پیشنهاداتی برای خرید یا فروش خودرو دسته دوم

0

پاراف پیشنهاداتی برای خرید یا فروش خودرو دسته دوم :

نکات لازم قبل از خريد خودروی دست دوم:

* به خوردگی و زنگ زدگی بدنه ماشین توجه کنید. راه تشخیص آن حرکت دادن آهن ربا روی بدنه ماشین است .اگر آهن ربا به قسمت وسیعی از بدنه نچسبد نشانگر آن است که این قسمت به خاطر تصادف از بین رفته و با بتونه پر شده است. اگر قسمتهای از بین رفته زیاد باشد ازخریدن ماشین صرف نظر کنید.

* به همه جای ماشین به صورت عمودی فشار زیادی وارد کنید. در حالت طبیعی باید ماشین به شکل اولیه خویش بازگردد اما اگر ماشین شروع به لرزیدن کرد نشانگر آن است که سیستم تعلیق اتومبیل نیاز به تعمیر دارد.

* درها و پنجره ها و در کاپوت و صندوق عقب را چک کنید و ببینید که به راحتی باز و بسته میشوند و کلیدها راحت در قفل ها می چرخند.

* پارگی صندلی ها را بررسی کنید و کفی ماشین را کنار بزنید. اگر قسمتی از کف ماشین زنگ زده باشد این به آن معناست که آب به زودی به داخل ماشین نفوذ می کند.

* برق ماشین را به دقت بررسی کنید چراغها ,راهنماها , بوق، آب پاشها و …

* به کیلومتر شمار نگاه کنید ، راننده معمولی در سال 12 هزار کیلومتر ماشین میراند اما اتومبیلی که در خدمت شرکت است در سال 40 هزار کیلومتر راه می پیماید .

* موتور را بررسی کنید تا هر گونه علامت تعمیری را در آن بیابید این علامات عبارتند از: روغن کاری جدید یا لحیم و گاهی اوقات تمیزی غیر عادی زیر در پوش موتور.

* مکانهایی را که آب به بیرون ترشح میکند به دقت بررسی کنید. تعویض شیلنگ آب کار آسانی است اما اگر آب از رادیاتور ترشح کند باید آن را تعویض کنید و این کار هزینه سنگینی در بر دارد .

* موتور را روشن کنید و بگذارید به آرامی حرکت کند (بچرخد). دیده شده که بعضی از بنگاه داران متقلب روغن غلیظ در موتور و جعبه دنده میریزند تا مانع شنیده شدن صداهای ناهنجار موتور شوند .

* میله اندازه گیری روغن را بررسی کنید اگر روی آن خالهای مایل به خاکستری رنگ و یا قطرات آب دیدید نشانه خرابی رینگ پیستون است.

* در پوش کارتر را بر دارید به گونه ای که از رو غن پر شود. وجود بخار یا دود نشانگر خرابی بزرگ است که باید موتور را تعویض کنید بعد از اینکه موتور را 5 دقیقه روشن گذاشتیداگر دود سياه از اگزوز خارج شد دلالت بر وقفه بر کاربراتور میکند اما اگر دود آبی بود نشانگر این است که کاربراتور باید با هزینه سنگینی تعمیر شود .

* باطری را بررسی کنید یعنی ابتدا چند دقیقه روشن کنید و ببینید که بعد از آن موتور به راحتی روشن میشود . سپس فرمان را در سرازیری که شیبش تند و پر پیچ و خم باشد امتحان کنید و ببینید که صدایی از آن خارج نمی شود. سپس ماشین باید در مسیر مستقیم به سرعت 100 کیلومتر در ساعت حرکت کند.

* ترمزها را امتحان کنید اگر مجبور باشید آن را تا آخر و یا ماشین هنگام ترمز گرفتن به این سو و آن سو مایل شود و یا صدایی از آن خارج شود نیاز به تعمیر فوری دارد زیرا این امور خطری جدی برای راننده به وجود می آورد.

* به هر صدای غیر عادی داخل ماشین گوش کنید اگر هنگام پیچیدن از چرخهای جلو صدای بلندی خارج شد نشانگر وجود مشکل در سیستم کمک فنر اتومبیل است.

* در سرعت زیاد(150کیلومتر در ساعت)دست خود را از روی فرمان بردارید اگر ماشین لرزید و یا به این سمت و آن سمت کشیده شد یا از خط مستقیم خارج شد فرمان ها نیاز به میزان شدن و تعمیر دارند.

* به هزینه های مالکیت خودرو توجه کنید: هنوز هم خرید خودروی دست دوم بسیار ارزانتر از یک خودروی صفر کیلومتر است. اما نکته اساسی در خرید خودروی دست دوم توجه به جزئیات و پیشینه خودرو است. باید این نکته را به خاطر داشته باشید که خودروها ، مخصوصا خودروهای سبک سواری جزء دارایی هایی محسوب می شوند که با گذشت زمان از ارزش آنها کاسته می شود. گاهی انتخاب یک خودروی دست دوم که هزینه های جانبی زیادی داشته باشد در دراز مدت بسیار گرانتر از هزینه یک خودروی صفر کیلومتر تمام می شود.

* از منابع اطلاعاتی مختلف برای تحقیق قبل از خرید غافل نشوید: هیچ گاه برای خرید اتومبیل به مشخصات ارائه شده توسط شرکت سازنده بسنده نکنید. یکی از بهترین کارها تست خودرو موردنظر قبل از خریداری است.

۴. خرید نقدی یا لیزینگ؟: در نگاه اول ممکن است خرید خودرو بسیار باصرفه تر و اقتصادی تر از لیزینگ خود باشد. اما وقتی شرایط لیزینگ را در نظر می گیرید می بینید که می توانید بجای خرید پول خود را در جای دیگر سرمایه گذاری کنید و در کنار آن صاحب یک خودرو نو نیز باشد. انتخاب بین این دو تماما به اولویت ها و موقعیت خود فرد بستگی دارد.

نکات لازم قبل از فروش خودروی دست دوم:

* محدوده بازار خود را از نظر قیمت گذاری خودرو شناسایی کنید : آیا ماشین شما به راحتی قابل فروختن هست یا نه. به عبارت دیگر آیا جزو ماشین های خوش فروش و رند بازار محسوب می شود یا اینکه مجبور هستید همواره به فکر کاهش قیمت آن باشید و در خیابان های شهر به دنبال مشتری برای آن بگردید!

* یک قیمت رقابتی برای خودرو تان در نظر بگیرید: با تحقیقاتی که انجام داده اید اکنون محدوده قیمت خودرو تان را می دانید حال وقت آن رسیده است که بر اساس مدل، کارکرد، رنگ، منطقه، آپشن ها و سایر شرایط یک قیمت برای خودرو در نظر بگیرید. البته همواره استثنائاتی برای قیمت گذاری وجود دارد ولی شما باید جنبه انصاف، تعادل و منطق را بر اساس شواهد موجود خودرو در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که قیمت را به گونه ای تعیین کنید که تا حدی دست خودتان را برای تغییر آن در زمان انجام معامله باز بگذارد. همواره قیمت را اندکی بالاتر از قیمتی که در نهایت حاضر به فروش خودرو هستید در نظر بگیرید. البته فقط اندکی بیشتر!

* ظاهر خودرو را تا حد امکان خواستنی تر کنید: قبل از اینکه بخواهید آگهی خودرو رو در سایت های تبلیغاتی منتشر کنید، مطمئن باشید که خودرو کاملا تمیز هست و از جذابیت ظاهری کامل (در حد خود) برخوردار است. اقدامات زیر یک چک لیست بسیار ساده از اقداماتی هست که به شما کمک می کنند تا یک خودروی جذاب را آماده فروخته شدن کنید. حتما ماشین را به یک کارواش ببرید تا به صورت کاملا تمیز شسته شود. صندلی ها و فضای داخل خودرو را نیز حتما با جارو برقی تمیز کنید. مطمئن شوید که سر و صدای عجیب و غریبی از ماشین در نمیاد. صداهایی مثل تق تق کردن، خراشیده شدن، سائیده شدن و یا مواردی از این دست اگر در خودرو وجود دارد، حتما آنها را شناسایی و برطرف کنید.

* محل مناسب برای تبلیغ خودرو: حالا خودروی شما خیلی زیباتر از قبل به نظر می رسد و موقع آن رسیده است که تبلیغات فروش را برای آن شروع کنید. قاعدتا اولین گزینه ای که به ذهن می رسد برای اکثر ما در ایران و به خصوص در شهر تهران، قسمت نیازمندی های روزنامه های کاغذی است، ولی امروزه سایت هایی که آگهی های فروش خودرو را به صورت آنلاین نمایش می دهند، بسیار گزینه های منطقی تری هستند چرا که اولا محدودیت جغرافیایی ندارند و شما از هر نقطه کشور می توانید به تمام آگهی ها به خصوص خودروهای موجود در شهرهای مجاور دسترسی داشته باشید ضمن اینکه می توانید یک یا چند تصویر واقعی از خودرویی که قصد خرید آن را دارید مشاهده کنید. دیدن تصویر خودرو به خصوص در زمان خرید خودروهای دست دوم، نقش مهم و زیادی در بالا رفتن شانس فروش خودرو دارد.

* انتخاب متن مناسب برای آگهی فروش: متن باید کوتاه و پرمعنا باشد. علاوه بر قیمت، شما باید سایر اطلاعات مهم مانند سال، مدل، کارکرد، رنگ، شرایط و آپشن های خودرو را نیز درج کنید. وقتی اقدام به درج آگهی (چه در روزنامه چه در وب سایت ها) می نمایید باید تلاش کنید تا با استفاده از چند کلمه ساده به بهترین وجه ممکن منظور خود را به طرف مقابل برسانید. استفاده از کلمه ها و عبارت های زیر می تواند به شما بسیار کمک کند:

* نشان دادن ماشین به خریدار: در هنگام تماس های تلفنی که با شما برقرار می شود سعی کنید از هوش و ذکاوت خود استفاده نموده تا بتوانید یک ارزیابی اولیه و ذهنی از مخاطبی که در آن سوی تلفن هست انجام دهید. اگر احساس کردید که مشتری فرد سخت گیری است یا مشکل پسند است و یا حتی به نظر شما کمی مرموز و مشکوک می آید بهتر است از انجام معامله با وی طرف نظر کنید و منتظر مشتری بعدی باشید. توجه کنید که پیدا کردن یک مشتری خوش برخورد و مثبت انجام این معامله را برای هر دوی شما راحت تر خواهد کرد. خریداران ممکن است بخواهند یک تست رانندگی با خودرو انجام دهند. در این صورت حتما معتبر بودن گواهینامه رانندگی او را چک کنید. همراه او سوار خودرو شوید و در طول رانندگی به سوالاتی که احتمالا در خصوص تاریخچه ماشین و عملکرد آن می پرسد پاسخ دهید. همچنین آنها ممکن است به کوچه و خیابان های محله شما آشنا نباشند، پس آنها را راهنمایی کنید که در مسیر درست و مناسب تست رانندگی خود را انجام دهند.

برخی از خریداران ممکن است از شما درخواست کنند که خودرو را به منظور بررسی بیشتر فنی به یک مکانیک نشان دهند. اگر شما سابقه ای از تعمیرات قبلی و گزارشی از وضعیت خودرو داشته باشید، می توانید آنها را به مشتری ارائه کنید شاید با رویت این مدارک وی از انجام این درخواست صرف نظر کند ولیکن اگر کماکان اصرار به این کار داشته باشد، توجه کنید که این موضوع یک درخواست منطقی است. اگر احساس خوبی از این کار ندارید، درخواست وی را رد کنید (و عواقب نفروختن احتمالی خودرو را نیز بپذیرید) اگر هم مایلید به اتفاق یکدیگر به مکانیک مورد اعتماد وی مراجعه کنید.

* مذاکره بر روی قیمت نهایی: وقتی که خریدار جهت بازدید خودرو مراجعه کرد و حتی تست رانندگی نیز با آن انجام داد و احیانا نظر مکانیک را هم در خصوص سلامت ماشین جویا شد، شما می توانید منتظر شنیدن یک پیشنهاد از جانب وی باشد. اگر یک آگهی آنلاین در وب سایت های اینترنتی ثبت کرده اید، ممکن است برخی خریداران با ارسال ایمیل از شما درخواست تخفیف و کاهش قیمت بکنند. مطمئن باشید که این افراد وقتیکه هنوز ماشین را ندیده اند و چنین درخواستی دارند قطعا بعد از مراجعه حضوری نیز مجددا طلب تخفیف خواهند کرد. پس بهترین جوابی که به چنین افرادی می توان داد این هست که بگویید ” اول بیایید اتومبیل را ببینید، بعد در مورد قیمت صحبت خواهیم کرد”.

* مدیریت شرایط خاص و فروش مشروط: برخی مواقع ممکن است شما با خریدار خودرو بر سر یک سری هزینه های تعمیراتی خودرو توافقاتی به عمل آورید. این مسئله می تواند باعث بروز اختلاف نظرهای زیادی شود برای همین تا حد امکان سعی کنید که در این موقعیت قرار نگیرید. بهترین راه کار این است که قبل از فروختن ماشین تعمیرات ضروری خودرو را انجام دهید و ماشین را در حالتی که بدون مشکل کار می کند تحویل خریدار دهید. اگر هم به صورت صریح در آگهی خود به این موضوع اشاره کرده اید که قصد دارید خودرو را با همین وضعیت فعلی به فروش برسانید، می توانید در چنین موقعیتی خریدار را به آن توضیحات ارجاع دهید و همینجا جلوی ادامه بحث در این خصوص را بگیرید. از طرف دیگر در صورتی که این بحث را با خریدار باز گذاشته باشید، رفتن به سراغ یک مکانیک کارشناس ممکن است عیب و ایرادهای دیگری از اتومبیل را ظاهر کند. در این حالت چه باید کرد؟

این موضوع بسته به شرایط باید کنترل شود. اگر ایراد گرفته شده به جا و منطقی بوده و شما به مکانیکی که به وی مراجعه کرده اید اطمینان دارید، می توانید با توجه به هزینه اعلام شده توسط مکانیک، آن مبلغ را از هزینه معامله خودرو کسر کنید و یا بر روی درصدی از آن مبلغ با خریدار خودرو توافق کنید. اگر عیب یا ایراد اعلام شده جای شک و سوال دارد و از سوی دیگر خریدار خودرو نیز کماکان به انجام آن توسط شما اصرار می ورزد، بیشتر در مورد آن تحقیق کنید حتی می توانید جهت اطمینان و بررسی بیشتر این مورد را با مکانیک مورد اعتماد خودتان نیز در میان بگذارید.

* معاماله فروش خود را قطعی کنید: قوانین فروش خودرو و نحوه انتقال قطعی سند مالکیت را حتما مطالعه کنید و از آنها آگاهی داشته باشید. مراحل فروش خودرو در عین سادگی ولی بسیار مهم و پر اهمیت هستند. ذکر جزئیات مراحل فروش از حوصله این مطلب خارج است ولیکن در این خصوص پایگاه اطلاع رسانی موسسه راهگشا که وابسته به بنیاد تعاون ناجا ست، می تواند اطلاعات کامل و جامعی در خصوص خدمات راهنمایی و رانندگی و قوانین و شرایط حاکم بر نقل و انتقال وسایل نقلیه به شما ارائه کند. مراحل اداری از قبیل مبایعه نامه، گرفتن برگه عدم خلافی خودرو، مراجعه به مراکز تعویض پلاک، معتبر بودن بیمه شخص ثالث و تصمیم گیری در خصوص انتقال بیمه بدنه و مواردی از این دست را حتما با دقت و به طور کامل انجام دهید و به اتمام برسانید. به خاطر داشته باشید که در زمان تحویل اتومبیل به خریدار جدید، تمامی مسئولیت های استفاده از خودرو می باید به فرد جدید منتقل شود لذا دقت کنید که معامله تا مرحله آخر به درستی انجام شده و پلاک خودروی شما از روی اتومبیل باز شود و در نهایت سند قطعی به نام فرد جدید صادر گردید. وجه خودرو را از طریق مطمئن مانند واریز به حساب بانکی و یا چک بانکی تضمین شده دریافت نمایید و تا حد امکان از قبول کردن پول نقد و یا چک شخصی خودداری کنید.

* پس از فروش: چنانچه خودروی شما کماکان دارای گارانتی شرکتی بوده باشد، قاعدتا پس از انتقال سند، فرد جدید می تواند از مزایای گارانتی برخوردار شود. به طور کلی پس از فروخته شدن چنانچه هر گونه خرابی و نقصی برای خودرو رخ دهد، این موضوع به شما ارتباطی پیدا نخواهد کرد.توجه داشته باشید که در صورت برخورد صادقانه با خریدار هم خیال شما و هم خیال خریدار راحت خواهد بود و به قول معروف یک معامله دو طرف برنده انجام شده است. هم شما به پول نقدی که نیاز داشتید دست پیدا کرده اید و هم یک خودروی مناسب جهت استفاده را در اختیار خریدار جدید قرار داده اید و قطعا این معامله یک تجربه خوب و به یادماندنی برای شما خواهد بود.*کار.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید