شرط افزایش پلکانی حقوق در سال ۹۸ ، دستمزد کارگران حد اقل، حقوق شهرداران دوبرابر!

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید: افزایش حقوق‌ها به روش پلکانی بستگی به اراده مجلس و نیاز به تصمیم‌گیری نمایندگان دارد. ما به‌طور متوسط افزایش حقوق‌ها را برای سال آینده ۲۰ درصد دیده‌ایم.

وی درباره اینکه تورم سال آینده ۵۰ درصد برآورد می‌شود، عنوان کرد: نرخ تورم ۵۰ درصدی صحیح نیست، تمام تلاش ما این است که در ابتدا تمام کالاهای اساسی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان در اختیار مردم قرار گیرد.

دستمزد کارگران حد اقل، حقوق شهرداران دوبرابر!

ایران نوشت : افزایش حقوق و دستمزد کارگران در شرایطی این روزها به‌عنوان نخستین مطالبه جدی این قشر مطرح می‌شود که همچنان خبری از ترمیم دستمزدها برای دومین بار در سال‌جاری نیست!

کارفرمایان از یک سو و دولت از سویی دیگر اعلام می‌کنند که با منابع موجود و وضعیت مالی حاضر، قادر به ترمیم حقوق‌ها نیستند. از آن طرف، اما شورای عالی کار با توجه به حداقل حقوق ومزایا باهم که معادل یک میلیون و ۴۸۰ هزار تومان اعلام می‌شود، تأکید می‌کند که این حقوق کفاف یکماه زندگی کارگران را نمی‌دهد و باید دوباره افزایش یابد.

بنابراین پرسیدن این سؤال از سوی کارگران طبیعی است: «چگونه است که برای افزایش چند درصدی حقوق ما منابع مالی در مضیقه است، اما برای شهرداران که حقوقشان قطعاً بالاتر از تراز یک میلیون و دو میلیون تومان برآورد می‌شود، افزایش ۱۰۰ درصدی پیشنهاد می‌شود؟»

حقوق شهرداران باید ۱۰۰ درصد افزایش یابد

مدیر کل دفتر شوراهای وزارت کشور با بیان اینکه آیین‌نامه افزایش حقوق و مزایای شهرداران در هیأت دولت تصویب شده و برهمین اساس افزایش ۱۰۰ درصدی در حقوق شهرداران اتفاق می‌افتد، به ایسنا گفته است: با توجه به پایین بودن حقوق شهرداران که گاه کمتر از ۳ میلیون تومان بوده تلاش کردیم تا در هیأت دولت آیین‌نامه اصلاح حقوق و مزایای شهرداران را مصوب کنیم تا شهردارانی که ۲۴ ساعته تلاش می‌کنند حداقل با توجه به تلاش و زحماتشان حقوق دریافت کنند.

وی درباره چند لایحه ارائه شده از سوی دولت به مجلس در حمایت از شوراها و شهرداری‌ها این‌طور توضیح می‌دهد: در کنار این لوایح برخی آیین‌نامه‌ها را نیز نظیر افزایش حقوق و مزایای شهرداران و اصلاح وصول عوارض و موضوع هیأت حل اختلاف و رفع برخی از اتهام‌زنی‌ها از اعضای شورای شهر به تصویب رساندیم تا به شکل دقیق موانع پیش‌رو را برداریم.

چرا میانگین حقوق کارگران پایین تر از میانگین حقوق کارمندان است

علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار نیز همچون چمنی با انتقاد از استعلام از معاونت حقوقی ریاست جمهوری و عدم مجوز قانونی برای افزایش مزد بیش از یکبار در سال می‌گوید: مرجع تفسیر قانون مجلس است. وی ادامه می‌دهد: وقتی در توزیع بسته‌های حمایتی، کارمندان در اولویت قرار گرفتند و هنوز نوبت کارگران فرا نرسیده، چرا مردم را از کارمندان جدا کردید؟ چرا میانگین دریافتی کارگران زیر یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است، درحالیکه میانگین کارمندان دولت، کمتر از دو میلیون تومان نیست؟

خدایی تأکید می‌کند: متأسفانه در شورای عالی کار ۳ عضو کارگری در برابر ۶ عضو کارفرمایی و دولت مذاکره می‌کنند، بنابراین ممکن است با رأی‌گیری نظر خود را اعمال کنند، اما پیش از برگزاری شورای عالی کار این اظهارات غیر قانونی است.

وی با بیان اینکه اعلام نظر دولت به‌عنوان نظر قطعی و نهایی نقض صریح سه جانبه‌گرایی و بی توجهی به شرکای اجتماعی است، می‌گوید: حتی اگر بناست تصمیم به عدم افزایش دستمزد گرفته شود، این تصمیم باید در شورای عالی کار با رأی‌گیری و اجماع باشد. فرامرز توفیقی، یکی دیگر از اعضای کارگری شورای عالی کار نیز در گفت وگو با یکی از خبرگزاری ها با بیان اینکه صادقانه بگویید ما مردم را به رعیت، دبیر، مستوفی، وزیران و وکلا تقسیم کرده‌ایم، می‌گوید: کارگران هنوز رنگ نفت، معادن و گاز را سر سفره خود ندیده‌اند.

ما نمی‌خواهیم ما را از بقیه جدا کنید، ما حق خود را می‌خواهیم. وی ادامه می‌دهد: واقعاً کارگران مردم نیستند؟! ما یک عده آدم هستیم که باید همیشه رنج و عذاب بکشیم؟ آقای وزیر ما از بقیه جدا هستیم، چراکه هیچ گاه دیده نشده‌ایم.

شرط افزایش پلکانی حقوق در سال ۹۸ ، دستمزد کارگران حد اقل، حقوق شهرداران دوبرابر!
(100%) 1 رای

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دانلود رایگان قالب و افزونه های پریمیوم و اورجینال فارسی شده برای وردپرسکلیک کنید