پیشنهاداتی برای یک سفر تابستانی در ایران

0

پاراف پیشنهاداتی برای یک سفر تابستانی در ایران : سفر به نقاط زیبا و خاطره انگیز ایران لطفی دارد به گستره پهناور استانها، شهرها و روستاهایی با مردمان خون گرم و مهمان نواز. در اینجا ما برخی از این نقاط را برای شما معرفی کرده ایم.از معماری پلکانی روستاهایی همچون ماسوله و ابیانه و اورامان که بگذریم نوع زندگی روستانشینان کندوان خود به‌تنهایی می‌تواند به عنوان جاذبه‌ای مهم تعریف شود. از آنجا که طبیعت، مهم‌ترین ویژگی روستاست، تابستان بهترین زمان برای سر زدن به آنجاست.

بهشتی در میان دودها:

روستای افجه در پنج کیلومتری تهران، یکی از روستاهای تاریخی و دیدنی لواسانات است و امروزه به یکی از مناطق ییلاقی تهرانی‌ها بدل شده است. بیشتر بافت قدیمی روستا براثر ویلاسازی و خانه‌سازی‌های مدرن از میان رفته است. در افجه باغستان‌ها و مزارع کشاورزی وسیعی وجود دارد. دشت هویج مهم‌ترین جاذبه طبیعی این روستاست که در بهار و تابستان طبیعت‌گردان بسیاری را پذیراست.
از دیگر جاذبه‌های طبیعی روستای افجه، آبشار پسچویک، آبشار موآب و چنار ۴۰۰ ساله‌ای است که در کنار سقاخانه روستا قرار دارد. در ضلع شمالی روستا و میان باغی وسیع، ویرانه‌های کاخی وجود دارد که متعلق به ناصرالدین شاه قاجار بوده است. قلعه سربند که از آثار متعلق به قرن دوم یا سوم هجری‌قمری است نیز بر غنای جاذبه‌های تاریخی افجه افزوده است.

عروس خوزستان:

شیوند از آن روستاهایی است که با قدمت بالا، گردشگران بسیاری را به سمت خود کشانده است. این روستا که از روستاهای توابع ایذه است، طبق آثار باقیمانده از این روستا، قدمتش به حدود ۲۳۰۰ سال پیش باز می‌گردد. از آثار تاریخی این روستا می‌توان به سنگ‌نوشته‌ای باستانی و کاروانسرای صفوی اشاره کرد. شیوند در حاشیه دریاچه سد کارون ۳ قرار گرفته است.
در اطراف روستای شیوند جنگل‌های بلوط ایرانی وجود دارد. مناظر طبیعی فراوان، آبشار و دریاچه سد کارون ۳ از جاذبه‌های این روستاست. اطراف روستای شیوند را کوهستان‌های مرتفعی در برگرفته است که از جمله آن می‌توان به کوهستان مونگشت اشاره کرد. مونگشت هرساله کوهنوردان بسیاری را از نقاط مختلف ایران به سوی خود جذب می‌کند. شنا، قایقرانی، اسکی روی آب و ماهیگیری از فعالیت‌های تفریحی این روستا محسوب می‌شود. برای رسیدن به این روستای تاریخی، باید یک ساعت از شهر ایذه فاصله بگیرید.
دوساری با قرارگرفتن میان کوه‌های آهکی، از موقعیت متمایزی نسبت به بسیاری از نقاط این استان برخوردار است. آب و هوای معتدل‌تر، خاک مناسب و جریان آبی که از میان صخره‌ها به شمال روستا وارد می‌شود، موقعیت مناسبی برای باغداری و کشاورزی روستاییان فراهم آورده است.

عطر خوش بهار نارنج:

دوساری نامی چندان آشنا نیست اما برای یک سفر تابستانی می‌تواند گزینه مناسبی باشد. برای رسیدن به این روستا باید چمدانتان را به مقصد جیرفت ببندید. دوساری در پنج کیلومتری جاده این شهر با کهنوج قرار گرفته است.
دوساری با قرارگرفتن میان کوه‌های آهکی، از موقعیت متمایزی نسبت به بسیاری از نقاط این استان برخوردار است. آب و هوای معتدل‌تر، خاک مناسب و جریان آبی که از میان صخره‌ها به شمال روستا وارد می‌شود، موقعیت مناسبی برای باغداری و کشاورزی روستاییان فراهم آورده است. مهم‌ترین فعالیت مردم دوساری باغداری است. در این میان بیشتر باغ‌های روستا به انواع مرکبات و خرما اختصاص یافته است.

روستای سرد:

در انتهای الموت روستای گرمارود قرار گرفته است. به این معنی که در ۱۳۰ کیلومتری قزوین می‌توانید مقصدتان را روستای گرمارود تعیین کنید.
گرمارود یا گرماب‌رود تقریبا نقطه پایان الموت است که از شمال به قلعه نویذر(میمون‌دژ) و مناطق زرشک و گچلات و از جنوب به گردنه‌های اوانک محدود است.
بر اساس حفریات تپه‌های اطراف این روستا مشخص شده است قدمت این روستا و شکل اولیه آن به دوران حکومت مادها برمی‌گردد. در سه قبرستان این روستا سنگ‌های قبر جالبی وجود دارد که بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد. این روستا دارای پنج آسیاب قدیمی است. رود الموت، رودخانه و آبشار گرمارود و دوصخره موجود در شمال‌شرقی ده موسوم به دوقلوهای کله‌قندی، از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی این روستا هستند. ورزش‌های آبی چون شنا، قایقرانی و ماهیگیری از فعالیت‌های گردشگری این روستا هستند.

همزاد ماسوله:

دو ساعت که از شهر سنندج فاصله بگیریم، در ۶۵ کیلومتری شهر مریوان روستای اورامان قرار دارد که بهار و تابستان مقصد بسیاری از گردشگران است.
اورامان همچون ماسوله معماری پلکانی دارد. مصالح به کار رفته در خانه‌های روستایی، همه از سنگ بوده و از ملات استفاده نشده است. آنچه بر زیبایی بافت این روستا افزوده، قرارگیری باغستان‌ها در میان خانه‌ها به صورت پلکانی است. کو‌ه‌های سر به فلک کشیده رشته کوه‌های زاگرس، رودخانه سیروان، پوشش گیاهی غنی و چشمه‌های پرآب از مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی این روستای کهن به شمار می‌رود. برجسته‌ترین جاذبه تاریخی روستای اورامان، مقبره پیرشالیار است. مراسمی که هرساله در زمستان در این مقبره برگزار می‌شود قدمتی چند صدساله دارد.

بر فراز ابرها:

فیلبند را سرزمین ابرها می‌نامند. علت این نامگذاری ارتفاع ۲۷۰۰ متری این روستا از سطح دریاست. به سبب کوهستانی بودن، این روستا در زمستان تقریبا خالی از سکنه می‌شود ولی در فصل گرما یکی از مهم‌ترین ییلاقات مازندران است که گردشگران و کوهنوردان بسیاری را به خود جلب می‌کند. چشمه‌های آب معدنی فلئوری این روستا سبب تنومندی و قوی‌هیکلی ساکنان فیلبند شده است!
چشم‌اندازهای طبیعی روستا بی‌نظیر و شگفت‌آور است؛ تاجایی که برخی روستای فیلبند را بهشت عکاسان قلمداد می‌کنند. اگر در فصل پاییز یا بهار به این روستا وارد شوید، امکان مشاهده تمام پدیده‌های جوی از قبیل آفتاب، ابر و مه، باران و برف، تگرگ و رگبار و حتی رنگین کمان را در یک روز خواهید داشت. برای تماشای سرزمین ابرها باید به استان مازندران بروید. بخش بندپی شهر بابل محل این روستای زیباست.این مکان در تابستان بسیار دیدنی است.

دهكده‏ جهان نما:

جهان نما یک دهكده‏ ییلاقی در استان گلستان است .این منطقه  منحصربه  فرد در میان رشته کوه های البرز قرار دارد که   بر فراز ارتفاع آن می توان دشت گرگان و دریا را نظاره کرد . چشم‌اندازهای زیبا و در عین حال ناشناخته این روستا در همه فصول پذیرای گردشگران زیادی است. جهان نما در ارتفاعی بین ۶۰۰ تا 3هزارمتری از سطح دریا قرار دارد جایی که طبیعت در جای ‌جای آن زیبایی ‌اش را به رخ می ‌کشد. دشت جها ن‌نما 2روستای «کفشگیری محله» و «سعدآبادمحله» را در خود جای داده که دارای منازلی با معماری سنتی هستند. یکی از جاذبه های زیبای دهکده ییلاقی جهان نما مکانی است درشمال این دهکده که به چکل آتشان معروف است. وجود چشمه های فراوان ،وسعت دشت ، درکنار گلها وگیاهان دارویی وجنگلی وکوهستانی زیبایی خاصی به این دهکده بخشیده است. جهان‌نما در تمام طول سال قابل دسترسی است و مکان مناسبی برای کسانی است که بخواهند از گرما به منطقه‌ای ییلاقی و خنک پناه ببرند.

اسل محله و دشت دریاسر:

دشت دریاسر واقع شده در قسمت جنوبی شهر تنکابن، یکی از زیباترین مناطق شمال ایران به شمار می آید. این دشت که در ارتفاع بیش از 2000 متری از سطح دریا واقع شده است، در بین 4 کوه محصور شده است. از سمت جنوب غربی کوه الموت بلندترین کوهی است که این دشت را احاطه کرده است. در حقیقت این دشت مرزی است که پوشش سبز و جنگلی شمال ایران را به پوشش برفی و یخچالی کوه الموت متصل می کند. ازجالبترین ویژگی های این دشت این است که در کف آن ده ها چشمه وجود دارد و آب از میان سبزه ها به بیرون می جوشد بطوریکه در فصل بهار که آب زیاد است به سختی مکان خشکی را می توان در دشت پیدا کرد. به دلیل موقعیت استراتژیکی این منطقه در فصول مختلف مناظر کم نظیری را می توان در آن شاهد بود. در جنوب شهر تنکابن ودر دره دوهزار روستایی به نام اِسِل محله وجود دارد که از لحاظ آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی نزد مردم تنکابن و شهرهای اطراف جایگاه خاصی دارد. این روستا در بین دو کوه و در دره قرار دارد و خوش آب و هوا بودن آن نیز به همین دلیل است.زیرا در طول روز تنها حدود سه ساعت آفتاب به این روستا می تابد و همچنین جاری بودن رود دریاسر در این روستا باعث خنکی و طراوت همیشگی آن شده است.

تنگ براق:

تنگ براق، نام دره زیبایی در نزدیکی روستای تنگ براق در ۲۰ کیلومتری شهر سده در شهرستان اقلید، شمال غربی شیراز است. فاصله روستای تنگ براق تا شهر سده ۲۰ کیلومتر، و تا شیراز ۱۹۰ کیلومتر است. روستای تنگ براق به دلیل استقرار در ناحیه کوهستانی، چشم اندازهای بسیار زیبایی دارد. مزارع سرسبز پیرامون روستا، جنگل‌ ها و باغ‌ های وسیع به ویژه در فصل‌های بهار و تابستان فضای دل نشینی برای گردشگران پدید می‌ آورد. تنگ براق، نام دره زیبای شمال روستای تنگ براق است. در این تنگه شاهد رویش گیاهان و تشکیل پاسیوهای طبیعی در دیواره‎ها و شکاف‎ها هستیم. رودخانه پرآبی که در این دره جریان دارد به رود کر می‎ ریزد. این رودخانه دیواره کوه را بریده و شکافی با دیواره‌هایی عمودی به پهنای چهل متر و در حدود صد متر بلندی در کوه به وجود آورده ‌است. در دیواره صخره سمت چپ تنگ غاری زیبا وجود دارد که منشا آهکی دارد و آب از سقف آن به صورت قطرات باران به کف غار می‌ریزد. دیواره و کف غار پوشیده از خزه‌است.

مازیچال:

جنگل مازیچال یکی از بهترین جاذبه های طبیعت گردی کلاردشت و یکی از بهترین جاذبه های طبیعت گردی ایران است. دهکده زیبای مازیچال با ارتفاع ۲۶۰۰ متری از سطح دریا در۵۰ کیلومتری شهر عباس آباد و نزدیک کلاردشت قرار دارد. چشم انداز بسیار زیبای روستای مازیچال با دیدی وسیع از رامسر تا چالوس، موقعیتی بی‌نظیر به این دهکده کوهستانی بخشیده است. وجود تپه‌ها و کوه‌ها در این منطقه به گونه‌ای است که در هنگام بارندگی، مازیچال پر از ابرهایی می‌ شود که هر لحظه شکل‌ های زیبایی به خود می ‌گیرند. می‌گویند نامگذاری مازیچال به دلیل وجود درخت بلوط در این منطقه بوده است. در گویش محلی مردم منطقه، مازی به معنی درخت بلوط است و چال به معنای گودال و چاله. بنابراین مازی چال به گودال‌ها و دره‌هایی مملو از درختان بلوط (مازی) اشاره دارد که از قدیم در منطقه وجود داشته اند.

پالنگان:

روستای پالنگان در دهستان ژاوه ‌رود، غرب کامیاران در دره تنگی‌ور در استان کردستان است. این روستا یکی از هفت روستای گردشگری استان کردستان است و چشمه ‌ها و آبشارهای زیبا و دیدنیش به تنهایی می‌ تواند بهانه‌ ای برای سفر کردن به این دیار ناشناخته باشد. روستایی با معماری ویژه پلکانی که همانند دیگر روستاهای پلکانی ایران منحصر به فردی دارد.بافت سنتی پالنگان چشم‌انداز زیبایی دارد به گونه ‌ای که رودخانه تنگی ‌ور روستا را به دو قسمت تقسیم کرده است. خانه‌ های پلکانی به صورت خشک ‌چین الگو گرفته از دیگر روستاهای پلکانی کردستان در منطقه اورامانات بنا شده است. این روستا علاوه بر داشتن معماری زیبا، دارای چشمه ‌ها، آبشارها و طبیعتی سرشار از زیبایی منحصر به فرد در استان کردستان است و در کنار رودخانه‌ تنگی ور قرار گرفته که به رودخانه سیروان می پیوندد.

سوباتان:

ییلاق سوباتان یکی از زیبا ترین مناطق ییلاقی کشور است که در 20 کیلومتری ضلع غربی شهر لیسار از توابع شهرستان تالش دراستان سرسبز گیلان واقع شده است که از شرق به جنگل های انبوه تالش ، از غرب به ییلاقات اردبیل و دریاچه زیبای نئور ، از شمال به رود خانه خروشان لیسار و ییلاقات خطبه سرا و از جنوب به مناطق ییلاقی آسبومار جوکندان متصل است. سوباتان سرشار از چشمه های بسیار خنک و پر آب بوده و همچنین از آب و هوای بسیار عالی برخوردار است و دارای مراتع و تفرجگاه‌های سرسبز پوشیده از چمن و انواع گل‌های وحشی الوان است. به دلیل هم‌جواری ارتفاعات این منطقه با دریاچه‌ی خزر، آب و هوای سوباتان دائما دست‌خوش تغییر است؛ یک لحظه ابری، یک لحظه بارانی، یک لحظه تگرگ و رعد و برق و زمانی نیز آفتابی است. بسیار اتفاق افتاده که تمامی این پدیده‌ها جوی را در کمتر از یک ساعت تجربه نمود.

مرگور:

دهستان مرزی مرگور در جنوب غربی شهرستان ارومیه واقع شده است و با پیمودن مسافتی 45 کیلومتری از طریق جاده بند(روستایی زیبا در جنوب ارومیه که اواخر هرهفته تفرجگاه صدها ارومیه ایست) و طی مسیری کوهستانی به آن می رسیم. دهستان مرگوراز توابع بخش سیلوانای ارومیه، با مساحتی بالغ بر 5/442 کیلومترمربع، یکی از مناطق نادر ایران از نظر شرایط اقلیمی و موقعیت جغرافیایی و تنوع زیستی گونه های مختلف گیاهی است. دهستان مرگور از نظر وجود قله های بلند، دره های عمیق وسرسبز، چشمه های آب گرم، دریاچه های مرتفع، باغ های زیبا، رودهای کوچک و بزرگ، آب وهوای خنک تابستانی، آبشارهای طبیعی، روستاهای زیبای کوهپایه ای و صدها منظره طبیعی دیگرنه تنها در شمال غرب کشور بلکه در تمام کشور کم نظیر است. مهمترین جاذبه های مرگور عبارتند از: دره زیبا و سرسبزبنار، روستاهای واقع در کوهپایه همچون کچله ونوی، آبشار روستای سوله دوکهل ، دریاچه های طبیعی گه رزیرین و مامه شیخ، چشمه های آب روستای چریک آباد که همچون آب معدنی سیلوانا در شهرستان معروف است وآب آن برای بیماران کلیوی توصیه می شود.

روستای خان‌کندی:

خان کندی نام روستایی کوچک زیبا و سرسبز در بخش مركزی شهرستان گرمی استان اردبیل واقع در دامنه کوه قبله داشی(قولا داشی) از قله های رشته كوه صلوات داغی میباشد. روستای خان‌کندی بدلیل واقع شدن در دامنه کوه قبله داشی دارای مراتع سرسبز و پوشیده از انواع رستنی‌ ها و گیاهان دارویی و گل های رنگارنگ و برکه هاو چشمه‌ های آب سرد خودجوش و جویبارهای جاری بوده که همه ساله پذیرای میهمانان و گردشگران از اقصی نقاط کشور است که برای گذراندن تعطیلات و استراحت به خان‌کندی سفر می کنند. طبیعت زیبای دریاچه قالغانلو، گشت و گذار در مراتع سرسبز روستا و نشستن در کنار چشمه روستا لذتی است که باید آن را از نزدیک حس کرد.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید