اخباری از بکارگیری ایثارگران بازنشسته، استعلامات دستگاهها و زمان ارائه بودجه ۹۸

مهدی ایزدی معاون حقوقی معاون حقوقی و پارلمانی بنیاد شهید و امور ایثارگران از مستثنی شدن جانبازان ۵۰ درصد از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان خبر داد.

به گزارش هم‌رده به نقل از تسنیم، پیش از این فقط جانبازان بالای ۵۰ درصد از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مستثنی بودند که با استعلام جدید، جانبازان ۵۰ درصد هم از این قانون مستثنی شدند.

وی در پاسخ به استعلام معاون تعاون و امور اجتماعی این سازمان در خصوص اصلاح تبصره یک قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان (مصوب ۱۳۹۷/۰۶/۰۶ مجلس) تاکید کرد جانبازان ۵۰ درصد نیز مشمول استثناء قانون مذکورند.

مبادله اطلاعات بین دستگاهی الکترونیکی می شود

آیین‌نامه اجرایی احصای کلیه استعلامات و ایجاد نظام استانداردسازی تبادل اطلاعات بین دستگاهی قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در جلسه شنبه شب شورای‌عالی فضای مجازی به ریاست رئیس جمهور، بررسی و تصویب شد.

به گزارش هم‌رده به نقل از مرکز ملی فضای مجازی ؛ بر اساس این مصوبه ، از این پس هر گونه استعلام و مبادله اطلاعات بین دستگاهی به شکل الکترونیک انجام شده و لزومی برای ارائه کپی مدارک موضوع این مبادلات به ارباب رجوع وجود ندارد.

طبق این آیین‌نامه، کلیه اطلاعات شناسایی و خدمات، استعلامات، اسناد مورد تبادل، اقلام اطلاعاتی و سامانه‌های اطلاعاتی مربوط به فرایندهای بین دستگاهی توسط سازمان اداری-استخدامی کشور با هماهنگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات احصا می شود و به تایید کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیک می‌رسد.

استعلامات و تبادل اطلاعات بین دستگاه‌های اجرایی، کاملا به شکل رایگان انجام می‌شود و دستگاه‌های اجرایی باید هزینه‌های مربوط را در قالب بودجه و اعتبارات مصوب خود پیش‌بینی کنند. سازمان برنامه و بودجه کشور نیز مکلف شده در موافقت‌نامه‌های مبادله شده، هزینه‌های مرتبط را پیش‌بینی کند و در اولویت تخصیص قرار دهد.

لایحه بودجه ۹۸ یکشنبه دوم دی‌ماه به مجلس ارائه می‌شود

سخنگوی فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی از نشست صبح یکشنبه‌ ۲۵ آذرماه فراکسیون مستقلین با رییس سازمان برنامه و بودجه خبر داد و گفت: نوبخت در این جلسه گفته است که لایحه بودجه سال ۹۸ یکشنبه آینده تقدیم مجلس می‌شود.

به‌ گزارش هم‌رده به نقل از ایسنا، مهرداد لاهوتی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: نشست فراکسیون مستقلین برای بررسی لایحه بودجه سال ۹۸ با حضور دکتر نوبخت برگزار شد، ایشان در این جلسه عنوان کردند که لایحه بودجه احتمالا تغییر خواهد کرد. همچنین در لایحه بودجه سال ۹۸ پیش‌بینی شده است که روزانه یک و نیم میلیون بشکه نفت به فروش برسد. در حالی که سال گذشته میزان فروش نفت روزانه دو میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه بوده است.

وی اضافه کرد: آقای نوبخت همچنین گفت‌ در بودجه سال ۹۸، ۱۲۶ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی و ۶۵ هزار میلیارد تومان هزینه‌های عمرانی پیش‌بینی شده است. همچنین بودجه سال ۹۸ در دو سقف ۴۰۷ و ۴۳۶ هزار میلیارد تومانی بسته خواهد شد.

قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان شامل ائمه جمعه هم بشود

آیت‌الله سیدهاشم بطحایی عضو مجلس خبرگان گفت: طرح موضوعات تکراری در مراسم نماز جمعه باعث می‌شود این مراسم از شکوه و عظمت افتاده و مستمعان آب بروند.

به گزارش هم‌رده به نقل از خبرآنلاین، آیت‌الله سیدهاشم بطحایی با بیان اینکه منصب امام جماعت منصبی سیاسی- عبادی است، گفت: به طور قطع باید سخنرانان چنین مراسمی افرادی باشند که از توان علمی و جسمی مطلوب برخوردار بوده و بتوانند با نطق و بیان خود مستمعان را اشباع کنند.

وی ادامه داد: واقعیت آن است که ائمه جمعه‌ای که فرسودگی در جسم و جان‌شان به وجود آمده، توان حرف زدن ندارند چه برسد به مطالعه و کسب اطلاعات روز؛ ضرورت دارد که بازنشسته شوند.

بطحایی با تأکید بر اینکه منع به‌کارگیری بازنشستگان باید فراگیر باشد به طوری که ائمه جمعه را هم دربرگیرد، یادآور شد: وقتی فرد در جایگاه امام جماعت دچار کبر سن شده باشد هرچند که فردی مقدس، متدین و شایسته باشد اما توان حرف زدن نداشته و به مسائل روز آگاه نباشد، نه تنها مستمعان را به لحاظ علمی، اخلاقی و سیاسی سرحال نمی‌آورد بلکه آنها را خسته کرده و باعث سکوت آنها می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر ائمه جمعه از نظر علمی، بیان و اشراف بر مسائل در شرایط مطلوب نباشند به طور قطع مستمعان آب می‎روند زیرا نسل جوان و تحصیلکرده انتظار دارد بعد از حضور در مراسم نمازجمعه و پای تریبون امام جماعت بر داشته‎هایش افزوده شود، مطالبه‎ای که منطقی بوده و باید به آن پاسخ داده شود.

2 نظرات
  1. فرزاد صالحی می گوید

    با سلام و تشکر چرا قانون را اصلاح نمیکنید تا این همه مشکلات برای خودتان و بازنشستگان ایجاد نکنید .در تعریف بازنشستگی در قانون تامین اجتماعی آمده است که : بازنشسته یعنی عدم اشتغال بیمه شده به دلیل رسیدن به سن بازنشستگی …( معلوم نیست این تعریف من در آوردی از کجا وتوسط چه کسانی تهیه شده ) مگر برای عدم اشتغال میتوان سنی قائل شد ؟؟ هر کسی بسته به توانائی خود و نیاز مادی خود بکار اشتغال پیدا میکند . لذا بازنشسته باید به فردی اتلاق شود که بر اساس قانون 30 سال حق بیمه ای را پرداخت نموده وحال میتواند از ذخیره و بهره آن حقوقی را دریافت نماید . متاسفانه مسئولین از کار افتاده را با بازنشسته اشتباه گرفته اند . حال چنانچه در زمانی دولت میخواهد جوانان را مشغول بکار کند خوب به سازمانهای اعلام میکند که هیچ سازمانی حق استفاده از افراد بالای 30 سال خدمت را ندارند . شاید در زمانی به افراد باتجربه نیاز ضروری باشد در این حالت اعلام میکند سازمانها و شرکتها افراد با سنوات تا 35 سال را هم استفاده نمایند . لذا چنانچه تنها تعریف فرد بازنشسته در قانون تامین اجتماعی اصلاح گردد . تمامی اختلافات حل خواهد شد . البته چنانچه به متن زیر مجموعه بازنشستگی در تامین اجتماعی توجه فرمائید مشکلی ندارد . فراموش نشود بازنشسته میتواند تا آخر عمر کار کند ولی از کار افتاده نه …تامین اجتماعی ذخیره خود افراد را بخودشان برمیگرداند . ولی برای از کار افتاده مجبور به استفاده از منابع دیگری میباشد .در اینصورت است که باید قوانین آنرا محدود نماید .با تشکر فرزاد صالحی 09187636970

  2. فرزاد صالحی می گوید

    در مورد قانون ایثارگری :
    بنده مدت 22 ماه بعنوان افسر دیده بان جلو توپخانه در جبهه های جنگ خدمت کرده ام .دوبار از ایثارگری توانستم استفاده کنم 1) برای ثبت نام دخترم در کلاس زبان در سال 94 مبلغ 20 هزار تومان تخفیف دادند . 2) مدت سربازی پسرم هم کاهش یافت . درسایر مواردی که ایثارگران میتوانند از مزایایی برخوردار شوند درج گردیده مدت داوطلبانه در جبهه حداقل 3 ماه ….آخه برادر من بنده که 22 ماه جبهه بودم هیچ ارزشی ندارد ؟؟؟ چون در زمان خدمت سربازی بوده ؟ ولی سه ماه داوطلبانه از همه مزایا میتواند استفاده نماید ؟؟ این عادلانه است ؟ در همان زمان دوستم در تهران خدمت کرد روزی 2 ساعت خدمت سربازی و مابقی در شرکتهای کار میکرد …. نباید بین ما تفاوت قائل شد . ؟ چنانچه مسئولان برای افراد داوطلب حضور در جبهه مزایای خاص قائل گردند ولی برای سایرین هم که در جبهه حضور داشتند بسته به زمان حضور مزایائی قائی گردند عادلانه تر خواهد بود . مورد دیگر بنده خدارا شکر دیده بان بودم ولی هیچگونه آسیبی ندیدم . مگر حتما باید جانباز یا شهید و یا اسیر بوده باشم که مزایایی قائل شوند ؟؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.