ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت یکی از وظایف روابط عمومی‌هاست

2
ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت یکی از وظایف روابط عمومی‌هاست
ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت یکی از وظایف روابط عمومی‌هاست

پاراف ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت یکی از وظایف روابط عمومی‌هاست : حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی نماینده ولی فقیه، معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در نشست شورای هماهنگی روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی دستگاه‌های اجرایی با محوریت روز بزرگداشت شهدا گفت: روابط عمومی‌های تمام دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها و نهاد‌ها می‌توانند نقش جدی در ترویج توسعه فرهنگ ایثار و شهادت داشته باشد.

بنیاد شهید و امور ایثارگران تنها دستگاه متولی در امر ترویج این فرهنگ نیست زیرا شهادت و ایثارگری مرتبط با تمام جامعه است. در همین راستا روابط عمومی‌های تمام دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها و نهاد‌ها می‌توانند زبان گویایی برای توسعه فرهنگ ایثار و شهادت باشند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی افزود:این نهاد در سال 1358 با فرمان امام خمینی (ره) تشکیل شد تا به امور شهدای پیش و در حین انقلاب اسلامی رسیدگی کند. پس از تأسیس این نهاد، جنگ تحمیلی آغاز شد و عزیزان زیادی به شهادت رسیدند یا به درجه جانبازی و آزادگی نائل آمدند.

افراد زیادی با فداکاری و ازخودگذشتگی، سلامت جسمی خود را برای حمایت از اسلام و انقلاب فدا کردند و بسیاری از آن‌ها در مسیر حمایت از انقلاب، از جان خود نیز گذشتند که بالا‌ترین درجه ایثار است. امروز اگر این فرهنگ به شکل کامل در جامعه ما نهادینه شود و مردم با این فداکاری‌ها بیشتر آشنا شوند، حتی بسیاری از اختلافات روزمره نیز برطرف خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر در حدود 230 هزار شهید که جان خود را در راه انقلاب اسلامی فدا کرده‌اند در کشور وجود دارند و با توجه به روند تحولات و وقایع هر ساله تعدادی به این جمع افزوده می‌شوند. رسالتی که بر دوش بنیاد شهید و امور ایثارگران است، هم بحث خدمات‌رسانی به خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران است و در کنار آن وظیفه مهم امور فرهنگی حوزه ایثار و شهادت نیز بر عهده این نهاد است.

نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران به فعالیت‌های اخیر بنیاد اشاره کرد و گفت: از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید با رهنمودهای مقام معظم رهبری و تأکیدات رییس جمهوری، موضوع ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و فرهنگ‌سازی در آن زمینه با شکل جدی آغاز شد تا فرهنگ‌سازی در حوزه ایثار، شهادت و مقاومت را بیش‌ازپیش در جامعه نهادینه کنیم.

در ماده 74 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران تصریح شده است که تمام دستگاه‌ها باید عملکرد سالانه خود را در زمینه ایثارگران ارائه دهند تا پس از جمع بندی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران، خدمت مقام معظم رهبری ارائه شود. روابط عمومی‌ها باید همواره تلاش کنند تا عملکرد دستگاه‌های خود را در این زمینه به خوبی اطلاع رسانی کنند. همچنین لازم است تا در زمینه ترویج این فرهنگ، روابط عمومی‌ها حداکثر تعامل را با یکدیگر داشته باشند.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: پیش از انقلاب اسلامی مسئله شهادت و ایثار در جامعه ما به شکل جدی وجود نداشت اما پس از انقلاب این فرهنگ در کشور ایجاد شد و در بین مردم جاری شد. ایثار به معنی گذشتن از حق خود برای عقاید، منفعت جامعه و سایر افراد است و مفهوم جدیدی نیست، اما پس از انقلاب پله پله رشد کرد و به اوج خود رسید.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی روابط عمومی‌ها را یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی دانست که باید در زمینه ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ ایثار و شهادت فعالیت کنند و افزود: بنیاد شهید و امور ایثارگران تنها دستگاه متولی در امر ترویج این فرهنگ نیست زیرا شهادت و ایثارگری مرتبط با تمام جامعه است. در همین راستا روابط عمومی‌های تمام دستگاه‌ها، وزارتخانه‌ها و نهاد‌ها می‌توانند زبان گویایی برای توسعه فرهنگ ایثار و شهادت باشند. روابط عمومی در هر سازمانی نقش بسیار مهمی دارد و روابط عمومی‌ها می‌توانند از این ظرفیت در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استفاده کنند.

معاون رییس جمهوری به قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران اشاره کرد و گفت: در ماده 74 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران تصریح شده است که تمام دستگاه‌ها باید عملکرد سالانه خود را در زمینه ایثارگران ارائه دهند تا پس از جمع بندی توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران، خدمت مقام معظم رهبری ارائه شود. روابط عمومی‌ها باید همواره تلاش کنند تا عملکرد دستگاه‌های خود را در این زمینه به خوبی اطلاع رسانی کنند. همچنین لازم است تا در زمینه ترویج این فرهنگ، روابط عمومی‌ها حداکثر تعامل را با یکدیگر داشته باشند.ایثار.

2 دیدگاه ها

  1. بنام خداوندیکتا وبی همتا.
    موقعی که جنگ شروع شد.همه رزمندگان دفاع مقدس با اخلاص وصداقت به هدف دفاع ازوطن باتمام وجود فداکاری وایثارگری وازخودگذشتگی وجانفشانی کردند.ودراین راه چه سختی ها ودردها ورنج ها که نکشیده ند.ولی متاسفانه بعدازاتمام جنگ رزمندگان دفاع مقدس به فراموشی سپرده شدند.ودرقوانین ومقررات ایثارگران این عزیزان که ریشه وشروع ایثارگری ومجاهدت درراه خدابودند.هیچگونه جایگاه قانونی نداشته وندارند.ودرعمل هیچکس به فکراین عزیزان نبوده است.
    وبعدازگذشت سالیان سال کلمه معسررابراین دلاورمردان گذاشتند.چه ظلمی بالاترازاین.روزاول ازکسی که سئوال نشد.کی معسر وکی معسرنیست.
    پس تکلیف رزمندگان دفاع مقدس که معسرنیستند.ومالیات کمرآنان راشکسته. وهیچگونه ارتقاء شغلی ندارند.ومشکل معیشتی دارند.وازلحاظ قانونی ایثارگرشناخته نمی شوند.وهیچگونه مزایا وامتیازات به این عزیزان تعلق نمی گیرد.چیست.این است.معنی عدالت ورفع تبعیض وبی عدالتی درقوانین ومقررات ایثارگران.این است معنی ترویج فرهنگ ایثاروشهادت.به فرموده مقام معظم رهبر انقلاب یکی ازشاخص ترین خصوصیات قوانین ومقررات التزام به عدالت است.کجای اینکارعدالت است.چرابه آزادگان عزیز به ازای هرماه حضوردرجبهه ها درصدی تعلق گرفت.ولی به این عزیزان نه.این چه عدالتی است.اکثررزمندگان دفاع مقدس دچاربیماریهای روحی وروانی وعصبی وبیماریهای دیگرشده اند.بعدازشهیدشدن دوستان خودبارسنگین جنگ برگردن این عزیزان بود.
    امیدواریم که مسئولین درعمل به فکراین عزیزان باشند.وازلحاظ قانونی کاری برای این عزیزان انجام دهند.با کمال تشکر.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید