حمایت و حفاظت از سهم معلولان در آزمونهای استخدام دولتی

به این مطلب امتیاز دهید

انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور بر اجرای قانون استخدام ۳ درصدی معلولان تاکید کرد و گفت: تفاهم نامه بین سازمان بهزیستی کشور و سازمان امور استخدامی برای اجرای این قانون در سال جاری منعقد شده است.

به گزارش هم رده به نقل از ایسنا، وی درباره برخی انتقادات مطرح‌شده در مورد اجرایی‌نشدن سهمیه ۳ درصدی استخدام معلولان در دستگاه‌های اجرایی کشور، افزود: اولین آزمون فراگیر استخدامی برگزار شده در سال جاری، مربوط به وزارت آموزش و پرورش بوده که در شرح وظایف مطرح‌شده در آن به نظر می‌رسید محدودیت‌هایی برای به کارگیری معلولان در نظر گرفته‌اند.

با هماهنگی انجام‌شده با مسئولان این وزارتخانه، این سهمیه ۳ درصدی به طور جداگانه در نظر گرفته شده و در سرجمع استخدام‌های وزارت آموزش و پرورش لحاظ و اعمال خواهد شد. بر این اساس معلولانی که استخدام خواهند شد در بخش‌های اداری مشغول به کار می‌شوند.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر اینکه براساس قانون جدید «حمایت از حقوق معلولان»، دستگاه‌های اجرایی کشور مکلف هستند سهمیه ۳ درصدی استخدام معلولان را اجرا و لحاظ کنند، گفت: براساس تفاهم‌نامه با سازمان استخدامی کشور، اهتمام جدی برای اجرای این قانون از زمان ابلاغ آن در سال جاری وجود دارد تا با فراهم کردن زمینه اجرایی آن، به نحو احسن عملیاتی شود. با لحاظ شدن سهمیه استخدام معلولان در وزارت آموزش و پرورش و انعقاد تفاهم‌نامه بین سازمان بهزیستی و این وزارتخانه، این اطمینان حاصل شده است که سهیمه استخدام معلولان رعایت خواهد شد.

سهم معلولان در آزمون استخدامی محفوظ می‌ماند

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور می‌گوید که در آزمون امسال حدود ۲هزار و۴۰۰فرد معلول ثبت‌نام کرده‌اند و طبق قانون سهم آنها درنظر گرفته خواهد شد. باتوجه به اینکه امسال در آزمون استخدامی ۱۸هزار نفر جذب خواهند شد، طبق قانون باید ۵۰۰نفر از معلولان در دستگاه‌های دولتی استخدام شوند اما نگرانی از آنجایی برای اجرا نشدن قانون برای معلولان جدی شده است که مثلا دستگاهی مانند آموزش و پرورش که قرار است ۱۵هزار نفر را استخدام کند در شرایط جذب خود محدودیت‌هایی مانند بینایی کامل یا شنوایی ۶۰درصد به بالا را درنظر گرفته است که عملا باعث می‌شود بخشی از معلولان نتوانند در آزمون استخدامی جذب شوند.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه قانون تأکید کرده از مجموع استخدام‌های دولتی باید سهم ۳درصدی به معلولان اختصاص داده شود، گفت: ‌متناسب با ویژگی‌هایی که برای هر شغل درنظر گرفته شده، معلولان می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

رئیس سازمان امور استخدامی در پاسخ به این سؤال که محدودیت‌های کنونی در دفترچه باعث می‌شود که عملا معلولان امکان استخدام نداشته باشند، گفت:‌برخی از افراد معلول به‌خاطر نوع معلولیت‌ها نمی‌توانند متصدی برخی شغل‌ها شوند؛ به همین دلیل در شرایطی که برای برخی شغل‌ها درج شده، معلولان دیده نشده‌اند و در واقع این محدودیت‌ها به‌دلیل نوع شغل عنوان شده است؛ به‌عنوان مثال برای استخدام محیط‌بان نمی‌توان فرد معلول حرکتی را استخدام کرد اما همین فرد را می‌توان در قسمت اداری سازمان محیط‌زیست استخدام کرد.

اجرای قانون از سوی دستگاه‌های اجرایی در زمینه استخدام معلولان وظیفه همه دستگاه‌هاست و هیچ یک از دستگاه‌های اجرایی نمی‌توانند، به هر بهانه‌ای از اجرای قانون استنکاف کنند.

همچنین سید صدرالدین صدری نوش آبادی معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: در اجرای تبصره یک ماده ۱۵ قانون حمایت از حقوق معلولان مصوب ۲۰‏/۱۲‏/۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی، به منظور جذب معلولان در تمام آزمون‌های استخدامی که مجوز استخدام و انتشار آگهی آن از طریق سازمان اداری و استخدامی کشور صورت پذیرفته و یا خواهد پذیرفت، سه درصد از سهمیه های استخدامی به معلولین عادی اختصاص یافته است و بر اساس آن افراد معلول واجد شرایط متناسب با مشاغل اعلام شده، پس از کسب حد نصاب لازم و در رقابت با سایر افراد معلول، در دستگاه‌های اجرایی، استخدام خواهند شد و بدیهی است درصورت عدم تکمیل ظرفیت پیش‌بینی شده (تا سقف سه درصد) در آزمون‌های استخدامی، باقیمانده ظرفیت سهمیه آنان برای داوطلبان موصوف در آزمون‌های آتی لحاظ خواهد شد.

وی افزود: برای نمونه، در پنجمین آگهی استخدامی مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی کشور، سهمیه سازمان دامپزشکی کشور ۷۲ نفر بوده و بر اساس آن سهمیه ۳ درصد معلولین در سازمان یاد شده، باید نزدیک به سه نفر باشد، لکن همانطور که در صفحه ۱۲ دفترچه راهنمای ثبت نام پنجمین امتحان مشترک فراگیر اشاره گردیده، سهمیه معلولین در این سازمان ۸ نفر اعلام شده است. که بدیهی است این افزایش سهمیه به دلیل عدم تکمیل سهمیه ۳ درصد معلولین در آزمون قبلی بوده است.

صدری نوش آبادی خاطرنشان کرد: در چهارمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی کشور، در دستگاه‌هایی که سهمیه سه درصد معلولین آنان تکمیل نشده، باقیمانده سهمیه آن ها توسط سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان موسسه مجری آزمون با هماهنگی این سازمان حفظ گردیده و متعاقباً در آزمون های آتی آنان لحاظ خواهد شد.

معاون سرمایه انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور تصریح کرد: این سازمان حسب وظیفه قانونی خویش مبنی بر الزام جذب سهمیه معلولین، همواره پیگیری ها و نظارت های لازم را انجام داده و در همین راستا به صورت واضح و روشن در بند (ج) سهمیه ها و امتیازات قانونی صفحه ۵ پنجمین آگهی استخدامی منتشره، اعلام کرده است که: «جذب معلولین عادی با ارایه معرفی نامه ازسازمان بهزیستی کشور از محل سهمیه استخدامی ۳ درصد” قانون حمایت از حقوق معلولان” صرفاً از طریق شرکت در امتحان مشترک فراگیر، کسب حد نصاب لازم و رقابت بین کلیه داوطلبان معلول و بر اساس نمره مکتسبه آنان در امتحان مشترک فراگیر و به میزان حداکثر دو برابر ظرفیت جهت معرفی به دستگاه های اجرایی جهت انجام مصاحبه استخدامی صورت می پذیرد.

صدری نوش آبادی افزود: با توجه به ماده ۵ آیین نامه اجرایی بند (ز) ماده ۴۲ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب شماره ۴۴۱۷۸/۸۸۳۸۴ مورخ ۱۳۸۹/۴/۲۲ که اعلام نموده «استخدام معلولان به شرط آنکه به تشخیص سازمان بهزیستی کشور، معلولیت مانع از ماموریت کاری نباشد، بلامانع است»، افراد معلول باید توانایی انجام وظایف آن شغل را داشته باشند.

وی افزود: به همین دلیل تعداد محدودی از دستگاه‌های اجرایی برای برخی از مشاغل خاص، شرایط سلامت پزشکی را مطرح می‌کنند. برای نمونه وزارت آموزش و پرورش در پنجمین آزمون فراگیر مشترک در صفحه ۱۴ آگهی اعلام کرده است که (کمی شنوایی داوطلب نباید بیش از ۴۰ دسی بل باشد و داوطلب باید صدای نجوا را از فاصله ۶ متری به خوبی بشنود)، البته توضیح ضرورت این شرط و سایر شروط مطروحه به عهده وزارت مذکور است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.