ممنوعیت تأمین هزینه افطاری ، دریافت سود از حساب های بانکی و اعطای هرگونه تسهیلات از محل اعتبارات دولتی توسط کلیه دستگاه های اجرایی

طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در جلسه علنی دیروز مجلس به بحث و بررسی گذاشته شد و نمایندگان به کلیات آن رأی مثبت دادند. برای بررسی جزئیات این طرح با پیشنهاد رئیس مجلس برای رفع ایرادات کارشناسی آن، این طرح به کمیسیون اجتماعی ارجاع شد.

در صورت تصویب نهایی این اصلاحیه به کارگیری مقامات در بندهای الف، ب و ج ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری و جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر و آزادگان با حداقل سه سال اسارت و فرزندان شهدا در سمت‌های مذکور در بندهای الف، ب و ج ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری و دارندگان اختیارات خاصه رهبر معظم انقلاب بلامانع خواهد بود. همچنین به کارگیری بازنشستگان نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات در دستگاه متبوع خود مجاز خواهد بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی توضیح داد که بازگشت به کار ایثارگران در مشاغل عادی ممنوع نشده است. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در نشست علنی چهارشنبه، ۲ خرداد مجلس شورای اسلامی با استناد به قانون برنامه ششم درمورد اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان اظهار داشت: در ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه و ماده ۶۰ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران موضوع به کارگیری ایثارگران به صراحت آمده است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سالروز آزادسازی خرمشهر گفت: ایثارگران بدانید نمایندگان در آستانه آزادسازی خرمشهر به جای ارج نهادن به حضور شما در جنگ تحمیلی شما را از یک سری خدمات حذف می‌کردند. علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر عنوان کرد: اگر مقصود شما این است که طرح مذکور خلاف برنامه قانون ششم است باید گفت براساس آیین نامه داخلی موضوع این اعتراض وارد نیست. رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در طرح اصلاحی ایرادات نگارشی وجود دارد که باید در جزئیات آن را برطرف کنیم اما به کارگیری ایثارگران بازنشسته دو‌شأن دارد، بازگشت به کار معمولی‌شان یا بازگشت به سمت‌هایی که در قانون آمده است.

الکترونیکی شدن دفترچه های بیمه سلامت

طاهر موهبتی مدیرعامل بیمه سلامت اعلام کرد: تا سه ماه دیگر دفترچه‌ها در همه بیمارستان‌‌ها حذف و نسخه‌ها الکترونیکی می‌شود.

طاهر موهبتی با اشاره به تحت پوشش بودن ۴۰ میلیون ایرانی در بیمه سلامت افزود: بیشتر این افراد روستاییان هستند که از این میزان یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در مازندران هستند. به گفته وی افرادی که توان مالی برای پرداخت بیمه را ندارند تحت پوشش بیمه رایگان قرار دارند که ۳۴ میلیون نفر در کشور و در مازندران ۸۰۰ هزار نفر بیمه رایگان هستند.

موهبتی افزود: حذف دفترچه‌ها در بیمارستان‌ها در دستور کار قرار دارد که تاکنون در بیش از ۲۸۰ بیمارستان اجرا شد و تا سه ماه دیگر در تمام بیمارستان‌‌ها حذف و نسخه‌ها الکترونیکی می‌شود.

قوانین بازنشستگی ایران پیشرو در حوزه زنان و از کارافتادگان

تقی زاده مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: قوانین بازنشستگی ایران نسبت به بسیاری از کشورهای منطقه پیشرو و حامی زنان و از کارافتادگان در هنگام بازنشسته شدن است.

مدیرعامل صندق بازنشستگی کشوری با تاکید بر اینکه درحال حاضر از جمعیت ۸۰ میلیون نفری ایران، ۹ میلیون نفر یعنی حدود ۸ درصد را سالمندان تشکیل می دهند، گفت: بازنشستگان فرهیخته جزء نفرات برتر نظام بازنشستگی کشور تلقی می شوند که هر یک از آنها در جایگاه های ویژه ای مشغول خدمت بوده اند و امروز نیز بازنشستگان در بعضی از قسمت ها، در حوزه های پژوهشی مشغول به کار هستند.

افزایش سن امید به زندگی در مردان ۷۲.۵ و در زنان ۷۵.۵ سال است که نشان می دهد با توجه به خدمات بهداشتی و تغییرات سبک زندگی، سن امید به زندگی هم افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: اما مهمترین مسایل دوران سالمندی مراقبت از سالمندی، ایجاد امنیت روانی و مالی و ارتقای رفاه اجتماعی برای این قشر است. آمارها نشان می دهد که سالمندان در مقایسه با دیگر اقشار جامعه ۳ برابر بیشتر دارو مصرف می کنند.

وی با اشاره به پایین بودن سن بازنشستگی در ایران، بیان کرد: میانگین سن بازنشستگی در ایران برای آقایان ۵۲ سال و خانم ها ۴۹ سال است.

تقی زاده همچنین با اشاره به قوانین و مقررات بازنشستگی در ایران گفت: در بخش بازنشستگی، افرادی که دارای ۳۰ سال سابقه خدمت هستند بدون درنظر گرفتن شرایط سنی بازنشسته می شوند که خانم ها باداشتن ۲۵ سال سابقه نیز می توانند بازنشسته شوند. ازکارافتادگان نیز تا هنگامی که دیگر قادر به انجام کار نباشند حتی درصورتی که یک ماه سابقه خدمت داشته باشند می توانند بازنشسته شوند.

درصورت فوت فرد بازنشستهم، حقوق بازنشستگی وی به ترتیب به همسر، فرزندان پسر تا سن ۲۰ سال و فرزندان دختر درصورت نداشتن همسر و شغل تعلق می گیرد و درصورتی که متوفی دارای فرزند معلول (دختر یا پسر) باشد، صندوق بازنشستگی کشوری به آنها حقوق پرداخت می کند.

محمدعلی ابراهیم زاده، معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری نیز بیان کرد: درصورتی که مشترکین صندوق بازخرید شده یا استعفا دهند می توانند با پرداخت حق بیمه (کارفرما و کارمند) از خدمات صندوق بهره مند شوند و حتی می توانند براساس قوانین موجود قانون نقل و انتقالات، حق بیمه خود را به صندوق دیگر منتقل کنند.

ابراهیم زاده درباره قوانین مرتبط با مرخصی زایمان تصریح کرد: باتوجه به فرهنگ موجود در کشور، در زمینه مرخصی زایمان نیز خدمات ویژه ای برای شاغلین درنظرگرفته شده است که خانم ها می توانند از مرخصی ۹ ماهه زایمان استفاده کرده و در این مدت یادشده از حقوق و مزایای کامل بهره مند می شوند و سپس تا ۲ سال، روزی یک ساعت از مرخصی ساعتی برای زمان شیردهی استفاده کنند.

فرمول دریافت مستمری بازنشستگی شامل حقوق و مزایای مشمول برداشت کسور بازنشستگی در ۲ سال خدمت ضربدر سنوات خدمت تقسیم بر ۳۰ سال سابقه است.

ابراهیم زاده در پایان خاطر نشان کرد: مزایایی نیز برای افراد نیازمند به مرخصی استعلاجی کوتاه مدت و بلندمدت درنظر گرفته شده است که افراد در صورت استفاده از مرخصی تا مرز یکسال می توانند از حقوق و مزایای کامل برخوردار باشند و درصورتی که میزان مرخصی استعلاجی آنها بیشتر از یکسال باشد فقط می توانند حقوق ثابت خود را دریافت نمایند.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.