درخواست لغو طرح تربیت پرستار توسط بیمارستانها

0
درخواست لغو طرح تربیت پرستار توسط بیمارستانها
درخواست لغو طرح تربیت پرستار توسط بیمارستانها

پاراف درخواست لغو طرح تربیت پرستار توسط بیمارستانها : محمد شریفی‌مقدم قائم مقام سازمان نظام پرستاری در نخستین نشست خبری دوره جدید این سازمان، لغو فوری طرح تربیت پرستار از سوی بیمارستان‌ها را خواستار شد. وی ضمن اشاره به مسائل روز پرستاری، به طرح کمک پرستاری نیز اشاره کرد و با بیان اینکه مراقبت‌های اولیه جزو شرح وظایف کمک بهیاران است، افزود: کارهای اولیه مراقبت از بیمار کاملا در شرح وظایف کمک بهیار که یک سمت تعریف شده و قانونی است، وجود دارد. در حال حاضر ما 30 هزار نفر کمک بهیار تربیت شده و آماده به کار داریم.

سازمان مدیریت پست پرستاری ایجاد نمی‌کند؛ چون وزارت بهداشت بالغ بر 60هزار نفر نیروی مازاد دارد که غیر پرستاران هستند. توجیه سازمان مدیریت این است که این 60 هزار نیروی مازاد باید تبدیل به پست پرستاری شوند و اگر در این صورت کمبود نیرو حل نشد از راه‌های دیگر اقدام کنند.

شریفی مقدم ادامه داد: ما در سایت نظام پرستاری فراخوانی برای جذب نیرو دادیم و در عرض 48 ساعت 700 نفر از استان‌های مختلف ثبت نام کردند. ما کمبود پرستار داریم ولی مشکل این است که وزارت بهداشت پست خالی برای جذب پرستار ندارد و باید آنرا ایجاد کند تا پرستاران جذب شوند.

تربیت پرستار توسط بیمارستان‌های دولتی و غیردولتی 20 روز پیش توسط معاونت آموزشی وزارت بهداشت به بهانه کمبود نیروی پرستاری ابلاغ شد.

وی با اشاره به وجود 60 هزار نیروی مازاد غیرپرستاری در وزارت بهداشت، گفت: سازمان مدیریت پست پرستاری ایجاد نمی‌کند؛ چون وزارت بهداشت بالغ بر 60هزار نفر نیروی مازاد دارد که غیر پرستاران هستند. توجیه سازمان مدیریت این است که این 60 هزار نیروی مازاد باید تبدیل به پست پرستاری شوند و اگر در این صورت کمبود نیرو حل نشد از راه‌های دیگر اقدام کنند.

وی با بیان اینکه بیمارستان‌ها از صلاحیت لازم برای تربیت نیروهای پرستاری برخوردار نیستند،‌ این طرح را باعث آسیب دیدن رشته پرستاری دانست و افزود: پرستار باید طبق استانداردهای خاصی تربیت شود. بیمارستان‌ها در امورات خود مشکل دارند و توان رسیدگی به پرستاران فعلی خود را ندارند. ضمن اینکه تعداد هیئت علمی ما نسبت به پرستاران کم است. الان دانشکده‌های پرستاری دولتی و غیردولتی توان اداره و آموزش کیفی دانشجویان را ندارند؛ چگونه می‌خواهند به بحث تربیت پرستاران در بیمارستان‌ها نظارت کنند.

80 درصد پرستاران در شش ماهه اول خدمت خود مورد خشونت کلامی و 30 درصد آنها مورد خشونت فیزیکی قرار می‌گیرند. چون پرستاران در صف اول پاسخگویی هستند و باید ضعف مدیریتی بیمارستان‌ها را جواب دهند؛ چون فرد دیگری در دسترس مردم نیست پرستار مورد حمله قرار می‌گیرد. ما حق را به مردم می‌دهیم چون می‌خواهند خدمت بگیرند

شریفی مقدم ادامه داد:‌ با این کار رشته‌ای که 100 سال قدمت آکادمیک دارد از حالت آکادمیک خارج می‌شود. پرستاری اولین رشته‌ای است که از میان رشته‌های علوم پزشکی از کنکور خارج می‌شود. این کار باعث می‌شود دانشجویان انگیزه خود را از دست دهند و دانش لازم را کسب نکنند. با این طرح، تربیت پرستاران به یک فضای غیر آموزشی محول می‌شود.

رئیس سازمان نظام پرستاری کشور در ادامه ضمن ابراز مخالفت با جذب شرکتی نیروهای پرستاری، آنرا در تضاد با امنیت شغلی آنها دانست و گفت: ما خواستار ایجاد پست برای پرستاران هستیم که از طریق استخدام رسمی و پیمانی حاشیه امن بیشتری برای آنها ایجاد شود. وزارت بهداشت اعلام کرده است که سیاست ما این است که دولت کوچک شود و استخدامی نداشته باشیم و بکارگیری نیروها نیز از طریق شرکت‌ها انجام شود.

وی همچنین بااشاره به آمار خشونت‌های کلامی و فیزیکی که نسبت به پرستاران صورت می‌گیرد گفت: 80 درصد پرستاران در شش ماهه اول خدمت خود مورد خشونت کلامی و 30 درصد آنها مورد خشونت فیزیکی قرار می‌گیرند. چون پرستاران در صف اول پاسخگویی هستند و باید ضعف مدیریتی بیمارستان‌ها را جواب دهند؛ چون فرد دیگری در دسترس مردم نیست پرستار مورد حمله قرار می‌گیرد. ما حق را به مردم می‌دهیم چون می‌خواهند خدمت بگیرند.

شریفی مقدم در ادامه با اشاره به تصویب نشدن 250 خدمت پرستاری در کتاب ارزشگذاری نسبی، اجرای قانون تعرفه گذاری را به نفع مردم،‌ نظام سلامت و بیمه‌ها دانست و گفت: در طرح تحول 7000 خدمت پزشکی در کتاب ارزشگذاری نسبی تعریف شده است. جامعه پرستاری نیز انتظار دارد 250 خدمتش در این کتاب آورده شود چون به نفع مردم، بیمه‌ها و نظام سلامت است. اگر خدمتی را پرستاری انجام دهد و با مهر خودش ثبت شود هزینه کمتری خواهد داشت و انگیزه پرستار نیز بیشتر می‌شود.

شریفی مقدم همچنین در خصوص علت برخی برخوردهای نادرست که از سوی پرستاران نیز صورت می‌گیرد، گفت: ما حق را به بیمار می‌دهیم و پرستار حق ندارد بد اخلاقی کند البته مشکلات پرستاران را هم باید در نظر گرفت.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری با اشاره به طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد گفت: چرا ساختار طرح کارانه‌ای که 50 سال است در دنیا جمع شده، در ایران اجرا می‌شود. وی ضمن اشاره به استاندارد تعداد پرستار به ازای جمعیت گفت: سالانه 9000 فارغ التحصیل پرستاری داریم، ظرفیت رشته پرستاری نیز در کنکور 40 درصد افزایش پیدا کرده است. وزارت بهداشت می‌تواند همین آمار را جذب کند.ایسنا.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید