نتیجه خواهیم گرفت که تفاوت حقوق این افراد در مقایسه با دیگر بازنشستگان چقدر است؟»

دریافتی‌های بازنشستگان تأمین اجتماعی نسبت به سطح هزینه‌های زندگی هیچ تناسب منطقی ندارد و بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که در مواردی حتی نیمی از هزینه‌های خانواده را هم تأمین نمی‌کند چه برسد به اینکه با آن بتوان به تفریح و استراحت پرداخت . بنابراین لازم است مسئولان امر با رفع مشکلات اقتصادی، وضعیت این قشر را بهبود بخشند تا زمان بازنشستگی را در کمال آرامش سپری کنند

وی می‌افزاید: «چرا یکبار برای همیشه با اجرای همسان‌سازی حقوق به طور جدی مشکل معیشتی و اقتصادی بازنشستگان تأمین اجتماعی رفع نمی‌شود وقتی یک بازنشسته در شرایط کنونی حداقل حقوق را می‌گیرد و به دلیل مشکلات معیشتی و هزینه‌های بالا باید دویا سه برابر آن هزینه کند چگونه می‌تواند تا پایان ماه زندگی خود و خانواده‌اش را بدون دغدغه اداره کند در واقع دوران بازنشستگی برای خیلی از بازنشستگان تأمین اجتماعی برابر است با بازگشت دوباره به بازار کار، زیرا به دلیل پایین بودن حقوق‌ها و تأمین معاش خود ناچار است با انجام کار دوم و ایجاد درآمد جدید به نحوی هزینه‌های سنگین مخارج زندگی را جبران کند.

در حال حاضرحتی اگر هزینه‌های دارو و درمان را از سبد معیشتی آنها فاکتور بگیریم باز هم حقوقی که به بازنشستگان تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود تناسبی با میزان افزایش قیمت‌های اجناس، خوراکی‌ها و حامل‌های انرژی مانند برق و آب و گاز و حتی بنزین نداشته‌این در حالی است که به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درآمد‌های پایین‌تر از یک میلیون تومان زیر خط فقر قرار دارد.»

سیدحسین قاآنی

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here