اعتبار فرهنگیان بازیچه سلایق!

0

پاراف اعتبار فرهنگیان بازیچه سلایق! : از مهرماه سال گذشته به بعد، برای برخی از آموزگاران، حکم‌های کارگزینی ارتقای طبقه صادر شده است. این ارتقا به‌دلیل کسب شرایط لازم، از جمله سابقه کاری، صورت گرفت. نگارنده یکی از همین افراد است. در حکم کارگزینی این‌جانب آمده: «با استناد به بخش‌نامه شماره ٧١٠/٧٢ مورخ ٢٨/١٠/٨٩ چون شرایط احراز طبقه بالاتر را دارید لذا به طبقه ١٢ ارتقا می‌یابید، حقوق و مزایای شما پس از تأمین اعتبار و کسر کسور قانونی از محل اعتبار مربوطه قابل پرداخت می‌باشد. ضمنا خواهشمند است هرچه سریع‌تر مدارک رتبه عالی خود را به امور اداری ارائه دهید».

باید یادآوری کنم کل مبلغی که به‌دلیل این ارتقا به حکم این‌جانب افزوده شده، حدود ۴٠‌ هزار تومان است، اما نکته این است که هرچه به کارگزینی منطقه رجوع می‌شود تا مشخص شود مدارک ارتقا چیست در پاسخ گفته می‌شود هنوز بخش‌نامه مربوطه صادر نشده است! به عبارت ساده، هم‌اکنون برخی از فرهنگیان چند ماه است که بنا به بخش‌نامه‌های دولتی، شرایط کسب طبقه بالاتر و افزایش حقوق را دارند، ولی به‌دلیل تأمین‌نشدن بودجه، این ارتقای قانونی به آنان داده نمی‌شود، اما چند روز پیش محسن بهارلو، مدیرکل تعاون و پشتیبانی آموزش‌وپرورش شهرستان‌های استان تهران، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، کل این حکم‌های کارگزینی آموزش‌وپرورش را منتفی اعلام کرد: «از ابتدای مهر ٩۴ رتبه‌بندی معلمان وارد فاز اجرا شد، رتبه‌بندی حرفه‌ای معلمان شامل رتبه‌های پایه حرفه‌ای، ارشد حرفه‌ای، خبره حرفه‌ای و عالی حرفه‌ای است که معلمان با توجه به سابقه کار و برخی از معیارهای مطرح‌شده در هریک از این رتبه‌ها جای گرفتند، در چنین شرایطی صدور احکام ارتقای شغلی معنایی ندارد».

در ادامه این خبر هم می‌خوانیم: «حسن حسینی، مدیرکل امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش‌وپرورش نیز گفته است بخش‌نامه‌ای که معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش در سال ٨٨ و ٨٩ صادر کرده بود تا مهر سال ٩۴ برای همه اجرا شد و با اجرای رتبه‌بندی از مهر ٩۴ دیگر بحث ارتقای شغلی قدیم منتفی است». پس در واقع می‌توان گفت آموزش‌وپرورش از یک سو حکم‌های کارگزینی صادر می‌کند و از سوی دیگر، خودش هم آنها را قبول ندارد و بی‌معنا و منتفی می‌داند!

البته در آموزش‌وپرورش صدور چنین حکم‌هایی که پس از چندی پس گرفته می‌شود، چندان هم بی‌سابقه نیست. نمونه دیگر آن به سال ٩٠ برمی‌گردد؛ در دی‌ماه سال ٩٠ و پیش از انتخابات مجلس شورای اسلامی، در یک ماه، سه حکم کارگزینی جدید برای فرهنگیان سراسر کشور صادر شد. در واقع در یکی از بندهای آن حکم‌ها آمده بود که این افزایش به دلیل آلودگی هواست، اما جالب این بود که پس از انتخابات، گویا شرایط آب و هوایی سراسر کشور به یک باره دستخوش دگرگونی جدی شد و آلودگی هوا به کلی از بین رفت و حکم‌های صادرشده، پس گرفته شد و صد هزار تومانِ افزوده‌شده نیز، از حقوق ماه‌های بعد فرهنگیان کم شد! فرادستان آموزش‌وپرورش دولت یازدهم، بر این ادعا بوده و هستند که این شتاب‌زدگی‌های دولت دهم در دولت یازدهم جایی ندارد، اما نباید فراموش کرد که آنچه از صدور این‌گونه حکم‌ها برجای می‌ماند بی‌اعتمادی بیشتر بدنه فرهنگیان به سازمان خودشان و بی‌اعتباری بیشتر فرهنگیان است.شرق.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید