پرسش و پاسخ و سئوالات رایج در مورد بازنشستگی تامین اجتماعی

3
پرسش و پاسخ و سئوالات رایج در مورد بازنشستگی تامین اجتماعی
پرسش و پاسخ و سئوالات رایج در مورد بازنشستگی تامین اجتماعی

پاراف پرسش و پاسخ و سئوالات رایج در مورد بازنشستگی تامین اجتماعی : سازمان تأمین اجتماعی بیش از ۴۰میلیون نفر از جمعیت کشور را تحت پوشش دارد و ۱۸ نوع خدمت به مخاطبان ارائه می کند. پاسخ به نیازهای اطلاعاتی شرکای اجتماعی از راهبردهای مدیریتی این سازمان است. در این بخش سئوالات رایج  در مورد بازنشستگی که بیمه شدگان می توانند توضیحات آن را دریافت کنند.

برای درخواست مستمری بازنشستگی، چه شرایطی لازم است؟
– تبصره ۴ ماده ۷۶ قانون: دارا بودن ۴۲ سال سن و ۲۰ سال سابقه اشتغال و پرداخت حق بیمه برای زنان کارگر مشمول قانون کار.
– تبصره ۳: داشتن ۳۵ سال سابقه مفید بدون شرط سنی برای مردان و زنان
– تبصره ۲ ماده ۷۶ قانون: داشتن ۲۰ سال سابقه متوالی یا ۲۵ سال سابقه متناوب در کارهای سخت و زیان-آور بدون شرط سنی
– داشتن شرایط مقرر در ماده ۷۶ قانون وتبصره¬های آن
– ماده ۷۶: داشتن ۲۰ سال سابقه تمام برای مردان و زنان به ترتیب ۶۰ سال و ۵۵ سال.
– تبصره ۱ ماده ۷۶: داشتن ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه برای مردان و زنان ۳۰ سال سابقه و ۴۵ سال سن.
آیا کارفرما می تواند برای کارکنان خود درخواست بازنشستگی کند؟
طبق ماده ۷۸ قانون که بیان می دارد: کارفرما می تواند بازنشستگی بیمه¬شدگانی را حداقل ۵ سال پس از رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در این قانون به کار خود ادامه داده اند از سازمان تقاضا نمایند.

میزان مستمری بازنشستگی چگونه محاسبه می شود؟
(ماده ۷۷ قانون) عبارت است از یک سی ام متوسط مزد یا حقوق بیمه شده ضربدر سنوات پرداخت حق بیمه، مشروط به آنکه از سی وپنج سی ام متوسط مزد یا حقوق تجاوز ننماید.
تبصره: متوسط مزد یا حقوق برای محاسبه مستمری بازنشستگی عبارت است از مجموع مزد یا حقوق بیمه-شده که براساس آن حق بیمه پرداخت گردیده ظرف آخرین دو سال پرداخت حق بیمه تقسیم بر بیست وچهار.

چه مدارکی برای ارائه درخواست بازنشستگی لازم است؟
مشخصات هویتی از جمله اصل شناسنامه و کارت ملی به همراه تصاویر مربوطه و اصل دفترچه بیمه.

شرایط برخورداری از مستمری با حداقل ۱۰ سال سابقه شامل چه مواردی است؟
الف) آن دسته از بیمه¬شدگانی متقاضی که دارای حداقل ۶۰ سال تمام سن برای مردان و ۵۵ سال تمام سن برای زنان بوده و دارای ۱۰ سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه باشند.
ب) بیمه شدگانی که دارای حداقل ۶۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه بوده و در اجرای مقررات جاری، طبق آراء کمیسیون های پزشکی موضوع ماده ۹۱ قانون تأمین اجتماعی ازکارافتاده کلی شناخته شده، لیکن حائز شرایط دریافت مستمری نگردیده و سن متقاضیان مرد کمتر از ۶۰ سال و زن کمتر از ۵۵ سال باشد.

میزان مستمری بازنشستگی با شرایط حداقل ۱۰ سال سابقه چگونه محاسبه می شود؟

حداقل دستمزد سال تقاضا × سنوات پرداخت حق¬بیمه

 

= حداقل مستمری قابل پرداخت
۳۰

شرایط برخورداری از مزایای بازنشستگی جانبازان و آزادگان شامل چه مواردی است؟
شرایط عمومی بازنشستگی قانون جانبازان و آزادگان
۱- دارا بودن حداقل ۲۰ سال سابقه خدمت قابل¬قبول از لحاظ بازنشستگی یا بیمه¬پردازی
۲- دارای بودن حداقل شرط سنی (مردان حداقل ۵۰ سال و زنان حداقل ۴۵ سال سن)
۳- ارائه درخواست کتبی متقاضی جهت بهره¬مندی از مزایای بازنشستگی
۱-۳- ارائه درخواست کتبی توسط شخص جانباز یا آزاده شاغل در کارگاه¬های غیردولتی و مشمولین قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی مصوب ۱۳۷۳ و اصلاحات بعدی آن به شعب سازمان
۲-۳- اعلام درخواست بازنشستگی جانبازان یا آزادگان متقاضی شاغل در دستگاه¬های دولتی و یا وابسته به دولت به شعب سازمان
۴- ارائه مدارک موردنیاز به سازمان تأمین¬اجتماعی از جمله:
۱-۴- کارت و با تأیید درصد جانبازی و یا آزادگی افراد شاغل در کارگاه¬های فوق در بند (۱-۳)
۲-۴- موافقت¬نامه شورای امور اداری استخدامی کشور با بازنشستگی متقاضیان شاغل در دستگاه-های دولتی و یا وابسته به دولت و نیز همچنین سنوات ارفاقی آنان.

3 نظرات

  1. با سلام و خسته نباشید خدمت شما
    سوالی داشتم از خدمتتان، بنده حدود ۱۳ سال سابقه کار در مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی دارم به عنوان پرسنل ثابت و استخدام رسمی، مدت یک سال و هشت ماه است که در مرخصی بدون حقوق هستم و قبلا هم حدود ۱۰ سال پیش یک سال و سه ماه مرخصی بدون حقوق داشتم. به دلیل مسایل شخصی قادر به ادامه کار نیستم، میخواستم ببینم به چه روشی میتوانم کارم را پایان دهم که بتوانم از مزایای قانونی خود استفاده کنم:استعفا یا باز خرید؟ با توجه به اینکه در مرخصی هستم برای قطع رابطه استخدامی باید بازگشت به کار داشته باشم؟ اگر بله چه مدت؟ چون با توجه به اینکه نوزاد تازه متولد شده دارم برایم مقدور نیست که به کار برگردم. ممنون میشوم که ماسخ سوال های مرا بدهید.
    سپاس بی پایان

  2. با سلام بنده کارمند اداره دولتی وایثارگر رزمنده میباشم.از سال ۷۳ تا ۹۰ بصورت قراردادی خدمت کردم .واداره کارگزینی افزایش سنواتی تشویقی مشمولان تبصره ماده ۱۷ قانون نظام هماهنگ پرداخت را به دلیل قراردادی بودن احتساب ننمود.(به ازای هر سال سابقه خدمت داوطلبانه در جبهه تا تاریخ ۱۳۶۹/۰۵/۲۳ به میزان ۶ درصد و….) وپس از پیمانی شدن طبق قانون مدیریت خدمات کشوری فوق العاده ایثارگری رزمنده را برای بنده در نظر گرفت .حال بنده از جنابعالی دو سوال دارم که.
    ۱-آیا قانون افزایش سنواتی تشویقی مشمولان تبصره ۱۷ قانون نظام هماهنگ پرداخت شامل قراردادی های می شده یا خیر .واگر میشود برای دریافت آن به چه شکل می توان اقدام نمود.
    ۲-آیا این قانون (افزایش سنواتی تشویقی مشمولان تبصره ۱۷ قانون نظام هماهنگ پرداخت)کاملا لغو شده ویا اینکه در قانون مدیریت خدمات کشوری هم قابل اجرا میشود.ویا اینکه جایگزین فوق العاده ایثارگری شده با تشکر

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here